Led osvětlení

Použití osvětlení při indoorovém pěstování / předpěstování
Uživatelský avatar
Artush
Stálý člen
Příspěvky: 92
Registrován: 28 pro 2011 22:53
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Led osvětlení

Příspěvekod Artush » 28 pro 2011 23:21

Zdravím doufám že mě nějaký kutil pomůže.
Chci si udělat menší svítilnu z ledek k pěstování, ale jsem z toho trochu mimo.No jde o to, mám vysokosvítivé LEDky 30 - 70 Cd což je docela dost mam je dané paralelně ve 5 skupinách(3 řady červených a 2 řady modrých) po 6ti(červené) a 4(modré) abych splnil požadavky na vstupní napětí a neodpálil je. Jenže vstupní proud je 3,42A což je hooodně na LEDky ty moje můžou max 75mA. max napětí do 2,6V červené a 4,2V(modré) ve skupinách podle vzorce R=(Uvstup - Uled)/ i maxLED vzchází že před červené mám dát 218ohm odpor(270) a na modré 197ohm odpor(220), ale mám strach že jak to zapojím tak díky těch 3,42A mi to celé odletí do vesmíru. Kutím nad tím už pár hodin, napadlo mě za vystup dát nějaký odpor aby celkový klesl aspoň na 1,8A ale nevím jak to spočítat kolik by ho bylo třeba. Pokud nějaký odborník ví jak to vyřešit budu jen rád a nesmírně vděčný. Děkuji.

// ano dá se to vyřešit koupením jiného zdroje, ale to není zrovna levné :/

kolista
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 05 črc 2011 07:28
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod kolista » 29 pro 2011 14:31

Napiš z jakého zdroje napětí budeš LED diody napájet popřípadě katalogové označení diod ať to mohu spočítat. Ten zdroj myslím jestli má 5V, 12V nebo jiné napětí a jestli se jedná o napětí stejnosměrné nebo střídavé

Uživatelský avatar
Artush
Stálý člen
Příspěvky: 92
Registrován: 28 pro 2011 22:53
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Led osvětlení

Příspěvekod Artush » 02 led 2012 10:59

úplně jsem to změnil

udělal jsem si návrh jak by to mohlo vypadat, můžete se na to podívat je to v příloze.
teď už to je snad srozumitelnější.

Zredukoval jsem počet LEDek na 24 červených a 15 modrých.

ledky objednávám z http://www.led-tech.cz" onclick="window.open(this.href);return false; vyrovná se cenově jak na aukru.
Červena straw hat 0,5W úhel mají docela velký.

Zdroj : 19V/3.42A stejnosměrný

počítal jsem R=(napětí zdroje - součet napětí na LEDkách ve větvi) / MAX proud v LEDce. Vycházelo mě 10ohm tak tam dám 100ohm.
Obrázek

kolista
Nový člen
Příspěvky: 7
Registrován: 05 črc 2011 07:28
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod kolista » 02 led 2012 17:53

R=U/I kde U=napětí zdroje - napětí na diodě(dodách), při modrých typicky 3,0 V, max 3,60V. Konkretě pro druhou větev zleva značenou M asi jako modré je R=19-(5*3)/0,1(modrá 0,5 W dioda)=40 ohm. Protože 100 mA(0,1A) je maximální povolený proud použít nejbližší vyšší hodnotu odporu to je 47 ohm. Nebo poskládat z více menších odporů za sebou. Ještě je potřeba uvažovat o watovém zatížení odporu. Zase pro tuto konkrétní větev P=U*I=4 (sražené volty na odporu)*0,1(proud přes odpor a diody)=0,4 W. Proto by se musel použít odpor o výkonu 0,5 W a vyšší. Jinak zdroj je pro dané použití zbytečně výkonově předimenzovaný. Utáhl by 34 takových větví - zbytečné větší výdaje za spotřebovaný el. proud

Akorát nevím jakou tepelnou chromatičnost mají uvedené LEDky viz. dále zkopírovyný příspěvek od mopslíka

Druhy lamp pro Růst/Květ s teplotou chromatičnosti 6400K/2700K

Výbojka pro růst - MH (metalhalogenid) - Teplota chromatičnosti 4300K
Výbojka pro květ - HPS (high pressure sodium) - Teplota chromatičnosti 2000K
Výbojka s podílem modrého spektra(30%) Růst/Květ( tzv. směsovka) - HPS - Teplota chromatičnosti 2100K

Pokud nebude cokoliv jasného tak se ozvi

Uživatelský avatar
Xeelee
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 01 led 2012 03:37
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Praha 12 – Kamýk
Kontaktovat uživatele:

Re: Led osvětlení

Příspěvekod Xeelee » 02 led 2012 18:06

Měl bych pár dotazů na pěstitele.

Jakej je přibližně potřeba světelnej výkon? Byl by vhodnej třeba tenhle panel, nebo je 50 W (10 W modrá, 40 W červená) pro chilli zbytečně moc?

Obrázek

taky nevypadá špatně.

Kolik hodin denně by se mělo chilli svítit?

Kde kromě ledgrow.eu se ještě daj sehnat informace o pěstování pod LED diodami?

Uživatelský avatar
Artush
Stálý člen
Příspěvky: 92
Registrován: 28 pro 2011 22:53
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Led osvětlení

Příspěvekod Artush » 11 led 2012 21:02

tak světlo mám hotové.. povedlo se menši komplikace byly, ale nic co by se nedalo vyřešit. na boku ještě teď svítí 8 červených + 10 bílých uprostřed rozprostřené. mam ještě objednaných 30 červených a budu dokupovat aspoň 10 modrých ještě.

jinak už vyklíčilo Bolivian rainbow(4dny) a dneska i Jalapeno maylon(6dnu). Snad sem si je nepopletl.
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
zrizenec
Stálý člen
Příspěvky: 63
Registrován: 02 čer 2011 14:48
Reputace: 3
Obrázky: 0

Re: Led osvětlení

Příspěvekod zrizenec » 12 led 2012 19:07

U LED osvetleni je dulezita vlnova delka, u modrych je to mam pocit okolo 440nm a u cervenych neco pres 660nm. Uplne presne si ted ty cisla nevybavuju ale sou to presne vlnove delky potrebne k fotosynteze. Modre sou spise na rust a cervene na kvet. Take chystam DIY LED panel. Urcite to tu budu sledovat, rad se priucim i poradim. Ale az po zkouskovym. Jeste dotaz na kolik te to celkem vyslo to osvetleni?

Uživatelský avatar
Artush
Stálý člen
Příspěvky: 92
Registrován: 28 pro 2011 22:53
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Orlová
Kontaktovat uživatele:

Re: Led osvětlení

Příspěvekod Artush » 12 led 2012 20:36

ten základ mě vyšel na +-750,- za ledky + veci okolo atd... tak kolem 850,-.. a teď už jen doobjednavavam z Ebaye ruzne ledky pro doplnění vlnových délek někdy tam jsou dobré akce mam objednaných ješte 30 červených za 120,- a 10 modrých za +-18,- snad budou v pořádku no. jinak ebay doporucuju je to tam levné a bez poštovneho .. jediné co je - je dlouhá doba než to dojede .
je to pálka no ..
jinak do led světel se cpe i bílá ale to nevím jak je to přesně myslím že tepla bíla pro rust a studena bila pro květ nevím no jedno z toho


Zpět na „Použití osvětlení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů