FLEKY NA LISTECH 2017

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
tonenimozne
Nový člen
Příspěvky: 26
Registrován: 27 úno 2016 13:08
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Brno

FLEKY NA LISTECH 2017

Příspěvekod tonenimozne » 18 bře 2017 13:21

Zdravím nadšence :chilli11:,
mám na vás, na zkušený mazáky otázku.. Objevují se mi na dvou sazenicích zajímavé fleky viz. foto 2,3,4. Odrůda: CALICO. Předpokládám, že by rostlinka měla vypadat jako na první fotce. Nevíte, jak bych jim mohl pomoct? To snad není v pořádku ne? :D
Díky za každou odpověď!

Přikládám foto:
1. sazenice CALICO
37089

2. sazenice CALICO
37090

3. detail
37091

4. detail
37092

Uživatelský avatar
Praha
Moderátor
Příspěvky: 486
Registrován: 05 srp 2015 10:50
Reputace: 1014
Obrázky: 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: FLEKY NA LISTECH 2017

Příspěvekod Praha » 18 bře 2017 16:17

to jsem tele
Naposledy upravil 1 dne Praha; celkem upraveno 19x.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: FLEKY NA LISTECH 2017

Příspěvekod Kendy » 18 bře 2017 21:20

:-) Je to v pořádku. Ty nevíš, co pěstuješ?

Na těch listech je panaš. v principu je to vlastně nemoc. Genetické onemocnění. Něco jako albinismu u lidí. Ale je to pěkné.

Spousta klasických okrasných rostlin je šlechtěna právě kvůli panašovaných listům. U chilli to tak časté není, ale zrovna calico je odrůda, která je vyšlechtěna kvůli panaši. To tam má být. Kdyby to tam nebylo, tak ta kytka není v pořádku. Je to okrasné chilli. Vyšlechtěné na krásu s panašem.

https://www.chili-seminka.cz/capsicum-a ... emena.html

Mrkni na ty fotky a přečti si popis.

Obecně se panaš občas objeví i na rostlinách, které s tímto záměrem šlechtěné nebyly. Jak jsem napsal. Je to vlastně genetické onemocnění. Jde o nepřítomnost chlorofylu v plastidech. To jsou taková tělíska v rostlinné buňce. Na listech je změna barvy ostře ohraničená a list není poškozený.

Ta kytka je samozřejmě lehce handicapovaná. Bez chlorofylu nemůže provádět fotosyntézu. Ale jinak tomu listu nic není. Je zdravý. A má spoustu zdravých buněk, kde tu fotosyntézu provádět může.

Kytka je naprosto v pořádku a roste jak má. Buď absolutně v klidu a těš se z krásných rostlin.

Edit: A ještě bych podotknul. Nakažlivé to není ;-)

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5418
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9091
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: FLEKY NA LISTECH 2017

Příspěvekod Tea Racer » 18 bře 2017 22:00

říká se tomu variegata, me leze ted jedna ze semínka, sice malinko jiná. Jak psal Kendy. :-)

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: FLEKY NA LISTECH 2017

Příspěvekod matoha » 18 bře 2017 23:59

ja som si tú panaš všimol aj na purple flash.kúsok listu je skoro biely.
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

tonenimozne
Nový člen
Příspěvky: 26
Registrován: 27 úno 2016 13:08
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Brno

Re: FLEKY NA LISTECH 2017

Příspěvekod tonenimozne » 19 bře 2017 17:44

Kendy píše:
18 bře 2017 21:20
:-) Je to v pořádku. Ty nevíš, co pěstuješ?

Na těch listech je panaš. v principu je to vlastně nemoc. Genetické onemocnění. Něco jako albinismu u lidí. Ale je to pěkné.

Spousta klasických okrasných rostlin je šlechtěna právě kvůli panašovaných listům. U chilli to tak časté není, ale zrovna calico je odrůda, která je vyšlechtěna kvůli panaši. To tam má být. Kdyby to tam nebylo, tak ta kytka není v pořádku. Je to okrasné chilli. Vyšlechtěné na krásu s panašem.

https://www.chili-seminka.cz/capsicum-a ... emena.html

Mrkni na ty fotky a přečti si popis.

Obecně se panaš občas objeví i na rostlinách, které s tímto záměrem šlechtěné nebyly. Jak jsem napsal. Je to vlastně genetické onemocnění. Jde o nepřítomnost chlorofylu v plastidech. To jsou taková tělíska v rostlinné buňce. Na listech je změna barvy ostře ohraničená a list není poškozený.

Ta kytka je samozřejmě lehce handicapovaná. Bez chlorofylu nemůže provádět fotosyntézu. Ale jinak tomu listu nic není. Je zdravý. A má spoustu zdravých buněk, kde tu fotosyntézu provádět může.

Kytka je naprosto v pořádku a roste jak má. Buď absolutně v klidu a těš se z krásných rostlin.

Edit: A ještě bych podotknul. Nakažlivé to není ;-)
Vím, co pěstuji za druh, ale nevěděl jsem, že ta panaš bude až tak.. No dobře, díky za odpovědi. :thanx:


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů