Rockwool v mini pařníku + světlo z akvária

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Neemfa
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: 22 črc 2016 09:49
Reputace: 0
Obrázky: 0

Rockwool v mini pařníku + světlo z akvária

Příspěvekod Neemfa » 03 úno 2017 08:05

Ahoj Chilli borci,

pořídil jsem si mini vyhřívaný pařník a rockwool, semínkám svítím světlem z akvária, ale vůbec se mi nedaří. Začátkem ledna jsem na zkoušku vysel 5 semen Habanero orange a 5 semen Jalapeno, ale žádné semínko se mi zatím nechytlo.. :( Bojím se, že asi přelívám, protože jednotlivé kostky RW jsou vlhké, jak často a moc se má rockwool se semeny zalévat? Také by se mi hodila rada, jak moc mám pařník větrat, mám ho neustále zapařený. Rostlinkám svítím cca 12h denně.

Můžete mi prosím poradit, co vše dělám nebo mohu dělat špatně? Plánuji vyset cca dalších 30 semen, ale nechci, abych dopadl stejně.. :(

Budu Vám velmi vděčný za každou Vaši radu

Díky
Pavel

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Rockwool v mini pařníku + světlo z akvária

Příspěvekod Tea Racer » 03 úno 2017 08:12

Semínka nepotřebují svitit vůbec, až rostlinky. Důležité je teplo.... záleží dle odrudy, 25 °C aspon....
semínka namočit do vlazne vody aspon na 6 h, ideálne na 24 h, s trochou lignohumátu.

Neemfa
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: 22 črc 2016 09:49
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Rockwool v mini pařníku + světlo z akvária

Příspěvekod Neemfa » 03 úno 2017 08:32

Semínka jsem namočené měl, nevím jestli pařník dokáže udržet stálých 25°C, zkusím dát do teplejší místnosti. Jak moc tedy zalévat?

Díky moc. :)

Uživatelský avatar
komar
Stálý člen
Příspěvky: 95
Registrován: 12 pro 2016 15:45
Reputace: 77
Obrázky: 0
Bydliště: Zlín

Re: Rockwool v mini pařníku + světlo z akvária

Příspěvekod komar » 03 úno 2017 08:34

Čau sice taky začínám ale pokusím se poradit.
Důležitá je stálá teplota, dejme tomu 25 -28 stC.
Ohledně zalévání, osvědčilo se mi pouze kropení rozprašovačem 1-2x denně.
Větral jsem jednou denně tak na 10 min.
Vlhkost v pařníku byla pro zajímavosti kolem 95%, nemyslím si ale že je nutné ji cíleně měřit.

Hezky o tom mluví na tomhle videu mrkni :
https://www.youtube.com/watch?v=pktKOXm8omw

pan_klobouk
Stálý člen
Příspěvky: 414
Registrován: 12 led 2016 21:06
Reputace: 250
Obrázky: 0
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Rockwool v mini pařníku + světlo z akvária

Příspěvekod pan_klobouk » 03 úno 2017 09:06

Ahoj,
dej si teplomer do parniku ,at vis kolik tam mas stupnu. RW kostky jsou v pohode ,udrzi spoustu vody ,pri zachovani vzdusnosti a za mne asi lepsi nez jiff. Svetlo dej pryc ,seminkum neni treba svitit .) Jediny co mne jeste napada,zda si nenacpal seminka moc hluboko do RW kostky a oni se pak neodstanou ven....
pan_klobouk

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Rockwool v mini pařníku + světlo z akvária

Příspěvekod JurassicChilli » 03 úno 2017 09:19

Tie rady ktoré ti radia kolegovia v príspevkoch vyššie sú dobré, ale nie sú nutne základom úspechu. Ja napríklad semená vôbec nenamáčam. Sadím ich suché. A teplota? Minulý rok mi vyklíčila Trinidad Moruga Scorpion do dvoch týždňov pri cca 15°C! Hlavným základom úspechu je mať čerstvé a zdravé semená, čo zjavne tie ktoré si zasadil neboli, pretože za mesiac by Habanero a Jalapeňo mali určite vyklíčiť. Svietiť semenám nemusíš. Pri klasickom substráte, alebo zemine sa nemusí pri klíčení ani vetrať. Klíčiaci truhlík mám vždy v mikroténovom vreci a nič neplesnivie. Pleseň sa na substráte objaví práve až s odokrytím truhlíku pre mladé rastlinky. To ale ako som napísal platí pre hlinu. Rockwool som ešte nepoužíval, takže tam neviem ako to je.

Holu
Moderátor
Příspěvky: 1224
Registrován: 02 led 2015 15:59
Reputace: 1027
Obrázky: 0

Re: Rockwool v mini pařníku + světlo z akvária

Příspěvekod Holu » 03 úno 2017 09:26

Tak tak, souhlasím s kolegou nade mnou. Nějakých 28°C ustálených je sice super, ale není to nutné. Já osobně klíčím v rozmezí 22-30°C (teplota kolísá neustále) a nemám větší problém s klíčivostí. Většina Chinesek venku do týdne. Semínka Jalapeno budou KO.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Rockwool v mini pařníku + světlo z akvária

Příspěvekod Tea Racer » 03 úno 2017 12:15

Tak ony ty semínka vyklíčí až budou chtít, ale tech 25-30 je ideál. Jak jsem psal výše. Hlavne je neutop zbytečně. :-)
V druhé vlne už kličím pri pokojové teplotě a taky klíčí skoro vše.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů