Proč nám to vadne?

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Montgomery
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 03 črc 2020 09:24
Reputace: 0
Obrázky: 0

Proč nám to vadne?

Příspěvekod Montgomery » 03 črc 2020 09:39

Zdravím všechny, jsem tu nový. Důvod, proč jsem se registroval je následující. Kolega si do práce jednoho dne přinesl chilli papričku, myslím, že říkal, že je to jalapenos. Že to pěstuje jeho kamarád a rostlinu má někde v květináči v kabinetu. Dal mi z ní semínko, a nám se z něj doma podařilo vyěstovat rostlinku. Ta zezačátku velmi hezky a rychle rostla, ale poslední dobou spíš chcípá. Po přesazení do většího chvíli prospívala, ale pak opět začala vadnout. Žloutla od spoda. Dočetl jsem se na internetu, že by potřebovala pravděpodobně přihnojit. Sehnali jsme nějaké běžné granulované hnojivo, na kterém byl napsán dusík a podobně, název teď neřeknu. Každopádně jsem vyndal rostlinu i s hlínou z květináče, zespoda odebral trochu hlíny, na spodek květináče jsem nasypal keramzit, na něj jsem nasypal to granulované hnojivo, a vrátil tam zpátky rostlinu. Ještě nahoru na hlínu jsem dal pár granulí , potom jsme to prolili vodou a nechali odkapat. Nejdříve rostlina shodila pár listů, ale potom se vzpamatovala a začala se krásně zelenat a zase trochu povyrostla. Ale nyní opět chcípá, je taková povadlá, odpadávají jí lístky. Co jí chybí?

V pěstování jsme amatéři, takže asi děláme spousta chyb.
66719
66718

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč nám to vadne?

Příspěvekod petr.polasek » 03 črc 2020 09:53

Určitě nejde o Jalapeno - dle tvaru rostliny půjde o nějakou odrůdu C. Chinenses. Dle obrázků rostlině nic nechybí - ten list se žlutými okraji spadne sám. Letos mi taky spousta Chinensek opadala - rostliny mají oproti jiným sezonám tendenci mohutně budovat kořenový systém, pak teprve vystřelí nahoru. Dej rostlinu na světlé a teplé místo a uvidíš, jak vyjede. Na nějaké přehnojení to dle mého názoru zatím nevypadá, to by listy byly podstatně tmavší.

Montgomery
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 03 črc 2020 09:24
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Proč nám to vadne?

Příspěvekod Montgomery » 03 črc 2020 10:06

No, včera odpadlo právě dost zelených lístků, tak jsem se trochu lekl. Možná to tedy zkusíme přemístit k jinému oknu, kde bude víc slunce. Jak často by jste zalévali?

Uživatelský avatar
Praha
Moderátor
Příspěvky: 483
Registrován: 05 srp 2015 10:50
Reputace: 1010
Obrázky: 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Proč nám to vadne?

Příspěvekod Praha » 03 črc 2020 10:18

Píšeš " potom jsme to prolili vodou a nechali odkapat."
S tou vodou opatrně, papriky nesnášej přemokření. Jak psal Petr. Teplé slunné místo a vlhký substrát

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč nám to vadne?

Příspěvekod Tea Racer » 03 črc 2020 10:24

Hnojivo se nejak homogeně rozmíchá, nedávej jej jen dolů. Nejsou tam nejaké malé breberky, pavučinky? Může to být i špatný substrát, hodně slunce, méně zálivky.

Vincent
Stálý člen
Příspěvky: 200
Registrován: 09 říj 2018 09:10
Reputace: 194
Obrázky: 0
Bydliště: Praha 215 m.n.m asi

Re: Proč nám to vadne?

Příspěvekod Vincent » 03 črc 2020 10:28

takhle nemůže vypadat z nedostatku slunce, to si troufnu říct skoro na sto procent, protože taky bojuju s nedostatkem slunce (měl sem kytk uprostřed místnosti na zkoušku), přendat na slunce může být málo. plíseň na substrátu? je přelitá, kořeny nemohou dýchat. rozrýpej vršek hlíny párátkem, nebo nejlepe přesaď, oklepej a přimíchej perlit nebo ten keramzit

Montgomery
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 03 črc 2020 09:24
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Proč nám to vadne?

Příspěvekod Montgomery » 03 črc 2020 11:16

No nějaká plíseň na povrchu substrátu byla. Takže asi moc zalejváme. Asi to tedy přesadím, do nového substrátu zamíchám trochu toho hnojiva a přidám trochu perlitu, a na dně květináče nechám ten keramzit, může to tak být?

Vincent
Stálý člen
Příspěvky: 200
Registrován: 09 říj 2018 09:10
Reputace: 194
Obrázky: 0
Bydliště: Praha 215 m.n.m asi

Re: Proč nám to vadne?

Příspěvekod Vincent » 03 črc 2020 20:11

no pokud do substrátu nového tak ten bude asi předhnojený, tak tam s dalším hnojivem opatrně, jen max trochu dospodu nad ten keramzit.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů