Kdy sklízet Jalapena?

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
Uživatelský avatar
kucis
Nový člen
Příspěvky: 44
Registrován: 28 čer 2016 21:29
Reputace: 2
Obrázky: 0

Kdy sklízet Jalapena?

Příspěvekod kucis » 01 srp 2018 12:46

Zdarec, kdy sbírat Jalapena? Můžu je už trhat nebo nechat dojet do červena? Jedná se o odrůdu Chichimeca, dík

51007gallery/image/51007/mini

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kdy sklízet Jalapena?

Příspěvekod Kendy » 01 srp 2018 14:19

U jala obecně je jenom malý rozdíl v chuti mezi plody v technické a botanické zralosti. Proto ti, kteří se tím živí, jala sklízejí vždy zelená. Když dostanou plody z kytky, tak se může nadechnout a dostanou ještě jednu úrodu.

Nicméně plně dozrálé plody jsou lepší. Možná ne o moc (to je subjektivní), ale lepší jsou.

Sklízet je už můžeš. Jestli chceš kytce šetřit síly, tak je ober. Jestli tě takové věci netlačí, tak je nech dojet do červena.

Ta kytka mi připadá dost malá a slabá (možná malý výřez obrázku klame). Jestli je to tak i ve skutečnosti, tak bych ji obral a doufal že ještě poporoste a dozrají i ty další plody (případně ještě na něco nasadí).

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy sklízet Jalapena?

Příspěvekod OMO » 01 srp 2018 14:46

Dokud sám neochutnáš obě varianty (zelenou/červenou) tak stejně nebudeš vědět. Já osobně bych zelené nejedl, max zavařil.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5420
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9098
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy sklízet Jalapena?

Příspěvekod Tea Racer » 01 srp 2018 15:03

Já vždy čekám na barvu, chut je mnohem lepsí, za syrova nebo pecené jen zralé, na nakládání můžes i zelené, ale není to uplne ono...

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Kdy sklízet Jalapena?

Příspěvekod Kendy » 01 srp 2018 16:39

Jop.. Já taky čekám až dozrají. Zelené zavařují jenom z poslední sklizně, to co už dozrát nemůže.

Ale není to jediná cesta. A zelená jala nejsou nijak špatná. Tak kytka mi připadá opravdu slabá. Pomohlo by ji zbavit e starostí o plody.

Uživatelský avatar
kucis
Nový člen
Příspěvky: 44
Registrován: 28 čer 2016 21:29
Reputace: 2
Obrázky: 0

Re: Kdy sklízet Jalapena?

Příspěvekod kucis » 02 srp 2018 07:07

Kendy: Právě jsem chtěl, ať tu kytku tolik nezatěžuji, ale pokud by to bylo na úkor chuťi, tak asi tedy chvíli počkám... Minulý rok jsem měl nasazené Jalapeno Farmers a sbíral jsme je zelené a chuťově byly nic moc. Co se týče vzrůstu, tak ani nemluv, jsem tento rok hodně zklamaný, dost kytek mi pomřelo, zkraje po vysazení mi fóliák napadli slimáci a pak hned mšice no a aby toho nebylo málo, tak asi 3 týdny jsme tady měli chladno a deštivo, takže kytky se úplně zastavily. Teď jak začaly pařáky, tak se pomalu dávají do kupy. Čemu se aspoň trochu daří jsou Elephant Trunk. (jinak Jalapeno je vpravo u stěny dole)
OMO: Právě jsem zvažoval jejich zavaření, ale přežila mi jen jedna kytka, tak právě nevím, jestli to má smysl.
Tea Racer: Ještě tedy asi počkám

51023
51022

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5420
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9098
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kdy sklízet Jalapena?

Příspěvekod Tea Racer » 02 srp 2018 07:59

Tak u nás Elephant Trunk nejde, nemám na ni ani jeden plod, stále kvete. Jalapeňa obsypaná.
Jinak můžes pokusně sundat pár plodů Jalapena, dát to do krabice s jablky nebo banány a uvidíš, ono to dozraje, není to jako když to dozraje na keři, ale lepsi než zelené. Tím trochu odlehčíš rostlince.

Holu
Moderátor
Příspěvky: 1224
Registrován: 02 led 2015 15:59
Reputace: 1027
Obrázky: 0

Re: Kdy sklízet Jalapena?

Příspěvekod Holu » 02 srp 2018 10:28

Téma přesunuto do správné sekce.

Tak oni sice Farmers jsou chutí trošku slabší, ale to je dáno tím, že jsou určené výhradně na Poppers. Ty jsou z něj vynikající.

Já osobně bych na nic nečekal. Sebral bych je, abych rostlině odlehčil a ona ti dožene tu ztrátu.


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů