Kendyho Terasa

Naše pěstitelské snažení v roce 2017
Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Kendyho Terasa

Příspěvekod Kendy » 31 led 2016 15:22

Letos jsem si založil nové téma, tentokrát bez označení roku abych v něm mohl pokračovat i příští rok.

Vlastně se jedná o pokračování Terasa 2015 (http://www.chilli-forum.cz/topic3955.html)

A teď už k věci.

Letos s výsevem nijak moc nespěchám. Stejně jako loni i letos budu pěstovat většinou annumky a k tomu pár baccatum.

S výsevem začnu nejdřív příští týden, možná později. Loni jsem začal hned 1.února a měl jsem radši počkat.

Ale už jsem si poskládal pařník. :construction:

Tohle je 25w topení do malých akvárií. Má termostat s nastavitelnou teplotou mezi 20-34 stupni celsia a je určené pro malá akvária s 15-30 litry vody. Nedávno jsem pro dcerku objednával kokosový substrát, písek a podobné věci co jsou "nezbytně" potřebné pro chov obrovských a hnusných afrických šneků, tak jsem si ho přiobjednal. Cena kolem 300 Kč.
28320
28321

K tomu jedno staré plastové terárium. Kdysi v něm bydleli zmínění afričtí šneci. Tedy než vyrostli a musel jsem koupit pořádné skleněné 100litrové terárium. to staré plastové jsem používal k míchání substrátu a podobně. Smysl vlepených zarážek, kterých jste si jistě všimli, vysvětlím později.
28322

Terárium s topením
28323

Tohle je plát plexiskla (prodávané pod názvem polystyrén, což mě děsně mate). Tloušťka 0.4cm. Poměrně drahé musím říct. Myslím, že 0.5x0.5m mě stálo cca 250 korun. Tenčí jsem kupovat nechtěl (myslím, že by se prohýbalo). respektive jsem si koupil i 0.25x0.5 s poloviční tloušťkou na stříšku (vysvětlím později). Popravdě jsem 0.5x0.5 nakonec nepotřeboval. Stačila by mi polovina.
Původně jsem chtěl ze zbytku dělat ještě nožičky a až doma mi došlo, že se terárium dole zužuje a má zaoblené rohy. Nožičky tedy nebylo potřeba.

Docela porod byl s rozřezáním. Potřeboval jsem vyříznout zhruba 38x22 cm (nebo tak nějak). Pilkou s plátkem na kov i ta 0.4cm řezat šla.. Tedy až do doby než jsem narazil na rám pilky. Přímočarou ani kotoučovou pilku doma nemám, tak jsem nakonec nasadil do flexky ocelový kotouč a "rozbrousil" to s tím. Rozbrousil je v úvozovkách, protože spíše než rozbroušení šlo o rozřezání rozpáleným kovem. Ale dobrý. Stačil jediný plynulý pohyb. :-)
No a pak do ruky vrtačku a vyvrtat hromadu dírek. Ty jsou tam samozřejmě proto, aby mi na podložce nestála voda.
28324

A po vložení do terária. Všimněte si zarážek, které jsem uřízl a vlepil do terária.
28325

Tady jsou v detailu.
28326
28327

Slouží jako podpěry pro šikmou stříšku uříznutou ze zmíněného plátku 0.25x0.5m s tloušťkou 0.2cm. Stříška je uložená šikmo aby mi kondenzát nekapal dolů na rostliny, ale stékal po stříšce na stěnu terária.
28328

A celkový pohled zboku včetně víka, které slouží jako ochrana proti dvěma domácím kočkám. Sice to nevypadá, ale ten červený kus plastu je bez problému unese. mnohokrát vyzkoušeno v praxi. Fotka je špatně nasvícená, ale snad je toho vidět dost.
28329

Stačí napustit pár litrů vody, zapnout a počkat pár hodin (řekl bych tak 10-12 hodin), než mi topení ohřeje vodu na požadovanou teplotu. Testování proběhne příští týden.

Baron z Žop
Stálý člen
Příspěvky: 1365
Registrován: 09 srp 2012 18:40
Reputace: 3318
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod Baron z Žop » 31 led 2016 19:01

Zdar,pěkný boxík na klíčení papriček, teď už ho jen naplnit a nedočkavě vyhlížet až holky vykouknou. Tak ať se daří!!!! :jalapeno:

miky
Stálý člen
Příspěvky: 189
Registrován: 05 led 2016 01:52
Reputace: 22
Obrázky: 0
Bydliště: Jižní Morava

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod miky » 01 úno 2016 18:30

Dobrá práce, tak ať se daří! :)
Moje první pěstování - Miky 2016 | You love it even it makes you cry.

Uživatelský avatar
IgoVlk
Stálý člen
Příspěvky: 175
Registrován: 26 dub 2015 14:47
Reputace: 10
Obrázky: 0

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod IgoVlk » 01 úno 2016 19:07

Fajn nápad a realizace - tenhle rok jsem narazil na velký problém právě s nedostatečnou teplotou při klíčení, takže podobné nápady jen vítám. Zatím to řeším "jen" přesunutím na teplejší místo v bytě - pokud to ale nepomůže, tak do něčeho podobného jdu taky.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod Kendy » 01 úno 2016 22:15

Já jsem narazil už minulý rok.

Pravda.. Udělal jsem poměrně dost věcí špatně. Výsev do předhnojeného substrátu, moc vlhko, semena zasetá moc hluboko... Ale jedna z věcí, s kterou jsem měl problém bylo i to, že doma jednoduše nemám místo, kde bych měl stabilní vyšší teplotu. S větším důrazem na to "stabilní", než na "vyšší".

Denní teplota je kolem 22-23 stupňů, noční 19-20. Teplota nízká a příliš kolísá

Spousta lidí, jak jsem si všiml, dává klíčit na topení. To mi nepřipadá moc moudré. Když radiátor topí, tak v těch pařeništích musí mít okolo, nebo i přes, 40 stupňů a když v noci přestane topit tak tam mají kolik? +- 20 stupňů? Tak silné kolísání teploty prostě neprospívá.

Neříkám, že nic nevyroste.

I mě minulý rok, přes všechny chyby, které jsem udělal, vyklíčilo okolo 60%. Hodně záleží na odrůdě. Něco klíčí dobře, něco potřebuje lepší podmínky.

Pokud se bavíme o teplotě, tak si osobně myslím, že důležitější je stabilita, než samotná teplota (v rozumných hranicích)

Takže letos zkusím výše popsaný vodní pařník. Měl by zajistit stabilní a přitom volitelnou teplotu plus slušnou vlhkost.

Soaker
Stálý člen
Příspěvky: 207
Registrován: 16 pro 2014 19:00
Reputace: 7
Obrázky: 0
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod Soaker » 02 úno 2016 08:08

podlamna to je najlepsi system, ako semenam dat dobry start do zivota, co je zivotaschopne to bez problemov vyklici, nedrzia sa helmy,... len ja som minuly rok praskol skumavku na ohrievaci a nove sa mi kupovat nechcelo.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod Kendy » 07 úno 2016 15:56

Tak jsem začal s výsevem.

Příprava. Pinzeta jedenkrát. 15x Jiff tablety namočené přes noc. K tomu 15x malý květináč. Respektivě rozstříhaný větší sadbovač. Rozstříhaný je, aby se mi s ním lépe pracovalo a lépe jsem poskládal jednotlivé květináčky do pařníku. Nechtěl jsem používat nějaké kelímky. Tohle má přece jenom zvednuté dno, takže i kdyby navzdory vyvrtaným děrám zůstal na podlaze pařníku kondenzát, tak by květináč nestál ve vodě. Navíc je stejně jako klasický květináč děrovaný.

Květináče nejsou prázdné. Jsou v nich odličovací tampónky s vloženými semínky a zalitými slabým heřmánkovým čajem. Semínka hezky odpočívala v čaji přes noc. V některých jenom jedno, v některých jsou po dvou. Pak jsou tam i dva kvetináče zasunuté do sebe.

Plán je takový, že do květináče dám jiff se semínkem a zbytek doplním výsevním substrátem. Musí vydržet až do přesazení do litrového květináče.
28424

V pařníku už je příjemných 28 stupňů a slušná vlhkost. Při focení mi vlhkost a teplota trošku klesla. Je v něm 5 litrů vody a teplota se drží mezi 28 a 28.5 (v závislosti na okolní teplotě.
28421

A hotovo. Dokonáno jest. Teď je to už jenom na holkách.
28425

Přidám něco málo fotek z zazimovaným chilli.
28422
28423

Vypadá to docela dobře. Dvě ze tří jsou obrostlé a mají pěkné lístky. Cayeny o několik malých lístků přišly, ale vidím na rostlině zárodky nových pupenů. Myslím, že to rozchodí a budu mít skóre v přezimování tři ze tří. Uvidíme za několik týdnů.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kendyho Terasa

Příspěvekod Kendy » 14 úno 2016 17:10

Malá rekapitulace

Minulý týden jsem do pařníku vysel následující odrůdy:

Italian Pepperoncini - 1x
- měl jsem je i minulý roka veliká spokojenost. Dobrý výnos, chutná paprika, přiměřeně ostrá, která se dá k něčemu zakousnout bez toho, že člověk ztratí chuť. Vysel jsem jenom jednu, protože druhá rostlina mi dobře přezimovala a po přestěhování do tepla se rychle rozrůstá.

Serrano - 1x
Ty jsem minulý rok neměl. Mělo by to být dost podobné jalapenu s trošku menšími plody a drobátko pálivější. Jalapenos telica se minulý rok osvědčily naprosto maximálně. Nakládané řezy v kořeněném nálevu jsou naprosto skvělé. Proto i jsem si vybral i tuhle odrůdu.

Aji pinnaple - 1x
Letos jsem se rozhodl, že krom annumek zkusím i něco jiného. Do chinnesek se mi nechtělo. Mám rád chilli syrové. Přikusované k něčemu. Chinesky jsou an mě moc ostré a navíc mi nechutnají. Takže letos i Capsicum Baccatum. Mám jich několik druhů. Snesitelný pal, výrazná chuť. Jsem na ně zvědavý,.

Jalapeno Numex Pinata - 2x
Jak jsem se zmínil, minuloroční jalapeno telica byly famózní. Tak jsem k nim přidal i tuhle o něco ostřejší odrůdu.

Bulgarian Carrot - 1x
Nedalo mi to a musel jsem ji mít. Má být chuťově zajímavá, přiměřené ostrá. Vhodná na přímou konzumaci, do salátů a podobně. Přesně to, co jsem hledal.

Thai red - 1x
Tohle asi syrové jíst nebudu. Ale na usušení a vaření se jistě hodit bude.

Aji Lemon drop - 1x
Další z rodu Baccatum. doufejme, že mi bude chutnat.

Jalapeno Telica - 2x
Tahle odrůda nemohla zůstat stranou. moc se na ni těším. Vysel jsem dva kousky a další mi přezimovala. Ta se rozrůstá sice trošku pomaleji, než pepperoncina, ale pevně doufám, že se do toho časem vloží trošku víc úsilí.

El Oro de Ecuador - 1x
Další z chuťovek. Nebo alespoň doufám.

Pimientos de Padron - 1x
Údajně drobátko ruská ruleta s pálivostí, ale rád bych zkusil nové věci.

Anahem - 1x
Tohle není ani tak na jídlo, jako na usušení. Nádherně voní a chutná. Nepálí, ale je to chutí a vůní nejpaprikovatější paprika.

Ring of fire - 1x
Drobátko pálivější. Určitě se bude hodit do zavařovaných okurek a všude tam, kde je potřeba přidat trošku pálivosti a paprikové chuti.

Rodeo F3 - 1x
Minulý rok jsem měl Large red Cherry. Chuťově velmi dobré, výnos slušný, pal poslabší. Ale děsně blbě se pěstovaly. Ro je možná špatný výraz. rostlo to jak plevel. Do obrovského chaotického keře. Zabíraly spoustu místa. Letos jsem si řekl, že místo nich zkusím Rodea. Měly by být trošku ostřejší a keř by měl růst více civilizovaně. Uvidíme.

K tomu mám ještě poslední ze zazimovaných. Long Slim cayene. Minulý rok jsem s ní byl vcelku spokojený, Dobře roste, takový průměrný výnos. Ale to mohlo být ovlivněno tím, že jí dost ublížily domácí kočky a nikdy se už úplně nesebrala. Zkusil jsem ji zazimovat, ale nevím, jestli to rozdýchá. Přežívá. Má na sobě pupeny.. ale nechce se rozrůst. Ale jsem ochotný ji nějaký ten týden dát.

Jak jsem napsal. Vysel jsem minulý týden v neděli do svépomocí vyrobeného pařníku popsaného o něco výš. Výsledky jsou až překvapivě dobré. Alespoň pro mě.

První rostlina vyklíčila po třech dnech. Po sedmi dnech (do dneška) mám z 15 rostlin 10 venku z pařníku a u dalších 3 je už vidět klíček. Půjdou ven zítra.

Z 15 semen do týdne nevyklíčily jenom rodeo F3 a Pimientos de Padron. ale myslím, že jim ještě pár dní dát můžu :-)

Rostlinky mě ale dost vypekly. Byly na mě příliš rychlé. Nějak jsem nestačil připravit nic k dosvětlování. Museli si vystačit jenom s přirozeným sluncem a dost se vytahují. Něco k vylepšení světelných podmínek jsem už objednal, ale budou muset ještě pár dní vydržet.

28537
Tady je těch prvních 10, které už jsou z pařníku venku. Vytahují se a naklánějí za slunce vcelku dost. A to jsou na nestíněném západním okně. Slunce je ale ještě pořád nízko. Nedostávají tolik světla, kolik by potřebovaly.

Abych ještě dovysvětlil. Ano.. Jsou v malém terráriu a ANO.. To na čem stojí je cihla. Ani terárium, ani cihla nemá nic společného se samotným růstem rostlin. Ale máme doma dva kočičí záškodníky, kteří milují shazovat věci z okenních parapetů. Takže rostlinky musely do terária, které je zatížené cihlou, aby s ní ty dvě chlupaté potvory nepohly. Teda ne že by to nedokázaly, kdyby moc chtěly. Každá váží 4.5 kila. Ale přece jenom to jen tak packou neshodí.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti