Správné osvětlení sazenic

Použití osvětlení při indoorovém pěstování / předpěstování
Messiah
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 18 led 2016 14:36
Reputace: 0
Obrázky: 0

Správné osvětlení sazenic

Příspěvekod Messiah » 20 led 2016 09:51

Ahoj Všem,

ačkoliv jsem absolutní začátečník v předpěstování sazenic pod umělým světlem, jsem aktuálně donucen vznést na zde přítomné, zkušenější „paprikáře“ dotaz ohledně pěstování sazenic pod zářivkami (konkrétně pod těmito - http://www.nbb.cz/lt-36w-t8-079-fleurlicht-narva-d804 ). Dotaz spočívá v tom, jestli postačí tyto dvě zářivky na předpěstování 50 sazenic v půllitrových kelímcích do doby, než půjde chilli prdět do hlíny na zahradě. Jakou plochu je vůbec možné těmito zářivkami osvítit ?
Dále bych chtěl podotknout, že hodlám sazenice pěstovat úplně mimo okno, které mám bohužel situované na západ.

Díky za vyjasnění a chilli zdar.

Uživatelský avatar
Vasjis
Stálý člen
Příspěvky: 1333
Registrován: 26 úno 2015 08:21
Reputace: 490
Obrázky: 0
Bydliště: České Budějovice

Re: Správné osvětlení sazenic

Příspěvekod Vasjis » 20 led 2016 10:02

Čau na 50 kytek ti to bude stačit úplně v pohodě ale volil bych spíš variantu biovital ta je pro předpěstování nejvhodnější a prý i nejkvalitnější co jim můžeš dopřát takže bych to spíš viděl na tohle http://www.nbb.cz/lt-36w-958-t8-biovital-narva-d684 :tiphat:

Messiah
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 18 led 2016 14:36
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Správné osvětlení sazenic

Příspěvekod Messiah » 20 led 2016 10:53

Dobře, díky a co se týče typu trubice tak dám tedy na tvoje doporučení.
Ještě ale pár možná hloupých otázek…. ….Jelikož je to první rok co začínám s předpěstováním už koncem ledna tak mě zajímá jestli je reálné, aby sazenice vydržely až do května v půllitrových kelímcích a jak moc je náročná jedna sazenice na prostor právě v takovém to kelímku. Jde mi o vyčlenění a přípravu pevné pěstebního místa v závislost právě na objemu jedné, průměrně rostlé chilli sazenice při výšce cca 25-30cm růstu.

Soaker
Stálý člen
Příspěvky: 207
Registrován: 16 pro 2014 19:00
Reputace: 7
Obrázky: 0
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Správné osvětlení sazenic

Příspěvekod Soaker » 20 led 2016 18:10

sadenice ti vydrzia, co ine im ostava, ja som ich mal minuly rok v krabiciach od mlieka 0,5l a tesne na sebe a povedal by som, ze skor im vadilo ze rastliny nemali dostatok priestoru, ako 0,5l krabica (stvorcova pre usporu miesta). Prisvecoval som im do konca marca, ked bolo slnecno (juzne okno) tak len rano 6,00-9,00 a vecer 16,00-20,00, samozrejme ako sa den predlzoval tak som to skracoval. Pocas inverzie cely den.

Uživatelský avatar
Vasjis
Stálý člen
Příspěvky: 1333
Registrován: 26 úno 2015 08:21
Reputace: 490
Obrázky: 0
Bydliště: České Budějovice

Re: Správné osvětlení sazenic

Příspěvekod Vasjis » 20 led 2016 20:03

0,5l kelímek je pak dost těsný ale dají to když začínají žloutnout listy tak je třeba pomalu přemýšlet kam je přesadíš protože se začínají dusit a velikost zhruba co píšeš oni ze začátku nerostou tak rychle

Gabriel
Nováček
Příspěvky: 3
Registrován: 09 led 2016 09:08
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Nové Zámky, Slovensko

Re: Správné osvětlení sazenic

Příspěvekod Gabriel » 21 led 2016 08:38

Ahojte tiež si asi čoskoro zaobstarám tie trubice. Len sa chcem opýtať či by mi mohol niekto hodiť aj link a päticu lebo sa knej neviem doklikať (to do čoho idú tie trubky).
ďakujem

Messiah
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 18 led 2016 14:36
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Správné osvětlení sazenic

Příspěvekod Messiah » 21 led 2016 09:58

Soaker píše:sadenice ti vydrzia, co ine im ostava, ja som ich mal minuly rok v krabiciach od mlieka 0,5l a tesne na sebe a povedal by som, ze skor im vadilo ze rastliny nemali dostatok priestoru, ako 0,5l krabica (stvorcova pre usporu miesta). Prisvecoval som im do konca marca, ked bolo slnecno (juzne okno) tak len rano 6,00-9,00 a vecer 16,00-20,00, samozrejme ako sa den predlzoval tak som to skracoval. Pocas inverzie cely den.

Bezva, díky za informace.

Právě ten nedostatek místa jsem měl na mysli. Jde o to aby to sazenicím zbytečně nebránilo v růstu. Nějak to pořeším.
Jinak uvažuji o prostoru cca 160x130cm pro 50 sazenic tak se jen obávám, aby to ty dvě zmiňované trubice opravdu osvítili tak, aby to kytkám stačilo.

Ty kelímky od mlíka jsou rovněž dobrý nápad.. ;-) Popřemýšlím nad nimi…

-M-

Soaker
Stálý člen
Příspěvky: 207
Registrován: 16 pro 2014 19:00
Reputace: 7
Obrázky: 0
Bydliště: Zvolen, Slovensko

Re: Správné osvětlení sazenic

Příspěvekod Soaker » 21 led 2016 21:10

neboj sa das to, ja som svietil jednou 90cm (asi) a mal to v dvoch krabiciach od zeleniny 60x40cm, takze priestor budes mat, dokonca mozes pouzit vacsie kvetinace.


Zpět na „Použití osvětlení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů