Jake Bambitka 2022

Předpěstování, vnitřní pěstování chilli papriček
Jake Bambitka
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: 22 čer 2021 13:26
Reputace: 49
Obrázky: 0

Jake Bambitka 2022

Příspěvekod Jake Bambitka » 28 led 2022 22:14

:naga: Ahojda! :naga:

Nemyslím si, že by někdo napjatě očekával můj playlist pro rok 2022. Tedy, stejně jako loni, i dnes využívám téma hlavně pro vlastní archiv poznatků získaných během roku. U srdíčka zahřeje každý komentář, zhodnocení či odpověď :yes:

Z loňské sezony jsem si odnesl hned několik poučení. Prvním z nich jest nepodcenit včasný výsev. Úplně prvním experimentem v tomto směru byl výsev semínek Nagy Morich na přelomu léta a podzimu. Sazeničky díky dostatku světla i tepla vystřelily poměrně rychle, nicméně před Vánoci pomřely pravděpodobně právě v nedostatku onoho světla a tepla :( Od pokusů tedy upouštím a vydávám se ověřenou cestou, jen s posunutým výsevem k začátku roku - annuum i chinense.

5.1. započalo máčení semínek. Znalecky jsem přítelkyni uloupil odličovací vatové tamponky, navlhčil a vložil semínka.
6.1. šly semena do hlíny. Snažil jsem se mít vlastní vaničku pro jednotlivé odrůdy, případně se držet alespoň dělení na chinense a annuumky. Zde došlo k dalšímu zúročení poznatků z loňské sezony a to nevyužití rodinně namíchaného substrátu, nýbrž zakoupeného.

Během prvních dvou týdnů se začaly objevovat první klíčky (především annuum), ale poměr rostlinek vůči zasetým semínkům byl velmi malý. Za dosavadní pěstitelsky nejrozumnější, nejvýnosnější a celkově nejlepší nápad považuji přesun vaniček se semeny do uzavíratelné místnosti se záchodem, konkrétně nad obloženou nádrž geberitu, necelý metr od neustále hřející stoupačky. Do týdne jsem se dostal odhadem na 90% klíčivost všech odrůd. V původní místnosti - v ložnici, na komodě asi dva metry od okna - mi přišel mokrý substrát dosti studený. V bytě se teplota pohybuje mezi 19-21°C. Já jsem klasika v triku, pes v kožichu a panička tepláky, mikina, župan...prostě soužití tří živočišných druhů :lol:

Trochu komplikace při zisku bezplatného tepla je nedostatek světla dodávaného do místnosti pouze úzkým oknem z lodžie. Moje první otázka tedy zní: V této fázi vývoje (3 týdny od vysetí, 1-2 týdny od klíčení) je pro rostlinku podstatnější teplo nebo světlo? Jak situaci řešit? Na okno rozhodně dávat nechci, sálá přes ně zima. Přisvětlování žárovkou mi přijde jako schůdná cesta, bude-li světlo potřeba.

A teď už seznam rostlin, včetně prvotního očekávání od každé z nich :yes:

Capsicum Annuum:
Jalapeno Jalafuego 8.000 SHU
Naplnit cheddarem, obalit a osmažit. Případně pokusem pokrájet a naložit

Purira Chilli 30.000 SHU
Náhrada za loňské Royal Black. Okraska, možná indoor víceletka. A jako drobný dar přátelům.

Chocolate Cherry 5.000 SHU
Okamžitá spotřeba - plnění sýrem a na gril

Bulgarian Carrot 5.000 SHU
Něco pro samičku, za čerstva do pokrmů.

Peppa Orangina 50.000 SHU
Nemám tušení, dostal jsem darem.

Capsicum Chinense
Naga Morich 1.000.000 SHU
Letos jediná morda! Sušení a drcení

Habanero Red & Habanero Oragne 350.000 SHU
Habanera jsem si obecně velmi oblíbil. Hodí do jídel jak čerstvé, tak sušené. Další možnost využití vidím v u mě teď hodně oblíbené fermentované omáčce.

Scotch Bonnet 300.000 SHU
Pravděpodobně jako Habanero

Bystré očko si mohlo povšimnout proti loňské sezoně výrazně širší škále odrůd, barev i chutí. Další změnou proti minulému roku je plán část úrody vysadit do záhonu. Na chalupě už pod vrstvou sněhu čekají první česneky a hned po mrazíkách o záhon vedle nastoupí moje chilli armáda. Sám jsem zvědavý, pro mě je vše novinka.

Zemědělství Zdar!

77397
77396
77395
Červená Habanera zatím v nejsilnějším složení

Zpět na „Vnitřní galerie pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů