Měknutí nezralých plodů

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Scrat
Stálý člen
Příspěvky: 61
Registrován: 30 srp 2019 11:02
Reputace: 173
Obrázky: 0

Měknutí nezralých plodů

Příspěvekod Scrat » 30 srp 2019 11:47

Ahoj všem na fóru, nejprve krátké intro, s pěstováním jsem začal nedávno, přesněji minulou sezónu. Velký balkon orientovaný na jih byl jasný impuls. První rok jsem se vrhnul na rajčata, papričky pořídil troje a pouze z hobby marketu (je mi jasné, že to kladný ohlas nesklidí :-) ). Dvě z nich se staly obětí svilušek, cenná lekce. Zato třetí habanero navzdory minimálním znalostem, nevelkému květináči, atd. vyplodilo více než 60 velmi chutných červených plodů bez jediného problému. Patrně štěstí začátečníka. Povzbuzen touto zkušeností jsem letos z balkónu udělal menší džungli. Ze semínek jedu Jalapenos, Habanero Red, Jamaican Rosso, opět jsem dal šanci Hornbachu s jednou jejich Haba ve víře, že třeba bude tak dobrá jako loni.

Nyní k mému dotazu. Po vyhraném souboji s mšicemi, úspěšnému vypiplání rostlinek až do okamžiku, kdy nasadily plody, přišel problém, se kterým si nevím rady. Jediné plody, které začaly dozrávat, jsou právě na zmíněné "hobby market" rostlince, zbytek je zatím zelený. Tomuto rozumím, se semínky jsem mohl začít dříve, léto bylo takové všelijaké a čas do mrazíků věřím, že mají. Horší ale je že kromě Jalapeno, začínají postupně některé nezralé plody měknout. Viditelně na nich žádná poškození nejsou, ale na omak nejsou pevné, spíš gumové. Když jsem pár pro zkoušku utrhnul, do druhého dne zgumovatěly úplně. Napadá vás co by to mohlo být? Mrazíky tu rozhodně ještě nebyly. Květy jsem otrhal, aby měly rostliny sílu na již vyrostlé papričky, hnojím Kristalonem, zalévám v okamžiku, kdy je substrát suchý, nepravidelně přihnojuji vápník na list. Obávám se, že po loňském povzbuzení přijde letos velké zklamání, až skončím jen s naloženými zelenými Jalapenos. :-(

Předem díky za případné reakce

Uživatelský avatar
Praha
Moderátor
Příspěvky: 483
Registrován: 05 srp 2015 10:50
Reputace: 1010
Obrázky: 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Měknutí nezralých plodů

Příspěvekod Praha » 30 srp 2019 12:06

Pokud by to bylo možné, nahoď nějaké foto. Jinak co se týče substrátu. Neměl bys ho nechávat vyschnout. V okamžiku, když ho zaleješ, voda proteče substrátem ale neabsorbuje ho. udržuj substrát ve vlhkém stavu. Ale ne zase přelitém. Jo a co listy? Nejsou povadlé?

Scrat
Stálý člen
Příspěvky: 61
Registrován: 30 srp 2019 11:02
Reputace: 173
Obrázky: 0

Re: Měknutí nezralých plodů

Příspěvekod Scrat » 30 srp 2019 13:36

Díky, foto večer doplním

Nevyjádřil jsem se přesně, ne až je úplně vyschlý a květináč je pomalu lehký jak pírko, ale v okamžiku, kdy na povrchu suchý je. Což je poslední týden beztak každý den. Jinak mám pod některými rostlinkami misku, abych viděl jak moc vody proteče. Zalévám pomalu a většinou je ten průtok minimální. Pravda ale je, že jsem se vždycky bál spíše přelití, takže je možná občas nechám žíznit víc než by bylo záhodno. Jinak listy povadlé nejsou. Maximálně večer po extra horkých dnech, kdy se ale po zalití vzpamatují.

Scrat
Stálý člen
Příspěvky: 61
Registrován: 30 srp 2019 11:02
Reputace: 173
Obrázky: 0

Re: Měknutí nezralých plodů

Příspěvekod Scrat » 30 srp 2019 19:52

Posílám fotky

První dvě fotky by mělo být Habanero - zde je to měknutí nejmarkantnější, měknou v podstatě všechny, plody od začátku takhle světle zelené
Pak dvě fotky jiného Habanera (3 a 4), 3 detail paprička v pozadí barví-zraje a je pevná, paprička v popředí měkne
Poslední 3 fotky (5-7) Jamaican Rosso, 5 detail vypadá to, že některé začaly dnes zrát; 6 detail měkké papričky, 7 pohled na rostlinu

1
61227
2
61226
3
61224
4
61223
5
61222
6
61221
7
61220

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: Měknutí nezralých plodů

Příspěvekod MartinS » 31 srp 2019 00:05

Meknuti nezralych plodu mi delalo loni Baccatum, kdyz jich chybela voda. Ted se mi to same objevilo u roccota, kde ale neskutecne rychle narostly ty plody. Tak uvidime. Zalevam obden priblizne. Nekdy kazdy den ve vedrech. Rocoto mam na Vychode, takze nedostava takovou cocku od slunicka jako zbytek. Ale neprijdou mi ani prelita, takze take si nejsem uplne jist na 100% Muze to byt i kytkou kdyz plody vyrostou rychle, ale nedostane se do nich dost vody ne kvuli zalivce, ale kvuli kytce a jeji schopnosti obhospodarit vsechny plody na ni. Mozna se pletu, uvidime jak dopadneme.

Jako kdyz rocoto plod ma jeden tyden 1cm a druhy tyden cca 4cm, tak mi to prijde celkem extrem.

Scrat
Stálý člen
Příspěvky: 61
Registrován: 30 srp 2019 11:02
Reputace: 173
Obrázky: 0

Re: Měknutí nezralých plodů

Příspěvekod Scrat » 31 srp 2019 10:28

Díky za reakci, otázkou je, jestli se takové plody ještě dokáží vzpamatovat a nebo je lepší je při měknutí jako "mrtvou váhu" rovnou odstranit? Vzpamatovaly se Ti loni ještě? Pravdou je, že měknout začaly tenhle velmi horký týden, takže jeden z faktorů voda/Slunce asi bude ten hlavní.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: Měknutí nezralých plodů

Příspěvekod MartinS » 31 srp 2019 12:33

Hele loni normalne se to srovnalo.
Byly zcvrkle a normalne se srovnaly kdyz jsem zvysil zalivku.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů