Strih papriciek

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
Miro
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 10 pro 2011 18:11
Reputace: 0
Obrázky: 0

Strih papriciek

Příspěvekod Miro » 10 pro 2011 19:04

Zdravicko vsetkym priaznivcom ostrych papriciek.
Pred dvoma rokmi som dostal darom za priatelsku sluzbu vrecko "piri-piri" papriciek priamo z Mozambiku. Pred konzumaciou som si odlozil semienka, zasadil ich a na jar 2010 sli priesady do zahrady k rodicom v Komarne. Kvitnut zacali az koncom augusta/srpna a plody zacali byt ake-take koncom septembra/zari. Zima sa blizila, nemal som co stratit, tak som tie najkrajsie rastlinky presadil do velkych (3+ l) kvetinacov, dal do okna na zapad a cakal... Postupne to vsetko az na jednu rastlinu zacalo burlivo kvitnut a zarodili ako ceresne. V lete "chodili" do zahrady aj na balkon, akurat ich bolo treba clonit pred priamym slnkom, inak im hned ovisli listy a musel som ich kriesit vodou a chladkom. Na original africanov mi pripadali dost fajnove, co sa svetla tyka... Cele leto som si na nich pochutnaval... Vlastne tak cinim doteraz. Kvitnu furt, aj dozrievaju, akurat uz maju pohov v pocte novych kvetov, co asi suvisi s jesenou a kratsimi dnami. Co ma vsak zaujima, je jav, ze v auguste/srpnu tri z osmych prejavili divne geny a "vystrelili" take vyhonky, ze zarastli cele okno. Vysoke su cez 1,4 m. Kvitnu stale, aj na tych vyhonkoch. Pred par tyzdnami vsak zacali zhadzovat listy v dolnych partiach, teda na tych pod dlhymi vyhonkami. V pazuchach byvalych listov sa objavili nove vyhonky, niektore maju uz do 10 cm a zda sa, ze budu rast dalej. Tak sa mi vidi, ze to asi bude treba strihat. Nikdy som o tom nepocul, ze by sa paprika strihala, vobec ma prekvapilo, ze to je zrejme trvalka, netusil som to, i ked som z paprikarskeho velkraja. Jednu, co som si priniesol do Bratislavy, som zacal pokusne strihat, nechavam 2 - 3 "ocka" az vyhonky. Niektore som este nechal tak, na konci maju par nezrelych plodov a tych mi je luto... Takze, damy a pani - ma niekto skusenosti so strihom papriky?
Druha moja otazka sa tyka opadavania kvetov. Odhadom asi polovica odkvitne a opada. Mal som u niektorych docasny problem s chlorozou, poradili mi zelezo - skusil som Ferrovit a zda sa, ze sa to spravilo - az na ten opad kvetov. Na ostre papricky som hamizny a aj ked rodia pekne, je mi tej straty luto.
S ostrym pozdravom Miro.

zodyac
Stálý člen
Příspěvky: 145
Registrován: 05 čer 2011 11:42
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Strih papriciek

Příspěvekod zodyac » 10 pro 2011 23:27

No tie odpadnute kvety mozu byt sposobene neopelenim,nedostatkom zivin/svetla alebo aj nieco zlozitejsie a k tomu zastrihaniu zastrihovat mozes to je jasne v akejkolvek rozumnej miere.Vacsinou sa tym snazis docielit ovplyvnit vysku a viac rozkosatit aby lepsie plodila.Ak chces rastlinu aj prezimovat postupuj podla tohto navodu
viewtopic.php?f=110&t=1174" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
HCST
Stálý člen
Příspěvky: 64
Registrován: 27 pro 2010 17:19
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště

Re: Strih papriciek

Příspěvekod HCST » 11 pro 2011 10:23

Pár typů na střih. :wave:

http://www.fatalii.net/growing/index.ph ... Itemid=105" onclick="window.open(this.href);return false;
http://fataliiphoto.net/key/bonchi" onclick="window.open(this.href);return false;

Ps: opyluj štětečkem. :chilli:


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů