Lukas z Prahy

Vaše koníčky, krom pěstování chilli :tiphat:
LukasK
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 30 kvě 2016 14:38
Reputace: 2
Obrázky: 0
Bydliště: Praha

Lukas z Prahy

Příspěvekod LukasK » 30 kvě 2016 14:53

Ahoj všem ve spolek.
Jsem Lukáš, jsem z Prahy, dělám v IT a zkušenost s pěstováním mám akorát u kaktusů (protože tam se z nich akorát jednou za čas omete prach).

Vždycky jsem si myslel, že mám rád pálivé a vyznačovalo se to tím, že jsem si připepřil guláš. Několik let zpátky mě ale kamarád naučil mít rád skutečně pálivé stylem "hoďte ho do vody, on se naučí plavat" - vzal mě na chicken vindaloo do indického bufetu, kde byl tak trochu štamgastem a objednal to "velice pálivé, prosím". Křeče do žaludku a pot na čele na sebe nenechali dlouho čekat, ale přiznejme si to - závislost se narodila téměř okamžitě. Od té doby to mám rád pálivé "doopravdy" a naučil jsem se správně používat slova jako vindaloo, jalapeňos, chilli con carne, habanero, chipotle a další. Nikdy mě ale nenapadlo, že bych si papričky mohl pěstovat a koření jsem si sháněl porůznu, často v Londýně (v Chinatownu mají výborné chilli a především hot madras curry značky Rajah).

Zhruba tři roky zpátky jsem narazil na seminka-chilli.cz a řekl si "proč ne". Objednal jsem si nenáročné kousky za okno: Border, Piri Piri a Bird's Eye Baby... a pak jsem na ně zcela zapomněl. Po 3 letech jsem semínka našel v krabici při stěhování a jelikož instrukce říkala, že si klíčivost uchovají i několik let, objednal jsem jiffky, koupil plastový pařníček za 99,- Kč a šel do toho. Z 30 semínek vyklíčilo 15 a možná vzejde ještě něco, takže rozhodně úspěch. Samozřejmě jsem se nevyvaroval začátečnické chybě, papričky nebyly na okně a tak se mi trošku vytáhly - už ale koukám, kam a do čeho je přesadím a už jsou na okně aspoň v tom pařníčku. Fotky dodám večer.

Přemýšlím ještě nad nějakými jalapeňos, také za okno, ale trochu se bojím, abych kvůli plodům na podzim nemusel dosvěcovat, přecijen už je červen. Uvidíme.

A protože jsem vážně začátečník, pár bleskových otázek, na které jsem na fóru nenašel odpověď (a nebo možná jen špatně hledal):

1) Kolik cca měsíčně by stálo dosvěcování papričkám?

2) Když se bavíme o zalévání po prvním přesazení, furt se skloňuje vlhkost půdy a tak dále. Nikde jsem však nenašel radu typu "zalejvej zhruba 3x týdně". Jak často zalévat malé sazeničky? Zalévá se zvrchu, nebo se voda leje do mističky a čeká se, že si to kytička a substrát odtamtud natáhnou?

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Lukas z Prahy

Příspěvekod lobo » 30 kvě 2016 15:11

Zdravím tě a vítej mezi námi.

Z tvého textu je mi je jasné, že budeš přínosem pro toto forum jelikož jsi světaznalý gurmán a nadšenec.

Co se týče tvých otázek tak asi takto : Finanční otázka dosvěcování se odvíjí do toho čím dosvěcuješ. Nejdraží ale nejúčinnější je Výbojka u té už by to ěnjaký ty kačky navíc hodilo. Ale pokud člověk svítí Obyč zářivkama ba dokonnce LEDkama tak ta suma je v podstatě zanedbatelná. Přesný částky ti neřeknu ale dám svuj příklad.
V lednu když začínám předpěstovávat tak rostlinkám svítím zářivkou 2x18wattů 4 měsíce v kuse 10 hodin denně a zálohu na elektřinu si kvůli tomu rozhodně nezvedám. třeba muj osobní PC má větší spotřebu el.energie než ta zářivka za tři dny.
Jinak ale dosvěcovat rostlině když už má plody není potřeba stačí denní světlo. někde za oknem.

Co se týče zálivky tak u malých sazenic platí pravidlo, že méně vody je lepší než přelývání. V lednu když člověk předpěstová tak stačí klidně zalívat i po 10ti dnech 20-30ml na sazenici. Jestli to mu ale dobře rozumím tak ty přetpěstováváš pravděpodobně za oknem a ted to bude hodně slunit takže v tvém případě je to dle počasí, když bude cleý týden prát SLunko jak blbý tak můžeš zalývat klidně ob den. Když bude celej týden hnusně tak klidně jednou za týden.

Uživatelský avatar
wlasta1
Stálý člen
Příspěvky: 579
Registrován: 07 led 2015 05:35
Reputace: 266
Obrázky: 0
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lukas z Prahy

Příspěvekod wlasta1 » 30 kvě 2016 20:36

Ahoj a vítej!

Myslím, že k tvým otázkám už není potřeba dalšího vysvětlování, protože Lobo to popsal dokonale...
A jestli jsem to pochopil správně, tak jsi začal klíčit a pěstovat teprve nedávno, tak už přisvěcovat nemusíš. Dny jsou dostatečně dlouhé a slunečního svitu taky dost.

LukasK
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 30 kvě 2016 14:38
Reputace: 2
Obrázky: 0
Bydliště: Praha

Re: Lukas z Prahy

Příspěvekod LukasK » 30 kvě 2016 22:02

wlasta1 píše:Myslím, že k tvým otázkám už není potřeba dalšího vysvětlování, protože Lobo to popsal dokonale...
A jestli jsem to pochopil správně, tak jsi začal klíčit a pěstovat teprve nedávno, tak už přisvěcovat nemusíš. Dny jsou dostatečně dlouhé a slunečního svitu taky dost.
Stále nevím, zda zálivku lít zezhora nebo do tácku pod květináčem :)

Také moje maličké stále nemají druhou sadu lístků, stále jen ty dva základní a i když je mám na okně, tak mám pocit, že se stále vytahují do výšky. Snad to chce jen trošku trpělivosti.

LukasK
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 30 kvě 2016 14:38
Reputace: 2
Obrázky: 0
Bydliště: Praha

Re: Lukas z Prahy

Příspěvekod LukasK » 30 kvě 2016 22:03

lobo píše:Ale pokud člověk svítí Obyč zářivkama ba dokonnce LEDkama tak ta suma je v podstatě zanedbatelná.
Díky. Myslel jsem, že je potřeba svítit nějakými speciálními světly - něčím, co jako simuluje světlo sluneční. Pokud je možné vážně svítit obyčejnou LEDkou, tak je to fajn :)

Uživatelský avatar
wlasta1
Stálý člen
Příspěvky: 579
Registrován: 07 led 2015 05:35
Reputace: 266
Obrázky: 0
Bydliště: Hradec Králové

Re: Lukas z Prahy

Příspěvekod wlasta1 » 31 kvě 2016 07:46

LukasK píše:
wlasta1 píše:Myslím, že k tvým otázkám už není potřeba dalšího vysvětlování, protože Lobo to popsal dokonale...
A jestli jsem to pochopil správně, tak jsi začal klíčit a pěstovat teprve nedávno, tak už přisvěcovat nemusíš. Dny jsou dostatečně dlouhé a slunečního svitu taky dost.
Stále nevím, zda zálivku lít zezhora nebo do tácku pod květináčem :)

Také moje maličké stále nemají druhou sadu lístků, stále jen ty dva základní a i když je mám na okně, tak mám pocit, že se stále vytahují do výšky. Snad to chce jen trošku trpělivosti.
Klidně je nech se táhnout, až budou 2 páry pravych listů, potom presadis a zapustis na úroveň děložních listů. Takhle to aspoň dělám já a je to v pohodě. Ta zalivka určitě shora...

A co se týká svícení, tak LED žárovky s teplotou světla cca 6000K a co nejvíce Lumenu.
Používám tuhle:
https://www.smdledzarovky.cz/led.zarovk ... cd.studena
Akorát jsem ji sehnal za polovinu...

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Lukas z Prahy

Příspěvekod Kendy » 31 kvě 2016 09:06

LukasK píše:
wlasta1 píše:Myslím, že k tvým otázkám už není potřeba dalšího vysvětlování, protože Lobo to popsal dokonale...
A jestli jsem to pochopil správně, tak jsi začal klíčit a pěstovat teprve nedávno, tak už přisvěcovat nemusíš. Dny jsou dostatečně dlouhé a slunečního svitu taky dost.
Stále nevím, zda zálivku lít zezhora nebo do tácku pod květináčem :)

Také moje maličké stále nemají druhou sadu lístků, stále jen ty dva základní a i když je mám na okně, tak mám pocit, že se stále vytahují do výšky. Snad to chce jen trošku trpělivosti.
Záleží na tom, na jakém okně je máš. Na tom, kolik dostanou světla. Jestli se ti ještě i teď hodně vytahují, tak to asi nebude jižní, nebo západní okno. Na nich musí být teď už dost světla. Sám mám dvě jala dosazované 1.4. Jsou na západním okně (které je o něco horší, než jižní okno) a nevytahují se. Zkus najít lepší okno.

Co se týče svícení. Teď už by vážně žádné světlo navíc nemělo být potřeba. Venku je už světla dost. I pokud nemáš možnost dát kytky na lepší okno (kde je víc světla), tak bych asi zvážil možnost dát je už přímo ven. Někde na balkón. Máš tu možnost?

Pokdu nemáš lepší okno, ani je nemůžeš dát ven, tak jim můžeš buď svítit, nebo jenom přisvěcovat.

Přisvěcuje se jim na okně. Mají pak přirozené světlo, ale není ho dost. Pak stačí nějaké ty studené ledky cca 6000K, ale je potřeba jich dát dost. Nějaký výkon potřebný je. V okolních vláknech je toho o svícení hodně.

Pokud jim nemůžeš svítit na okně a dáš je někam, kde přirozené světlo není žádné, nebo skoro žádné, tak by byly dobré nějaké svítidla s pokud možno skoro spojitým spektrem, které jsou hodně podobné přirozenému světlu. Hodně lidí používá Tornada od Philipse. Nejsou moc drahá. Tak stovku za kus. Nebo nějakou Narvu biovital (nebo něco podobného), co jež je varianta lepší, ale o dost dražší.


Zpět na „Představte se v chilli fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů