Začínám, klíčky a několik dotazů

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Začínám, klíčky a několik dotazů

Příspěvekod Lexter » 11 dub 2017 09:04

Ahoj,

jako "webař" skoro stále koukám jen do monitoru tak jsem chtěl důvod proč i vylézt ven a dělat něco přírodnějšího :). Zasadil jsem 40 semínek několika chilli papriček. Záměrně jsem vybral méně náročné druhy (Prairie Fire, Thanksgiving Chilli, Sparkler, Medusa) abych se na nich naučil a kterým stačí pozdější výsev. Pro výsev jsem použil jiffy a už pár dní koukají ven. Když je venku slunečno, dávám je na sluníčko případně do fóliovníku. Jinak jim přisvěcuji 6700K úsporkou doma (u nás nastupuje jaro pomaleji, žiju na horách). Není to žádné terno, ale nemohu si dovolit velké výdaje. Zalévám rozprašovačem s převařenou (zchlazenou) vodou z potoka. Bydlím v národním parku, tak je tu voda velmi čistá.

1) Po 14-ti dnech, kdy v jiffu dojdou živiny, doporučovali byste přesadit je do malých kelímků a až poté do finálních květináčků? Přijde mi lepší je zvykat postupně než je nutit do velkého hned z kraje.
2) Doporučovali byste substrát na přesazení vypálit? Že jsou jiffy sterilní vím, ale zda malé rostlinky mohou do nesterilní už v první fázi přesazení.
3) Z hnojiv mám k dispozici kompost a zetlelý kravský hnůj s příměsí banánových slupek a vaječných skořápek. Požíváme to na rajčata a dělá to s nimi divy. Mohu toto použít? Rád bych se vyhnul syntetickým látkám vzhledem k tomu kde žiju a vystačil si s tímto.
4) Jak mohu hnojem hnojit v průběhu pěstování? Mohu kousky zahrabat k rostilně? Nepoškodím kořeny? Nebo byste doporučovali hnojové granule?
5) Přijdou vám malé rostlinky zdravé?

Děkuju za odpovědi, Honza

Obrázek
Obrázek
Obrázek
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Začínám, klíčky a několik dotazů

Příspěvekod petr.polasek » 11 dub 2017 09:52

Ahoj, rostlinky máš pěkné, s přesazováním počkej minimálně do té doby, než se objeví pravé lístky. Já osobně jsem s přesazováním moc nespěchal (viz. má galerie). Jako substrát ti za mě doporučím výsevní a pro množení od Florestiny, obsahuje perlit pro nadlehčení a je předhnojen. S hnojením vůbec nespěchej, živiny v tabletách vydrží kolem 3 týdnů a živiny v substrátu taky. Doporučím zároveň ošetřování kořenů pomocí lignohumátu.

pan_klobouk
Stálý člen
Příspěvky: 414
Registrován: 12 led 2016 21:06
Reputace: 250
Obrázky: 0
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Začínám, klíčky a několik dotazů

Příspěvekod pan_klobouk » 11 dub 2017 10:15

doporucuji si procist toto forum,informaci zde mas spousty a pokud nebudes neco vedet ,klidne se zeptej ,ale na tve otazky se zde jiz odpovedelo drive :)
pan_klobouk

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: Začínám, klíčky a několik dotazů

Příspěvekod Dr.Pedr » 11 dub 2017 11:43

Rostlinky jsou v pohodě vypadají velmi dobře :thumbup: ....jak říká koleka Polasek přesazovat až s pravými lístky....co se týče přihnojování lepší bude asi tekuté hnojivo dle návodu... třeba Hoštické .

11087
:jalapeno:
37532

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Začínám, klíčky a několik dotazů

Příspěvekod Lexter » 14 dub 2017 17:39

Díky moc za odpovědi. Fóra jsem si pročetl, díky za doporučení. Jen se vracím s malým updatem. Úsporka je dobrá, ale je dobrá leda tak na udržení naživu :). Na příští sezónu si pořídím lepší vybavení. Takže se snažím v těchto dnech využívat každý paprsek slunce, který k nám dopadne (není jich moc). Nerostou rychle za těchto podmínek, ale myslím, že zdravě.

Rostlinkám se začínají objevovat pravé lístky a celé zesílili. Naštěstí se mi nevytahují (moc), toho jsem se nejvíc bál. Až začne skutečné jaro, čekám bombu :P.

Obrázek

No a můj druhý pokus pro zasmání :P.

Obrázek
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Začínám, klíčky a několik dotazů

Příspěvekod Lexter » 20 dub 2017 17:16

Mám dotaz, viz fotografie:

Obrázek

Osobně bych je tam klidně ještě nechal, ale kořínky vylízají z jiffu jak šílené a to je snad důvod abych je poprvé přesadil?

Obrázek
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

hudobnik
Stálý člen
Příspěvky: 164
Registrován: 10 črc 2016 14:52
Reputace: 35
Obrázky: 0
Bydliště: Brno

Re: Začínám, klíčky a několik dotazů

Příspěvekod hudobnik » 20 dub 2017 17:28

Dovod to urcite bude! A rychlo, casu uz moc nie je :)

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Začínám, klíčky a několik dotazů

Příspěvekod Lexter » 20 dub 2017 17:33

hudobnik píše:
20 dub 2017 17:28
Dovod to urcite bude! A rychlo, casu uz moc nie je :)
Děkuju! Substrát už mám připravený, takže jdu zbaštit ještě cca 10 malých jogurtů, aby bylo do čeho. :thumbup:
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů