Ondřej Liška

Vaše koníčky, krom pěstování chilli :tiphat:
Uživatelský avatar
Ondřej Liška
Stálý člen
Příspěvky: 117
Registrován: 14 zář 2017 20:04
Reputace: 147
Obrázky: 0
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Ondřej Liška

Příspěvekod Ondřej Liška » 20 zář 2017 05:30

Ahoj přátelé,
Jsem zde nový a rád bych se vám představil. Snad nebude vadit, když začnu trochu ze široka.
Jmenuji se Ondřej, je mi 27let a pocházím ze severu naší země, konkrétně z České Lípy. Mám skvělou a tolerantní manželku, která mi trpí nejen okna plná kelímků od jogurtů. Mým velkým parťákem a společníkem je syn Štěpán (1,5roku), který čas od času sklidí nějakou tu nezralou papričku, ovšem přinese jí ukázat s takovou jiskrou v očích, že mu to nemohu mít ani za zlé.
Kromě pěstování všeho možného je mým velkým koníčkem rybaření, hlavně tedy moderní kaprařina. Mám to spojeno s láskou k přírodě i svou prací.

Já a chilli.
Co se týče konzumace chilli, vždy jsem byl velký fanda. V pokrmech však musí být chilli zastoupeno v rozumné míře, aby nepřebíjelo chuť ostatních surovin. Proč si kazit například chuť vyzráleho hovězího nebo kvalitní domácí pasty. V obou případech však dokáže kousek čerstvě utrhnuté papričky chuť podtrhnout a vyzdvihnout celé jídlo úplně jinam.
Poslední dobou jsem se zájmem začal zkoušet hledat chutě i v samotném čerstvém chilli. Zatím jsem zkoušel jenom pár druhů Annuumek, ale bože.. vždy jsem plakal jak malá holka. No tvrdíte, že se to dá natrénovat, tedy uvidíme.

Mé pěstitelské zkušenosti s paprikami jsou věru malé. S chilli jsem začal letos a celou sezónu beru jako odrazovou nebo, jak jsem trefně četl zde na fóru, rok nula. Udělal jsem již od začátku tolik nedohnatelných chyb, že by jste si klepali na čelo ještě zítra. I přes to všechno se nějaké plody podařily a radost mi udělal a dělá každý jeden z nich. No co já, zrovna vám nadšencům, budu povídat - jsem v tom až po uši. Již nakupuji osivo a střádám pekelné plány do příští sezóny. Tedy do té první, opravdové.

A jaké že mám tedy cíle?
Můj veliký a jistě dlouholetý cíl je mít ve své vlastní fotogalerii 100 druhů chilli. Ano, čtete správně, celé jedno sto druhů paprik. Každou z nich chci vypěstovat od semena až ke zralému plodu, ochutnat a zdokumentovat. Že je to pro začátečníka velké sousto? Ano je, ale jak řekl jeden chytrý pán - neni malých cílů.

Mým prvním schůdkem ke splnění tohoto malého snu bude 30 druhů do příští sezóny. Samozřejmě začnu s velkou převahou annuumek a to ještě povětšinou zakrslých okrasek. Určitě však nebudou chybět ani habanera a jiné chinnensky, aby bylo co ochutnávat.

Když už jsem se tak hezky rozepsal, proč nenechat nahlédnout i do svých plánů. Sázet budu po pěti semenech od každého druhu, což mi dá slušnou šanci aspoň na jednu sazenici. Doufám však ve větší úspěšnost za předpokladu dodržení základních podmínek. Při prvním přesazení vyselektuju dvě nejnadějnější sazenice a zbytek rozdám. Do dalšího přesazení již ponechám jen jednu rostlinu od každého druhu. Tedy v tom nejlepším případě 30 rostlin a budu doufat i v třicet dozrálých plodů od každé.

A jak moc naivní jsem? S jakou úspěšností nakonec příští sezónu zakončím? O tom vás budu určitě informovat ve svém vlastním vlákně podloženým fotografiemi.

Děkuji za přečtení a ještě jednou,

Těší mě být mezi vámi.


S pozdravem

Ondřej Liška

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: Ondřej Liška

Příspěvekod matoha » 20 zář 2017 07:39

ak môžem poradiť..nie si naivný ideš na to dobre a pokiaľ máš trochu zdravého sedliackeho rozumu čo podľa toho čo píšeš určite máš kľudne choď aj do viacerých druhov ako 30 už ďalšiu sezónu.pokiaľ máš dosť miesta strel to aj cez 50.rýchlejšie spoznáš viac druhov ako rastú v tvojich podmienkach a čo vyžadujú.a čo sa týka okrasiek nerob z toho nosnú zložku pestovania ale iba okrajovú.daj dve tri na okrasu a dosť lebo ti to bude zbytočne zaberať miesto čas a energiu a namiesto nich to môžeš venovať plnohodnotným papričkám.z tých fialových listov a drobných bobuliek veľa úžitku nie je.a ak budeš aj variť omáčky nezabudni na superhoty :)
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

Krajinka
Stálý člen
Příspěvky: 335
Registrován: 16 úno 2017 20:20
Reputace: 311
Obrázky: 0

Re: Ondřej Liška

Příspěvekod Krajinka » 20 zář 2017 08:04

Ahoj, přeji Ti hodně úspěchů v pěstování :firychil: ! :thumbup:
Náhoda je matka všech proměn.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Ondřej Liška

Příspěvekod Tea Racer » 20 zář 2017 08:19

Přeji, aby Ti Tvůj cíl vyšel, ale sázej maximalne 3 ks semínek, nebo dopadnes jako většina z nás a budes řešit Nerudovskou otázku "kam s nimi". :-)

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Ondřej Liška

Příspěvekod petr.polasek » 20 zář 2017 09:56

Vítej zde, přeji Ti hodně štěstí

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2236
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3660
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Ondřej Liška

Příspěvekod Bacula » 20 zář 2017 19:35

Vítám tě tu, ať se daří podle tvých představ. Za chvíli nám to začne :thumbup:
Bacula

Uživatelský avatar
Ondřej Liška
Stálý člen
Příspěvky: 117
Registrován: 14 zář 2017 20:04
Reputace: 147
Obrázky: 0
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Ondřej Liška

Příspěvekod Ondřej Liška » 21 zář 2017 06:19

Všem vám děkuji za vřelé přivítání. Jste tu parta moc fajn lidí.
matoha píše:
20 zář 2017 07:39
pokiaľ máš dosť miesta strel to aj cez 50
Čekal jsem, že mi budete třicet druhů do začátku spíše rozmlouvat. Tenhle přístup se mi moc líbí, popřemýšlim o tom.

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Ondřej Liška

Příspěvekod lobo » 21 zář 2017 08:01

Tak tě tu Lišáku u náš vřele vítám :-) :wave:

Z tvého textu je cítit pohoda ale také jistá dávka "šílenství", která ti bude v tomto odvětví jen ku prospěchu. :thumbup:

Znám to osbně velice dobře, sám jsem před pěti lety začal s jednou odrůdou, druhou sezonu jsem jich měl 6, třetí sezonu už 30 odrůd no a letos pátou sezonu jedu přes 80 odrůd a celkem jsem už nasbíral kolem 150 odrůd. Takže tvuj cíl 100 odrůd není nic nereálného navíc ve společnosti maniaků jako je tato :-D

tož vítaj.......


Zpět na „Představte se v chilli fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů