Mejto - sezóna 2024

Venkovní pěstování chilli
Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 351
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 1025
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Mejto - sezóna 2024

Příspěvekod Mikymoto » 16 led 2024 19:55

Myslel jsem, že to s výsevem ještě chvilku počká. Ale když už vyrazilo více hráčů na hřiště, tak je otrava čekat na lavičce :-D
Takže jsem provedl inventůru semeniště a vyseparoval odrůdy, které budou mít tu čest užívat si mé péče. Do výběru hodně zasáhla kontrola datumovek na pytlíčcích a tak šly přednostně do výběru ty nejstarší, co v tašce byly - pokud nevylezou, tak už mám v hlavě náhradníky. Letošní startovní listina vypadá takto:

Pálivky

c. annuum
Corno Di Toro Giallo ..... 0 - 500 SHU
Elephant's Trunk ..... 10 000 - 30 000 SHU
Jalapeno Big Pit ..... 0 - 10 000 SHU
Jalapeno Maylon ..... 2 000 - 10 000 SHU
Jalapeno TAM ..... 1 000 - 3 500 SHU
Joe's Long ..... 10 000 - 30 000 SHU
Shishito ..... 5 000 - 15 000 SHU
Tequila Sunrise ..... 500 - 1 500 SHU

c. baccatuum
Aji Camosca Isolato ..... 25 000 - 30 000 SHU
Apricot Apple ..... 500 - 1 500 SHU
Crumply Salmon ..... 5000 SHU
Fragrant Bellini ..... ? SHU

c. chinense
Aji Charapita ..... 50 000 - 100 000 SHU
Grenada Seasoning ..... 10 000 - 30 000 SHU (zimující)
Habanada ..... 0 - 1 000 SHU
NuMex Habanero Suave Orange ..... 800 SHU
Pimenta Luna ..... 0 - 1 000 SHU

c. pubescens
Rocoto CAP 363 ..... 30 000 - 50 000 SHU (zimující)
Rocoto Marlene ..... 25 000 - 50 000 SHU (zimující)

Sladké

c. annuum
Amy
Ariane
Benxi
Caramel
Cynthia F1
Ferenc Tender
Hamík
Palermo
Ramiro
Rubinova
Sukari
Yellow monster

Původně bylo v plánu zazimovat ještě i Habanada a Pimenta Luna. Bohužel jsem to začal řešit moc pozdě a holky nepřežily šok při přesazování a přesunu. A jako bonus si teď užívám hromadu broučků v baráku, bo se potvory probraly po přesunu do tepla a mšice stačily za týden nepozornosti zcela obalit opižlané torzo Grenada Seasoning. Takže denně jede vysavač a chystám druhý postřik ve sprchovém koutě - prostě romantika jak má bejt.

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 351
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 1025
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2024

Příspěvekod Mikymoto » 25 led 2024 11:04

Takže první update - na plné čáře vítězí team Aji Camosca Isolato (venku jsou všechny 4 ks), druhý je Pimenta Luna (zatím 1 ks) a třetí Apricot Apple (taky 1 ks). Žížaláci šli ven z pařeniště lovit přes trojité sklo okna fotony slabého sluníčka a večer budou dostávat hubený příkrm pod LED lampičkou.
83216

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 351
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 1025
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2024

Příspěvekod Mikymoto » 12 úno 2024 18:10

S výjimkou Habanada vylezly od každé odrůdy minimálně 2 žížalky, takže vcelku spokojenost. Jiffy s Habanada jsem před víc jak týdnem i doplňoval další várkou semínek a zatím stále nic - takže mi jí nejspíš letos nebude přáno. Dám tomu ještě týden a začtu namáčet i annuumky.

Invazi mšic zlikvidovala (snad definitivně) až třetí vlna postřiku - první dva Mospilan, třetí Sanium System. Ten Mospilan byl nejspíš nějakej "vyšeptalej". Smutnice vysávám, chytám na lepové desky a furt ty bestie z něčeho lezou - kytky v květináčích vyschlé až na troud a přesto se mi občas nějaká muška objeví.
83255

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 351
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 1025
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2024

Příspěvekod Mikymoto » 14 úno 2024 17:02

Takže "radost" z úspěšné likvidace mšic byla bohužel předčasná. Poté co jsem identifikoval pár drobných jedinců na nejmenších sazeničkách jsem po zvednutí květináčů našel pár pochodujících jedinců i na parapetu a následně jsem objevil i kolonii na jedné zimující kytce. Takže všechno zelené putovalo znovu do sprchového kouta a tam dostalo 4.!!! postřik (vyplácal jsem zbytek Sanium System). Jestli to nepomůže, tak už fakt nevím co s nima dělat.

Kromě zcela neužitečných kytek od spolubydlící se v koutě tulí Grenada Seasoning, Rocoto CAP 363 a Rocoto Marlene
83267

Uživatelský avatar
Faboš
Stálý člen
Příspěvky: 1675
Registrován: 05 črc 2018 13:49
Reputace: 5904
Obrázky: 0

Re: Mejto - sezóna 2024

Příspěvekod Faboš » 15 úno 2024 04:08

A to je přesně ten důvod, proč nedávám mladý sazeničky do blízkosti zimujících kytek. Zimující kytky pravidelně kontroluju a jakmile se objeví mšice ve větším množství, tak kytku zlikviduju. Už jednou sem si sazeničky zamořil mšicema a rozhodně to nechci opakovat...

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 351
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 1025
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2024

Příspěvekod Mikymoto » 07 bře 2024 19:40

Tak po delší odmlce update.
Před 14 dny (22.2) proběhl výsev annuumek. Když po týdnu nebylo vidět jediný klíček, tak jsem oprášil topnou podložku a z jednoho skleníčku udělal inkubátor. Osmý den po výsevu se začaly objevovat první klíčky a doposud vylezla většina odrůd s výjimkou Palermo, Elephant's Trunk a Joe's Long. což mě trochu sejří, bo ty dvoje kozí rohy nevylezly ani minulý rok a to byly čerstvě koupený - tohle je už 3 pokus (2 výsevy loni, 1 letos) a ještě ani jeden klíček. Nejspíš nějaká hodně blbá šarže. Mám tam od každýho poslední 2 semínka, tak už to hodím do substrátu všechno.

Na východním okně "v karanténě" umísťuju čerstvé žížaláky z inkubátoru pro prvotní zesílení
83399
První vlna (chinense a baccatuum) je kromě 3 ks přesazená do jogurťáků a chytá protekční západní stranu v sousedství zimujících kytek.
83400

A budu muset odepsat jednu sazeničku Crumply Salmon, které zcela zrezivěly děložní lístky a stonek se začíná kroutit jak paragraf. Měl jsem jen 3 semínka, vzešly 2 a tak teď zůstává už jen poslední mohykán. Doufám, že to zvládne. Zatím vypadá spíš jak fetka po odvykačce.

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 351
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 1025
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2024

Příspěvekod Mikymoto » 19 bře 2024 09:58

Minulý týden zahájeno přesazování Annuumek do jogurťáků - s ohledem na místo jen do malých. Až trochu zesílí a část půjde do světa, tak ty největší půjdou ještě jedno kolo přesazování do velkých kelímků. Nejrychlejší Baccatuum už brzdím na okně v dílně, neb by v době výsadby měly při současném tempu snad metr.

Mšice to bohužel ještě nevzdaly a já musel přejít na každodenní ranní kontrolu všech sazenic lupou. Jak najdu nějakou potvoru, tak je lisuju pinzetou na mšicovej olej. Co se celkem osvědčilo je ranní sprcha studenou vodou u vybraných sazenic. Voni jak sou ty mšice ještě ráno rozespalý, tak je ten proud vody strašlivě překvapí a pustěj se :laugh:
Zatím se mi "daří" tímto mravenčím způsobem udržovat nálezy na jednotlivcích - žádné velké kolonie. Ale i tak je to otrava.

Příprava na přesazování v minulém týdnu
83457
Aktuální podoba východního okna - už moc místa není.
83456

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 351
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 1025
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Mejto - sezóna 2024

Příspěvekod Mikymoto » 04 dub 2024 10:48

Pár momentek s parapetů:
Východní okno využito na 100% - mezi tácy neprostrčím prst. Udělal jsem školáckou chybu a nechal delší dobu kelímky v konkaktní vzdálenosti, takže rostlinky se hnaly za světlem a neřešily moc stonek, takže byly zbytečně slaboučké. Po rozházení na větší plochu bylo nutné některým dodat berličky, aby se postavily na vlastní. Budou to holt vyzábliny, ale ony to ve skleníku doženou.
83570
Západní okno s první vlnou. Ty už si říkají o přesazení do větších kelímků, ale nějak není čas. V pozadí je přezimující Grenada Seasoning.
83571
Dva opozdilci - jeden měl helmu a po sundání se delší dobu vzpamantovával. Druhej chudák je již oplakaný a skoro pohřbený Crumply Salmon, kterému v březnu uhnily děložní lístky a zůstal s prvními pravými o velikosti max 1 mm. Přes měsíc stagnace to najednou rozdýchal a začal tvořit další lístky. Tak uvidíme, jestli z něj nakonec něco bude - zpoždění mají velký, ale skleník to jistí.
83572


Zpět na „Venkovní galerie pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti