Loony 2016

Co jsme vypěstovali v roce 2016
Loony
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 22 led 2016 14:35
Reputace: 4
Obrázky: 0

Loony 2016

Příspěvekod Loony » 03 bře 2016 23:07

Čau..

Tak jsem se konečně rozhoupal a nějak se tu pokusím zdokumentovat mé snahy o pěstování chilli..

K pěstování jsem se dostal před třemi lety úplně náhodou přes kamarády v hospodě. Domluvili se, že si společně koupí semínka a vrhnou se na pěstování. Já jsem se úplně náhodou nachomýtnul k tomu, když si rozdělovali sazeničky a na otázku „Máš rád chilli?“ jsem odpověděl jak jinak než „Jasně!“. Načež jsem vyfasoval dvě sazeničky, jednu okrasnou a druhou, která měla „fakt pálit“ a to byla Naga Viper. No a tím to pro mě celé začalo..

Obě sazeničky jsem dostal s pokynem, abych je až povyrostou, přesadil do větších květináčů. Což jsem zhruba po čtrnácti dnech udělal, holky šly do zhruba litrových květináčů a tím jsem to považoval za vyřešené.. Časem jsem pochopil že to byla mylná domněnka.. Celé to skončilo tak, že ta okrasná měla asi šestnáct plodů a vypadala úplně stejně jako ta samá kterou jsem úplně náhodou viděl v jednom květinářství, na druhou stranu Naga sice pořád dělala nové a nové kvítky, ale plod žádný.. Na přelomu září a října jsem nad nimi zlomil pomyslnou hůl a přestal jsem je zalívat. Ovšem Naga se ukázala jako bojovnice. Zhruba po týdnu co byla bez vody, přijela máma (ještě že je máme) a než jsem se vrátil z práce, Naga byla zalitá a ostříhaná. To že bych se jí pokusil přezimovat mě do té doby vůbec nenapadlo..

Abych to zkrátil, loni jsem měl jen tu Nagu, která přežila zimu a konečně jsem vypěstoval i ty papričky „které opravdu pálí“..

No, a protože mě pěstování opravdu chytlo, už loni na podzim jsem byl pevně rozhodnutý, že letos se o to pěstování pokusím o trochu lépe. Začal jsem hledat různé informace a zkušenosti ostatních pěstitelů, přitom jsem narazil na tohle skvělý fórum, kde jsem nalezl spoustu rad a různých postřehů, za což bych rád poděkoval..

Tím se konečně dostávám k letošní sezóně..

První co jsem začal řešit, bylo to, jestli pro klíčení zvolím jiffy nebo rockwool, samozřejmě že jsem chtěl to nejlepší. Naštěstí jsem nad tím začal přemýšlet i ekonomicky a při představě že mám zhruba dvě stě vlastních semínek, u kterých vůbec netuším, jestli jsou v pořádku, jsem nakonec zvolil variantu papírových ubrousků. Další věc bylo to, kde klíčit. V tomto jsem se inspiroval zde na fóru a jako inkubátor jsem se rozhodl použít vyřazené akvárko. Samozřejmě jsem se koukal i po různých vyhřívacích deskách a topných kabelech, ale akvárko i s topným tělesem jsem už měl, takže to byla ta nejlevnější varianta. Další věc byla vnitřní uspořádání. To jsem se také snažil okoukat, ale nakonec jsem se rozhodl pro tu nejjednodušší variantu, kterou jsem u nikoho neviděl. Vzal jsem plastové misky na potraviny a ty jsem prostě položil na hladinu. Říkám tomu systém „lodiček“..

Zhruba v polovině ledna, když jsem měl vše připraveno, jsem začal s klíčením. V duchu jsem doufal, že mi vyklíčí alespoň deset semínek, ale nakonec se ukázalo, že to s tím klíčením není taková tragédie. Asi po pěti dnech se začali objevovat první klíčky a pak už to šlo rychle. Semínka jsem kontroloval vždycky ráno a večer a pokaždé když jsem objevil nový klíček hned šel do kalíšku se substrátem..

Kalíšky i substrát jsem kupoval v Hornbachu, protože okolo jezdím do práce. Nutno říct že jsem se docela zděsil, když jsem zjistil, jakou popularitu zde mají substráty od společnosti AGRO, protože substrát který jsem si přinesl domů byl „AGRO Substrát pro výsev a množení s aktivátorem“, nicméně musím podotknout, že jsem si ho koupil ještě jednou, i když už jsem věděl, že bych se měl mít na pozoru. Jednoduše proto, že v Hornbachu nic jiného neměli. Naštěstí jsem nezaznamenal žádné problémy. Tou dobou už jsem ale sháněl „Substrát pro rajčata, papriky a okurky“ od Forestiny, protože na tento substrát jsou zde dobré ohlasy. To se ale na začátku února ukázalo jako téměř nemožné. Po té, co jsem objel půlku prahy, jsem se domů vrátil s propařovaným substrátem pro výsev a množení s perlitem od Forestiny a hned jsem zamířil na jejich stránky, abych zjistil, kde bych mohl uspět. V seznamu maloobchodních prodejců jsem našel zahrádkářské potřeby, které mám nedaleko domova a hned jsem tam volal. Substrát mi velice ochotně objednali a během dvou dnů byl připraven na prodejně. Po zkušenostech tento postup doporučuji i ostatním, nejen že si tím ušetříte starosti, ale zároveň podpoříte lokální prodejce, kteří jsou mnohdy levnější než mezinárodní řetězce..

Ještě takový postřeh k tomu klíčení. Spoustu lidí tu řeší problém s „helmičkama“, tedy to když se rostlinka nedokáže zbavit zbytku semínka. Mě se tento problém podařilo eliminovat. Není to nic převratného, ale neviděl jsem, že by se tu o tom někdo zmiňoval. Jde o to, v jaké poloze semínko umístíte do substrátu. Vzhledem k tomu, že jsem klíčil na papírových ubrouscích, jsem měl možnost prohlédnout si zvlášť každé semínko. Další věc je, že jsem jich měl přes dvě stě. Jinými slovy jsem měl dost času na pozorování. Hned z kraje jsem si všiml, že většina klíčků se hned začíná stáčet podél boku semínka a při pohledu ze strany tak vytváří tvar připomínající písmenko U. Zprvu jsem myslel, že za to můžou ty papírové ubrousky a že je to špatně. Pak mi ale došlo, že je to tak naprosto v pořádku, ba naopak, je to tak schválně. Proto je nejlepší, když semínko do substrátu umístíte tak, aby místo ze kterého vyleze klíček směřovalo směrem vzhůru. Rostlince tak poskytnete nejlepší možnost aby se zbytku semínka zbavila sama a nebudete to muset řešit za ní. Já už to potom nemusel řešit ani jednou..

Teď už opravdu jen v rychlosti..

Jako osvětlení jsem použil dvě zářivková tělesa do podhledů, která jsem „vyfasoval“ v práci od našich elektrikářů. Do nich jsem pořídil 18W BIO VITALky. Dohromady tedy osm trubic..

No a protože jsem nechtěl zůstat jen u té Nagy, objednal jsem si i nějaké další odrůdy..


Letošní sezóna:
  • Bishops Crown
  • El Oro de Ecuador
  • Jalapeno Jalastar
  • Naga Jolokia
  • Naga Viper
  • Squash Jamaican Yellow
Zde se musím přiznat, že jsem to vybíral jak ženská auto (dámy prominou).. Podle barvy a tvaru..



Tak a teď konečně nějaký ty obrázky..

Celá galerie: Loony 2016


Inkubátor s loďičkama..
28772


První holky..
28761


První svícení..
28763
28764
28766


Zavěšení světla..
28768


Postupně se mi to rozrůstalo..
28774
28775
28788
28790
28796



První přesazování..
28798
28799
28801
28802


28806
28809
28811
28812


28844
28845
28846

Uživatelský avatar
proki73
Moderátor
Příspěvky: 909
Registrován: 03 dub 2013 22:00
Reputace: 36
Obrázky: 0

Re: Loony 2016

Příspěvekod proki73 » 03 bře 2016 23:10

Tak to je armáda

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Loony 2016

Příspěvekod Erben61 » 03 bře 2016 23:23

Tak z Tebe jsem úplně paf :dunno: Takhle to rozjet ,vlastně první pořádnou sezonu to se hned tak nevidí a ty přesazený kytky ve větších kelímkách.....jedna jak druhá reklama na krásný sazenice. Klobouk dolů kolego :tiphat: :respect: :respect: Moc dobře jsi to nastudoval.Za mě špice !!!!
Naposledy upravil 1 dne Erben61; celkem upraveno 3x.
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

chocholo3
Stálý člen
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2016 18:40
Reputace: 4
Obrázky: 0

Re: Loony 2016

Příspěvekod chocholo3 » 03 bře 2016 23:24

Hodne dobry!

Uživatelský avatar
Vasjis
Stálý člen
Příspěvky: 1333
Registrován: 26 úno 2015 08:21
Reputace: 490
Obrázky: 0
Bydliště: České Budějovice

Re: Loony 2016

Příspěvekod Vasjis » 04 bře 2016 07:44

Letos z těch novačku netišim ! Pěkně rozjeta sezona drzim palce :)

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Loony 2016

Příspěvekod lobo » 04 bře 2016 08:42

Tak to je PROFI práce - klobouček :tiphat:

ss552
Stálý člen
Příspěvky: 81
Registrován: 07 črc 2013 20:48
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Loony 2016

Příspěvekod ss552 » 04 bře 2016 08:57

Tiez chvalim, nevedel som sa vynadivat na tie rastlinky :tiphat: Myslim, ze toto je pekny priklad toho, ako je dolezite kvalitne osvetlenie a aj jeho rozmiestnenie. Rastlinky maju svetlo zo vsetkych stran a su pekne rovne a symetricke :thumbup:

Uživatelský avatar
n0win0u
Stálý člen
Příspěvky: 91
Registrován: 20 led 2016 16:35
Reputace: 14
Obrázky: 0
Bydliště: Zilina

Re: Loony 2016

Příspěvekod n0win0u » 04 bře 2016 10:08

Uzasna praca !! Radost pozerat


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2016“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti