JurassicChilli - Chilli Kingdom 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

JurassicChilli - Chilli Kingdom 2018

Příspěvekod JurassicChilli » 25 bře 2018 09:58

Tak si teda aj ja zakladám pestovateľské vlákno pre sezónu 2018.
Papriky som vysieval 8., 9., 10. a 13.2. Potom prišlo chladné obdobie a teplota doma sa pohybovala od 10 do 15°C, takže papriky dlho neklíčili. Chladné počasie sa podpísalo na zlom klíčení a mnoho odrôd napokon vôbec nevyklíčilo (viz. nižšie v príspevku).

Zasial som ako vždy hlavne annuumky. Chcel som tento rok skúsiť aj nejaké baccatum, ale stále som odkladal ich objednanie z netu. Stále bolo dosť času až nakoniec nastal čas siatia a ja som ostal bez baccatum. Nevadí..., tak možno na budúci rok.
A keďže to vyzerá, že budem mať asi fóliový kryt, tak som zasial aj pár chinensiek. Len také obyčajné, bežne dostupné v hypermarketoch. Semená od Loba za recept v súťaži "Ohnivá vařečka" žiaľ nedorazili, tak neviem. Buď sa stratili niekde na pošte, alebo čo.

ZELENÁ - Vyklíčili a mám ich dostatok.
ORANŽOVÁ - Ohrozené! Vyklíčilo len pár semien.
ČERVENÁ - Nevyklíčili, takže žiaľ v sezóne 2018 nakoniec nebudú.

Pálivé Annuumky:

Cayenne Red Arnold
Cayenne Giallo
Cayenne hybrid zatiaľ bez názvu (Cayenne Giallo x Cayenne Red Arnold)
Serenade Lara Croft F4
Serenade Bathory F4
Serenade Bumpy F4
Serenade Sun Yellow F4
Serenade Sun Red F4
Serenade Dandelion Red F4
Camila F2
Pintea
Dracula
Rawitt

FireFlame Yellow
Pygmy Mammoth F3

Gabi

Pálivé Chinensky:

Habanero Indominus Rex
Habanero Arancio
Habanero Chocolate

Trinidad Moruga Scorpion
Scotch Bonnet Dark Yellow (vanička Lidl)
Jamaican Red (vanička Lidl)
Aji Charapita


Sladké Annuumky:

Radmila F1
Radmila F2
Mášenka

Hodonínska vzpriamená
Branko

Plus 8.3.2018 som ešte na mexické fajitas kúpil v obchode trikolóru sladkých, zeleninových bell paprík. Je to trojbalenie zelenej, žltej a červenej papriky. Tieto trojpapriky som v minulosti kúpil už viackrát, ale tento krát ma prekvapili vynikajúcou chuťou. Tak lahodné papriky som už dávno nejedol. Tak som z červenej a žltej zasadil pár semien. Zatiaľ ešte nevyklíčili, ale keďže boli vysievané mesiac po hlavnom výseve, tak im dávam ešte čas na vyklíčenie.

Dnes ma ešte čaká vysiatie rajčiat. V minulosti som vysieval vždy začiatkom marca, ale keďže sa hodne vyťahovali, tak som sa túto sezónu rozhodol odložiť výsev až na koniec marca. Je to čiastočne aj "vďaka" neúspechu prvého výsevu minulej sezóny, kedy som musel výsev opakovať 12.4. a rajčátka aj napriek tomu stihli pekne dozrieť a dať slušnú úrodu.
Naposledy upravil 1 dne Holu; celkem upraveno 1x.
Důvod: Upraven název tématu

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Chilli Kingdom 2018

Příspěvekod petr.polasek » 25 bře 2018 10:41

Hodně štěstí, toto vlákno budu určitě sledovat. Letos pozoruji také problémy s klíčením a nejen já.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Chilli Kingdom 2018

Příspěvekod Tea Racer » 25 bře 2018 10:50

Ahoj, přeji hodně stestí při pestování letos.

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: Chilli Kingdom 2018

Příspěvekod Chozee77 » 25 bře 2018 11:33

Také se přidám ke gratulacím k založení tvého letošního pěstebního vlákna.a z dovolením budu sledovat a nebudu ti nijak zbytečně svými případnými laickými komentáři plevelit tvé vlákno...😉.a věřím že i přes prvotní nezdary budeš mít letos parádní úrodu..👍😎😇
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Chilli Kingdom 2018

Příspěvekod Bacula » 25 bře 2018 22:08

Přeji hodně štěstí 🍀, budu sledovat.
Bacula

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Chilli Kingdom 2018

Příspěvekod stankar » 26 bře 2018 18:43

Vitej zpet :tiphat: Skoda, ze jsi nemel stesti ze startu, tak snad to dozenes v prubehu sezony.
P.S. Letos uz si porid vytapeni doma

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: JurassicChilli - Chilli Kingdom 2018

Příspěvekod JurassicChilli » 27 srp 2018 19:42

Vďaka lepšiemu predpestovaniu a veľmi horúcemu letu mi začali papriky skôr dozrievať. A to až tak výrazne skôr, že som ešte nebol pripravený na ich spracovanie a tak niektoré schnú priamo na rastlinách. Dozrievanie som očakával ako v iných sezónach až v polovici septembra, ale prišlo už v polovici augusta. Takže teraz musím narýchlo niečo vymyslieť s už dozretými paprikami. Zatiaľ som robil len jednu várku pálivého leča, ktoré som zamrazil.

Keďže mám pomerne dosť veľa odrôd, rozdelím ich predstavenie do viacerých príspevkov.

Dracula - Rumunská odroda. Je to klasický, pálivý baraní roh vhodný na nakladanie do sladko-kyslého nálevu. Farbou, tvarom plodov a rastliny pripomína obľúbený Beros. Plody sú možno ešte o trochu dlhšie ako u Berosu.

52376

Pintea - Ďalšia rumunská odroda pálivej papriky. A dokonca zo všetkých tohtoročných paprík najrannejšia. Prvá začala kvitnúť a plodiť a aj dozrievať, takže je veľmi vhodná do chladnejších oblastí. Ak bývate v chladnejšej oblasti a na budúcu sezónu zvažujete nejakú hodne rannú odrodu, tak Pinteu môžem jedine doporučiť. Holt rumunskí súdruhovia sa zrejme do šľachtenia paprík vyznajú, keď sa im podarilo vyšlachtiť takúto veľmi rannú mršku.

52377

Serenade Dandelion Red F4 - Selekcia zo Serenád fenotyp "Dandelion" má krásne, veľké plody. Len by som mu mal vymyslieť nové meno, pretože generácia F2 mala žlté plody, tak preto som ho nazval Dandelion (púpava/pampeliška). Generácie F3 a F4 už majú červené plody.

52378

Serenade Sun Red F4 - Mimoriadne úrodný fenotyp. Tak ako iné odrody mám aj túto odrodu v počte 6ks rastlín. Čakal som, že v F4 generácii už bude aspoň trochu ustálená, ale ako vidíte na fotografii, niektoré plody sú červené a niektoré rastliny sa vrátili po minulo sezónnej červenej farbe opäť k žltým plodom. (Semená boli minulý rok odobraté z červeného F3 plodu).

52379

Cayenne Yellow - Tu to vyzerá, že som si pomýlil fotografie, ale nie je tomu tak. Na fotografii je skutočne paprička ktorá mi vyrástla z originálnych, žltých Cayenne Yellow semien z obchodu. Takže asi sa im pomiešali nejaké semená na baliacej linke. Zo šiestich rastlín tejto odrody ktoré som zasadil sú 4 klasické, žlté kajenky a 2 rastliny s červenými plodmi, ktoré vidíte na fotografii.

52380

Hodonínska vzpriamená - Krásne obsypaná plodmi. Niektoré žiaľ kvôli listom nie je vidieť. Lepšie to vyfotiť neviem.

52381

Te Kā - Môj vlastný hybrid (Cayenne Yellow x Cayenne Red) z minulého roku. Názov "Te Kā" ako som tento hybrid nazval, znamená v havajskom jazyku "horiaci". Keďže je to hybrid žltého Cayenne (mama) a červeného Cayenne (otec), tak som očakával oranžové plody. Dopadlo to trochu inak, ako máte možnosť vidieť na fotke. Tvar plodov je štíhly zdedený po žltom Cayenne a farba je červená po červenom Cayenne.

52382

Cayenne Red - (fenotyp "Arnold"). Pôvodne zo semien z Lidlu, ale už druhým rokom sadím túto odrodu z vlastných semien. Mám ju zo všetkých odrôd najradšej o čom svedčí aj fakt, že zatiaľ čo ostatných odrôd som zasadil po 6ks rastlín, tak červeného Cayenne som zasadil 24 ks rastlín. Je to podľa mňa najlepšia odroda na výrobu Srirachy podľa nuselskej kuchty, ktorej doma spotrebujeme na litre, tak preto ten štvornásobok počtu rastlín oproti iným odrodám. Podivuhodné je, že táto odroda patrí medzi ranné a v iných sezónach dozrieva medzi prvými. Túto sezónu ju ale paradoxne väčšina ostatných odrôd v dozrievaní predbehla a Cayenne Red v dozrievaní nejako nevysvetliteľne mešká.

52383

Pokračovanie nabudúce. :thumbup:

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: JurassicChilli - Chilli Kingdom 2018

Příspěvekod JurassicChilli » 30 srp 2018 19:30

Radmila F1 - Už tretím rokom moja najobľúbenejšia sladká paprika. Dáva vysoké výnosy krásnych, veľkých plodov.

52536

Radmila F2 - Skúsil som náhodne zasadiť aj F2 generáciu Radmily z vlastných plodov a zrejme je s niečím neznámym skrížená. Som zvedavý, či budú plody páliť.

52537

Mášenka - Prvým rokom skúšam pestovať odrodu Mášenka. Má nádherné, obrovské plody. Viac by jej svedčal skleník. Na odkrytom záhone je výnos o trochu nižší ako u Radmily, ale aj tak som s touto odrodou veľmi spokojný, hlavne kvôli tej jej veľkosti plodov. Na fotografii nepôsobia nijak výnimočne, ale je niečo úžasné vidieť ich naživo.

52538

Camila F2 - Môj vlastný kríženec Cayenne Red a Radmily. Tento rok už v F2 generácii.

52539

Serenade Sun Yellow F4 - Tento fenotyp Serenade sa totálne zbláznil. Oproti ostatným fenotypom vytvára malinké kríčky s úplne rozdielnymi plodmi. Na jednej rastline dokonca rastú plody dohora. Zrejme sa minulú sezónu s niečím šprcol. Podľa tých plodov dohora by som tipoval, že sa skrížil buď s Hodonínskou vzpriamenou, alebo s odrodou Gabi, pretože to sú jediné dve odrody s dohora rastúcimi plodmi, ktoré som minulý rok pestoval.

52540

Serenade Bathory F4 - Perfektný, úrodný fenotyp. Rastliny sú obsypané krásnymi, krvavočervenými plodmi.

52541

Serenade Lara Croft F4 - Fenotyp Lara Croft je zo všetkých Serenade fenotypov môj najobľúbenejší. Krásne tvarované plody s hrubšou, šťavnatou dužinou a ideálnou pálivosťou ju predurčujú byť všestrannou papričkou na priamy konzum a aj na spracovanie v kuchyni.

52542

Serenade Bumpy F4 - Fenotyp Bumpy ma túto sezónu trochu sklamal, pretože dal síce veľa plodov, lenže malých ako máte možnosť vidieť na fotke. Neviem dobre, kde také mrňavé plodíky využijem. Ale zajtra idem robiť poppers s čedarom, takže ich upotrebím zrejme tam. Budú to ale hodne malé, mini poppers, hehe. :lol:

52543


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů