Jak začít pěstovat (se vším všudy)

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Yuichiro
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 07 pro 2015 18:16
Reputace: 0
Obrázky: 0

Jak začít pěstovat (se vším všudy)

Příspěvekod Yuichiro » 07 pro 2015 18:36

ahoj, po několika letech degustace všech možných papriček jsem se rozhodl, že si taky zkusím něco vypěstovat, ale jsem totální začátečník, co o pěstování rostlin neví prakticky nic, takže mám pár dotazů, dost možná úplně triviálních:


- chtěl bych začít s Thanksgiving Chilli a Prairie Fire, protože pěstovat budu jen doma za oknem, v létě třeba na balkoně, ale chtěl bych takhle vypěstovat co možná nejpálivější odrůdy tím nejjednodušším způsobem. Nebo máte nějaké lepší typy? Habanero Bonda Ma Jacques bych takhle asi nevypěstoval, že? Respektive aby se to vůbec vyplatilo pěstovat..?

1.) . V čem nejlépe pěstovat? Prosím mějte na paměti, že to fakt bude "jen tak za oknem". Bude stačit klasický truhlík na parapet?

2.) Ideální zemina? Klasická z květinářství? Typ?

3.) Jaké přípravky v průběhu pěstování používat, čím hnojit (pokud je třeba), abych to nedohnojil? :D rád uvítám i konkrétnější postupy!!!

4.) Kdy zasadit? Leden, únor, už teď..?

5.) v případě nějakého dosvětlování, tak čím lze a jakým způsobem to provádět bez nutnosti kupovat nějaké speciální lampy atd.


Děkuju moc, uděláte-li si chvilku a odpovíte mi! :jalapeno:

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak začít pěstovat (se vším všudy)

Příspěvekod OMO » 07 pro 2015 18:48

1) jakákoliv nádoba, platí zásada čím větší tím lepší.
2) Klasický substrát B. Pohledej na fóru konkrétní značku. Někde jsou klacky, někde číhají smutnice. Už se to tu řešilo.
3) Chilli focus nebo tekuté hoštice atd atd prostě cokoliv na papriky. Ředit dle návodu příp. poloviční dávku. U malých rostlinek platí zásada čím méňě, tím lépe. Dokud jsou kytky zelené svěží a zdravé není potřeba hnojit. Mrkni na info u substrátu na kolik týdnu je předhnojen. Spálíš je jen jednou.
4) U těchto nenáročných anumek stačí březen. Pokud zkusíš Habanero nebo jiné chinenses tak únor.
5) záleží jakým směrem máš okna. Pokud je to jih nebo něco podobného tak to stačí bez svícení. Sem tam je otočit aby se rovnaly.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Jak začít pěstovat (se vším všudy)

Příspěvekod Erben61 » 07 pro 2015 19:24

Ahoj, vítám Tě mezi chillenci. Hele kámo, ozval ses v příhodné době kdy je ještě čas na výsev a tak bych Ti v první řadě poradil prostuduj si tady témata . Najdeš tu spoustu zkušeností a návodů. Píšeš že nemáš žádné zkušenosti s pěstováním, čehokoliv. Kdysi jsem začínal s Anumkama co prodávají na každém rohu v květinářství, pak jsem si zde na fóru objednal začátečnický balíček. To můžeš udělat volil bych ten na balkon a můžu Ti i nabídnout nějaký semena. Já jsem se šmrdlal s těma balkonovkama několik let a teď chci jít do náročnějších odrůd ,ono mě to totiž baví čím dál víc. Semínek nenáročných odrud mám několik.Škoda v tuto chvíli nějak nemaká galerie poslal bych Ti fotky těch odrůd. Jinak druhy o kterých píšeš ,jsou o.k. Když budeš mít zájem ozvi se mi do SZ. Ale opakuji,, Balíček za okno 2 balkon´´je ideální volba. Tak zdar a ať Ti Tvé odhodlání vydrží :jalapeno:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Uživatelský avatar
Vasjis
Stálý člen
Příspěvky: 1333
Registrován: 26 úno 2015 08:21
Reputace: 490
Obrázky: 0
Bydliště: České Budějovice

Re: Jak začít pěstovat (se vším všudy)

Příspěvekod Vasjis » 07 pro 2015 19:36

1. Přesně OMO
2. Substrát B http://www.mountfield.cz/univerzalni-za ... l-1zem0003 na jaře většinou slevní až na 99kč za pytel ( za málo peněz hodně muziky :jalapeno:
3. Lignohumát a hoštice tekutý mám dobrou zkušenost s guánem http://www.florapack.cz/lignohumat-500m ... GwodXi0CBQ a http://www.danesi-shop.cz/hosticke-guan ... l/d-73606/
4. začátek února cca letos ale zkusím od ledna :) nedočkavec
5. Když nechceš nic spešl stačí žárovka http://www.energizershop.cz/philips-zar ... o/d-70567/ je jich hodně provedení dávej si pozor při koupi sháníš něco jako 6500 K ( teplota světla ) 2150 lm světelný tok .

Jinak většina lidí namáčí semínka před zasazením na 24 hod do vody může být malinko lignohumátu poté se dávají do buď jiff tablety rašelinové nebo někam do výsevního substrátu snaží se udržet pokud možno konstantní teplotu kolem 38C po dobu 5 dní pak by měli začít pomalu klíčit když je nezahrabeš moc hluboku :) a pak do 18-20 C a pod světlo. a Už to jede! Tohle je moje snažení za uplynulý rok třeba tam najdeš ještě něco taky balkon bohužel http://www.chilli-forum.cz/topic3820.html a haba bonda ma jaques ti vyroste v pohodě neměl jsem žádný problém ale pokud chceš hodně papriky musíš mít velký truhlík já mám v kýblech od fasády a větší už by mi asi lezli k sousedovi pak :D tak snad jsem pomohl nejlepší je si všechno zkusit sám metoda pokus omyl zasaď si toho víc když tak podaruješ příbuzný kolegy v práci nebo tak něco :tiphat:

Holu
Moderátor
Příspěvky: 1224
Registrován: 02 led 2015 15:59
Reputace: 1027
Obrázky: 0

Re: Jak začít pěstovat (se vším všudy)

Příspěvekod Holu » 07 pro 2015 19:52

K bodu jedna. Je důležité ty malé papričky dávat do květináčů velikosti tak akorát (hlavně ne moc velkých). Já jsem jim dal moc velký květináč a zastavily mi růst.

Uživatelský avatar
Vasjis
Stálý člen
Příspěvky: 1333
Registrován: 26 úno 2015 08:21
Reputace: 490
Obrázky: 0
Bydliště: České Budějovice

Re: Jak začít pěstovat (se vším všudy)

Příspěvekod Vasjis » 07 pro 2015 20:01

Holu píše:K bodu jedna. Je důležité ty malé papričky dávat do květináčů velikosti tak akorát (hlavně ne moc velkých). Já jsem jim dal moc velký květináč a zastavily mi růst.
Oni nepřestaly růst jen začali zvětšovat svůj kořenový systém nejdřív kořeny potom koruna co podzemí to nad zemí

Yuichiro
Nový člen
Příspěvky: 18
Registrován: 07 pro 2015 18:16
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Jak začít pěstovat (se vším všudy)

Příspěvekod Yuichiro » 07 pro 2015 21:43

Díky vám všem za podněty, mám dost o čem přemýšlet a co chystat :) kdyby vás ještě cokoliv napadlo, tak sem s tím :)

Uživatelský avatar
Zrzek
Stálý člen
Příspěvky: 1041
Registrován: 19 říj 2014 22:11
Reputace: 821
Obrázky: 0
Bydliště: Přerov 212m.n.m

Re: Jak začít pěstovat (se vším všudy)

Příspěvekod Zrzek » 07 pro 2015 22:47

Se vším souhlas, jen si Vasjis nejsem jistej teplotou na klíčení. Není to jen překlep 38°C ? Víc jak třicet bych tomu rozhodně nedal.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 hostů