Výběr substrátu

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Halth
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 31 bře 2017 14:02
Reputace: 3
Obrázky: 0

Výběr substrátu

Příspěvekod Halth » 04 dub 2017 21:53

Zdravím, chystám se vysazovat zanedlouho chilli do konečných květináčů (zednických kyblíků), takže se chystám nakoupit substrát, do kterého rostlinky půjdou. Forum jsem projel několikrát a několikrát a našel jsem, že nejlepší by bylo pravděpodobně Rašelina Soběslav, na netu jsem jí našel za rozumnej peníz, ale to co chtěj za dopravu je fakt darda, pytel rašeliny za 130 Kč a doprava za 200 :( Vyrazil jsem tedy do nejbližších Hobbymarketů na obhlídku sortimentu. V OBI jsem našel v podstatě jenom značku AGRO (zato snad úplně celej jejich sortiment) a jediný co tam bylo mimo byla jedna paletka substrátů od Floria, ale ty nejmenší pytlíky co se prodávaj. Takže jsem vyrazil do Bauhausu a tam už byl výběr o něco širší (fotky přidám pod článek, pokud by něco haprovalo, naházel jsem je do svojí galerie) a rád bych tedy radu, který ze substrátů by jste zvolili. Zda-li některý z fotek nebo něco od toho AGRA, popř. všechny jsou šmejdy, hledej dál šmudlo :D (P.S. Substrát mám v plánu smíchat s perlitem v poměru cca 1:4, snad je to tak v pořádku)

Další menší dotaz co jsem se chtěl optat je hnojení, vím, že substráty bývají předhnojené na nějakou dobu a pro další hnojení mám hoštický kravský hnůj a na květ a plod koupím slepičince (odpozorováno zde na foru, děkuji vám nastotisíckrát pánové a dámy :D ), u obou doufám že bude na balení návod na množství a jak často aplikovat, nerad bych obtěžoval s dotazy zanedlouho znovu :D Co ovšem se chci zeptat je, že jsme zde na foru našel taky velmi dobré hodnocení na Lignohumát, co sjem tak pochopil, není to přímo hnojivo, ale podporuje to nějakým způsobem příjem živin pro rostlinky, na co se ale chci zeptat je, jestli je vhodné to použít už při přesazení rostlinky, zda-li to společně s předhnojeným substrátem nespálí rostlinu a nebo jestli je lepší počkat až začnu hnojit a pak začít přidávat.

Omlouvám se za dlouhý příspěvek, bohužel mým velmi nepříjemným zvykem bývá pokládání jednoduchých dotazů tím nejdelším možným způsobem :D
Děkuji předem za všechny odpovědi, pokud nějaké budou, a všem přeji: ,,Ať to roste!"

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5420
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9096
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr substrátu

Příspěvekod Tea Racer » 04 dub 2017 22:17

Já dělám už léta substrát zahradnicky cca 80 l za cca 110 Kč (lze i levneji), pridám perlit a nebo lépe kokosák. Do toho granulovany kravsky (dnes již odhadem), guáno (odhadem) trochu slepicáků. vše granulované. Pak až behem sezony hnojím (lignohumat nepocitam, neni hnojivo).. tekutým slepicakem až když jsou nasazené plody... a od dubna vitality komplesem.... tot vse a jen si chrochtají. :-)

Uživatelský avatar
Zrzek
Stálý člen
Příspěvky: 1041
Registrován: 19 říj 2014 22:11
Reputace: 821
Obrázky: 0
Bydliště: Přerov 212m.n.m

Re: Výběr substrátu

Příspěvekod Zrzek » 04 dub 2017 23:19

Na substrát dostaneš 100 odpovědí a 100 jinak. Každý používá něco jiného, já měl loni od Agra a spokojenost, předtím jsem měl Soběslav a taky spokojenost, letos mám loňskej, takže nic.
Moje kytky jsou na lignohumátu od semínka :-)
Máčel jsem v něm Jiffy, postřikoval jsem s ním listy i když měli třeba jen děložní, zalívám do teďka. Lignohumát neublíží, jen do toho. Do každé zálivky ho dávat ale taky nemusíš. :-) Dle návodu jednou týdně a jsi v cajku.

Halth
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 31 bře 2017 14:02
Reputace: 3
Obrázky: 0

Re: Výběr substrátu

Příspěvekod Halth » 05 dub 2017 11:50

Děkuji mockrát za odpovědi. Dostal jsem dnes od našich přebytečnej pytel substrátu, postačí i něco takovéhleho? Obrázek

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Výběr substrátu

Příspěvekod Kendy » 05 dub 2017 11:53

Záleží na PH. Papriky potřebují spíše zásaditý substrát. Na obalu jsou nakreslené okrasky (alespoň mi to tak připadá). Okrasky se většinou pěstují v kyselém substrátu. Radši to zkontroluj. Kyselý substrát bych zelenině nedával.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3588
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3863
Obrázky: 0

Re: Výběr substrátu

Příspěvekod MartinS » 05 dub 2017 18:27

Zahradnicky s MIkohrizou je super stoji sice kolem 200,- ale je za ty prachy moc fajn. Kupuji jiz uz jen ten na sazenice. Na vysev Canna Seed Mix.

Vassilij_SVK
Stálý člen
Příspěvky: 85
Registrován: 22 bře 2017 11:02
Reputace: 128
Obrázky: 0
Bydliště: Gajary 151 m.n.m.

Re: Výběr substrátu

Příspěvekod Vassilij_SVK » 06 dub 2017 08:46

Tea Racer píše:
04 dub 2017 22:17
Já dělám už léta substrát zahradnicky cca 80 l za cca 110 Kč (lze i levneji), pridám perlit a nebo lépe kokosák. Do toho granulovany kravsky (dnes již odhadem), guáno (odhadem) trochu slepicáků. vše granulované. Pak až behem sezony hnojím (lignohumat nepocitam, neni hnojivo).. tekutým slepicakem až když jsou nasazené plody... a od dubna vitality komplesem.... tot vse a jen si chrochtají. :-)
A neni to moc hnojiva naraz...??? Substraty byvaju predhnojene... A do toho tolko dalsieho...?? Kolko je to odhadom na 80L vrece hnojiva aby sa nespalili...??? Pestujem prvy rok a za mesiac sa bude davat do finálnych tak neviem ako to s tymi granulami... Sa toho bojim ze to spalim...

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5420
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9096
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr substrátu

Příspěvekod Tea Racer » 06 dub 2017 13:43

Granulaty se uvolnuji postupně, prakticky nelze prehnojit (pokud nebudeme slovíčkařit). Je tam návod... dejme tomu, že dávám na rostlinu tak 2 polevkové lžice kravského, lžici slepicaku a lžici guana. Pak hnojím tekutým, ale v polovicních davkach (od doby kdy jsou plody a jen slepicakem a guanem).

Klidne dej hnojiva mene a mužes ho pak zapravit do hlíny, co tak davam je polovicni davka doporuceného... a pak pridávám.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 hostů