Sazeničky stáčí pravé lístky dovnitř

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Sazeničky stáčí pravé lístky dovnitř

Příspěvekod Lexter » 26 dub 2017 21:01

Našel jsem podobná témata, ale žádná se netýkala sazeniček. Podotýkám, že problém se netýká všech rostlinek, jen malé části. Přikládám fotografii té nejpostiženější, aby bylo vše jasné.

Přes den jsou v teplotě cca 23 stupňů, v noci klesá na 14-15. Zatím je nemohu mít venku, hezké počasí hlásí až na sobotu. Dvakrát denně je vydatně rosím, přesto se mi zdá, že substrát velmi vysychá. Může to být nedostatečnou zálivkou? Substrát je předhnojený, tudíž nehnojím. Škůdce jsem nenašel ani pod velmi silnou lupou. Netušíte, čím by to mohlo být? Co tak koukám, thanksgiving je na tento problém náchylnější.

Obrázek
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

hudobnik
Stálý člen
Příspěvky: 164
Registrován: 10 črc 2016 14:52
Reputace: 35
Obrázky: 0
Bydliště: Brno

Re: Sazeničky stáčí pravé lístky dovnitř

Příspěvekod hudobnik » 26 dub 2017 21:22

Vidim dva mozne problemy. Predhnojeny substrat, tak male sadenicky mali dostat radsej este vysevny. Nikdy nevies, ako silno je ten substrat nahnojeny. Druha vec, aj ked sa ti to nebude asi zdat, je mozne, ze ich zalievas/rosis prilis a zbytocne casto. Substrat nema byt stale vlhky, moze aj obcas preschnut.

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Sazeničky stáčí pravé lístky dovnitř

Příspěvekod Lexter » 26 dub 2017 21:27

Díky! Takže jim dám klid.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Sazeničky stáčí pravé lístky dovnitř

Příspěvekod Lexter » 26 dub 2017 22:19

Tak mi to nedalo a prohlédl si ten pytek. Je to substrát pro papriky a rajčata. Otec mi v dobré víře a jako bývalý pěstitel přes mou žádost o výsevní donesl tento. A já to do něj vsadil samozřejmě. Výsevní je taky předhnojený i když lehce. Ale tenhle pravděpodobně mnohem víc.

Tak budu doufat, že se z toho rostlinky vykřešou a dorostou do té velikosti aby sis sním poradili. Zalévání zkusím též vyladit.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
Zrzek
Stálý člen
Příspěvky: 1041
Registrován: 19 říj 2014 22:11
Reputace: 821
Obrázky: 0
Bydliště: Přerov 212m.n.m

Re: Sazeničky stáčí pravé lístky dovnitř

Příspěvekod Zrzek » 26 dub 2017 22:25

Já bych si tipl spíše opačný problém - málo vody, dvakrát deně rosit mi příjde málo a pokud by měli hodně vody listy by takto nestáčely. Dělají to proto aby snížily plochu listu a tím i odpařování vody. Pokud ti rychle vysychá dobře je zalij, ale neutop.
Pokud to teda není tím substrátem, ale to by zase kroutily listy od špičky do ruličky.

hudobnik
Stálý člen
Příspěvky: 164
Registrován: 10 črc 2016 14:52
Reputace: 35
Obrázky: 0
Bydliště: Brno

Re: Sazeničky stáčí pravé lístky dovnitř

Příspěvekod hudobnik » 26 dub 2017 22:39

Ja som to pochopil, ze ich zalieva a este aj rosi. Samozrejme, treba dat na rady skusenejsich.

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Sazeničky stáčí pravé lístky dovnitř

Příspěvekod Lexter » 26 dub 2017 22:42

Zrzek píše:
26 dub 2017 22:25
Já bych si tipl spíše opačný problém - málo vody, dvakrát deně rosit mi příjde málo a pokud by měli hodně vody listy by takto nestáčely. Dělají to proto aby snížily plochu listu a tím i odpařování vody. Pokud ti rychle vysychá dobře je zalij, ale neutop.
Pokud to teda není tím substrátem, ale to by zase kroutily listy od špičky do ruličky.
To se mi zdá pravděpodobnější. Postižených je 6 rostlinek ze 40, takže u poloviny zkusím toto a u poloviny opak, zbytek jako obyčejně. čemu se povede lépe bude vzor pro všechny.

Edit: Já jsem rád vlastně i za problémy co mě potkají. Budu na příští rok chytřejší až se pustím do jiných odrůd.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Uživatelský avatar
Zrzek
Stálý člen
Příspěvky: 1041
Registrován: 19 říj 2014 22:11
Reputace: 821
Obrázky: 0
Bydliště: Přerov 212m.n.m

Re: Sazeničky stáčí pravé lístky dovnitř

Příspěvekod Zrzek » 26 dub 2017 22:53

Dej vědět jak si dopadl a které řešení je správné.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 hostů