První plody

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
Uživatelský avatar
Milli
Stálý člen
Příspěvky: 73
Registrován: 28 dub 2020 08:55
Reputace: 165
Obrázky: 0

První plody

Příspěvekod Milli » 27 čer 2022 14:04

Zdravím, nejedná se o žádný problém, ale spíše věc, nad kterou při pohledu na plody občas přemýšlím…

Taky se vám stává, že první várka plodů je taková “nedomrdlá”? Ve smyslu tvaru (většinou neodpovídá tomu správnému tvaru odrůdy) a velikosti. Ty moje většinou ještě bývají tmavě zelené, narozdíl od paprik, které rostlina nasadí později. A často zůstanou malé do dozrání, ty později nasazené plody je velikostí lehce předeženou. Občas přemýšlím jestli by nebylo lepší ty první “vlaštovky” ustřihnout, aby měla kytka víc síly na ty “pravý” plody.

Obrázek spíše ilustrační, moje okenní Carolina. Vpředu velký, ale mladší plod. Vzadu jeden z prvních plodů vůbec.
79089
“If you can’t take a heat, stay out of the kitchen.” :firychil:

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 185
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 517
Obrázky: 0

Re: První plody

Příspěvekod Mikymoto » 27 čer 2022 16:24

První plody mívám pravidelně menších rozměrů. Vysledoval jsem ale ještě jednu vlastnost spojenou s plody. Některé odrůdy (u mě sladké a ne všechny) po nasazení prvních plodů v úrovni první vidlice tak nějak ztratí snahu dále růst a věnují veškerou energii jen na ty první plody. Jiné odrůdy vesele kvetou, plodí a rostou tak nějak současně a člověk jen čumí na tu rychlost.

Po více jak měsíci sledování, jak ty zamrzlé nerostou jsem vzal do ruky štípačky a všechny jejich plody jsem ostříhal. Kytky si vzpomněly, jak se tvoří koruna a nasadily nové tempo. Aktuálně necelý měsíc po sestřihu je viditelný přírůstek nových větví s mohutnou násadou květů i nových plodů. Takže trhat první plody není nutnost, ale holt některým odrůdám to viditelně pomohlo.

Foto z 30.5. - takto vypadaly obě rostliny odrůdy Ilika (vlevo). Nasazeno pár kulovitých plodů ve vrcholku a zastaven růst. Na přední rostlině jsem následně pokusně odstranil plody a čekal, co to udělá.
79097

Po cca 2 týdnech byl vidět u té očesané nastartovaný růst. A tak jsem oškubal i všechny zbývající "problémové" odrůdy. Fotka níže je z 27.6. a je vidět, že první pokusná má o 25 cm vyšší vzrůst proti původní výšce s plody. Ta zadní má 2 týdny zpoždění (čekal jsem, jak dopadne pokus s tou první), ale i tam jsou vidět nové větve.

79096

Ostatní odrůdy, u kterých jsem plody rovněž odstranil mají po očesání (cca za týden) přírůstek 5-20 cm. Příště už nebudu čekat tak dlouho. Pokud uvidím, že kytka s plody v růstu nepokračuje, tak to orvu hned - ať neztrácíme zbytečně čas.


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti