Pokojové pěstování - habanero, cheyenne, medusa, pequin..

Naše chilli papričky v roce 2013
postcd
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: 13 črc 2013 20:58
Reputace: 0
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Pokojové pěstování - habanero, cheyenne, medusa, pequin..

Příspěvekod postcd » 13 črc 2013 21:21

Dobrý den/Ahoj,

v polovině července 2013 jsem koupil pět druhů chilli papriček pro domácí pokojové pěstování a ke konci července je zasadil. Rád bych toto téma postupně doplňoval s novými informacemi a zkušenostmi z mého pěstování. Pokud máte postřehy, nápady, prosím přispějte.

Které chilli mám
Habanero Red (Capsicum Chinenses) - 325K SHU
Cheyenne (Capsicum Annuum) 4000 SHU - vzdušná půda, dostatečná zálivka, zásadité Ph
Naschzipfel / Medusa - 50 SHU, slunné místo
Pequin - 30000 SHU - vzdušná humózní půda. Svoji podobou i genetickou dispozicí se podobá divoké odrůdě Tepin
Chinese Ornamental - 30000 SHU, radši slunce

půda a hnojení
Půda kterou jsem použil: obyčejný zetlelý zahradní kompost (organické zbytky z kuchyně, listí, tráva), pár zrníček písku a dal jsem tam i trochu skořápek z vajec pro pohnojení (vápník). Od doby zasazení nijak nehnojím (zima 2014), pouze zalévám vodou z akvária (zaléval jsem i vodou ze studny která je tvrdá - v poho.)

Recenze pálivosti, chuti, pěstitelského úspěchu (2014)
- Nejvíce mi chutná Habannero, to mé má tlustší dužnatější slupku (až 3mm silnou), první polovina od špičky přehnaně nepálí což vítám. Habanneru trvalo asi o měsíc nebo i více déle než dozrálo. (celkem cca 29 papriček na dvou keřících!).

- Cheyenne - Větší papričky než Peqin a Chinesse, menší než Habanero, méně pálivé než tři zmíněné což mi vyhovuje. Keřík nevypadá tak pěkně rovně jako ostatní Chilli, spíše je takový nízký plazivý.

- Naschzipfel / Medusa Myslel jsem že mi zašla (téměř vůbec nevyrostla) ale teď vidím chilli která má podlouhlé plody odpovídající obrázkům tohoto druhu chilli, jen nejsou žluté, oranžové ale jsou úplně červené, zatím neochutnáno.

- Stejně pálivé jako Habannero mi přijde Chinesse Ornamental (červená malá) i když je uvedeno že má 10x nižší pálivost. Velikostně jsou Pequin (žlutofialová rostoucí plody nahoru) a Chinesse Ornamental podobné. Chuť má zajímavější Chinesse a také mi přijde že více pálí. Úroda na Pequinu a Chinesse je u mě bohatá. V případě spotřeby 1 paprička denně nestačím z daleka vše sníst ani na 1 keříku.

Celkové shrnutí
Koupil jsem si více pálivé papriky, než potřebuji. Pequin a Chinesse jsou dost podobné svými vlastnostmi a mám je tedy spíš duplicitně. Dá se říci že by mi stačili tak dva 1-3 keříky. Nejlépe mi vyhovuje Habanero, Chinesse Ornamental a Cheyenne.

--- PRO MĚ ZAJÍMAVÉ CITACE ---
domestikované jsou annuum, baccatum, chinense a frutescense. Ostatní jsou divoké
Chilli papričky mají rády dobře odvodněnou a hlinito-písčitou, zásaditou půdu.
Zalívám vodou z akvárka (slušnej Dusík, míň Fosforu a na Draslík nemám test ale asi nic moc)
Zajímavé info o hnojení/půdě
návod na klíčení/uchovávání semen

Zde fotogalerie z průběhu pěstování
http://goo.gl/PHWii5" onclick="window.open(this.href);return false;
:chilli11:
Naposledy upravil 8 dne postcd; celkem upraveno 13x.

postcd
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: 13 črc 2013 20:58
Reputace: 0
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokojové pěstování - habanero, cheyenne, medusa, pequin.

Příspěvekod postcd » 28 črc 2013 11:48

Aktualizace:

cca 3 týdny po vysazení do pokojových květinářů je vidět sazeničky chilli.

Velmi dobrý nápad pro vyklíčení bylo přikrytí květináčů potravinářskou fólií. Udržuje se tam teplota a vlhkost. Dopolene jsem odkrýval, protože teplota byla opravdu vysoká.

Obrázek

Sazeničky jsou asi 1,5cm vysoké. Zatím nevyklíčila Naschzipfel Medusa. Za to Mango a meloun, které jsem tam dal zároveň také již mají asi 5cm na výšku.

Obrázek

:thanx:

postcd
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: 13 črc 2013 20:58
Reputace: 0
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokojové pěstování - habanero, cheyenne, medusa, pequin.

Příspěvekod postcd » 09 lis 2013 13:59

Jsou to 4 měsíce od vysazení a podívejte se jak to vypadá :)

Cheyenne
Obrázek

Tady je to pravděpodobě chilli: Cheyenne
Obrázek

všechny fotky v albu
Naposledy upravil 2 dne postcd; celkem upraveno 24x.

JuraS.
Stálý člen
Příspěvky: 240
Registrován: 18 lis 2013 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokojové pěstování - habanero, cheyenne, medusa, pequin.

Příspěvekod JuraS. » 19 pro 2013 15:41

Jaký máš systém zalévání ? Jestli správně koukám tak máš kapénkové zalévání. Jak máš celý systém řešený ? Používáš nějaké čerpadlo nebo jen samospádem ?

postcd
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: 13 črc 2013 20:58
Reputace: 0
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokojové pěstování - habanero, cheyenne, medusa, pequin.

Příspěvekod postcd » 21 pro 2013 12:06

JuraS. píše:Jaký máš systém zalévání ?...
Je to kapénkový systém zavlažování Tropf Blaumat, samospádem z 25l kanistru umístěného asi 1 metr nad květníky, spíše NEfunguje, je vhodný pro venkovní zavlažování kdy do toho jde tlak z vodovodu.
---------------

A zde je stav 21.12.2013 :wave:

Tady na keříku vyrostly už 3 nové papričky (Cheyenne?):
Obrázek

Zde celkem 3 červené malé (Chinese Ornamental?):
Obrázek

Pět nových na jiném keříku, jsou zelené (Cheyenne?):
Obrázek

Na dalším keříku se chilli zvětšily a žloutnou (Pequin?):
Obrázek
Naposledy upravil 1 dne postcd; celkem upraveno 12x.

JuraS.
Stálý člen
Příspěvky: 240
Registrován: 18 lis 2013 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokojové pěstování - habanero, cheyenne, medusa, pequin.

Příspěvekod JuraS. » 22 pro 2013 09:19

Díky, už mi to v pátek poradili (díky), hned jsem to objednal, doladil skoro hodinovým rozhovorem s majitelkou obchodu objednávku a už je zabalená a čeká na poštu...kanystr doma nebude, budu to mít na balkon a tam to bude krmit 200 lt sud na vodu...
btw. pokud používáš jako nádrž na vodu uzavřený kanystr pak může ležet klidně na zemi a nebo dokonce 2 patra pod kytkami. Stačí napojit do kanystru (třeba provrtat víčko) hadičku kterou budeš do kanystru hnát tlakově vzduch. Stačí (kdyby to leželo na zemi) kdyby jsi dovnitř hnal co2 z třeba 5lt petky s cukrem a kvasnicemi..přidat zpětný ventil (akvaristika) a škrtidlo hadičky (tamtéž)..výsledný tlak ti bude tlačit kapalinu ven a zároveň okyselovat vodu...

postcd
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: 13 črc 2013 20:58
Reputace: 0
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokojové pěstování - habanero, cheyenne, medusa, pequin.

Příspěvekod postcd » 12 úno 2014 18:18

JuraS, děkuji za nápad, možná zkusím..

Uplynuly téměř dva měsíce. Jak to vypadá dnes (12.2.2014)?

Peqin chilli má snad 20 zralých mini papriček, výborně, zraje i přes zimu při teplotě cca 18-19C
Obrázek

Druhý stromek Cheyenne dozrál později než první a má 3 docela velké zralé chilli papriky.
Obrázek

Chinesse Ornamental - málo papriček, ale stále rostou nové... (to snad nikdy neskončí :).
Obrázek

Habanero je ve stínu, bohužel není místo. Viz foto galerie

postcd
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: 13 črc 2013 20:58
Reputace: 0
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokojové pěstování - habanero, cheyenne, medusa, pequin.

Příspěvekod postcd » 24 dub 2014 12:21

listy chilli jsou napadené hmyzem
Obrázek
(Jde o pestřenku)
Naposledy upravil 1 dne postcd; celkem upraveno 13x.


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2013“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů