Přezimování chilli paprik

Pokročilé techniky pěstování chilli
Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Tea Racer » 16 bře 2018 09:22

Bal se neořezává, jelikož pri chladném zimovaní to začně akorát hnit. To si troufnes doma pri teplém, když z toho delas bonsai. Pokud už to chces presazovat tak na jaře a tam seriznes nemocno (uhnilé kořeny). Jinak kytku nechat jak byt a uspat ji, vetsi dávkou draslíku at vyzraje, tak 14 dni predem.... hlavne nehnojit na dusík atd.

tydzej
Stálý člen
Příspěvky: 521
Registrován: 05 říj 2017 12:27
Reputace: 1654
Obrázky: 0
Bydliště: Chudčice, 247 m.n.m.

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod tydzej » 16 bře 2018 09:59

:book: Diky, clovek se porad uci.

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod honzek86 » 16 bře 2018 13:57

No taky díky za informace :) tak v tom případě je s otazníkem úvod tohoto vlákna...
zrizenec píše:
07 čer 2011 22:07
Po zkrácení vaší rostliny je dobrý nápad ji vyndat z květináče, lehce oklepat hlínu z kořenového balu a znovu zasadit do nové zeminy. To pomůže obnovení růstu na jaře. Pokud máte rostliny ve velkých květináčích (více nez 30cm) můžete také kořeny zastřihnout a přesadit do menších, což pomůže koncentrovat energii.
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Tea Racer » 16 bře 2018 14:25

Ano ne, dyt tam píše na jaře, nikoliv napodzim...
Vzdy se presazuje tak, že se presazuje rostlina i s balem, nikoliv jen s koreny...

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Kendy » 16 bře 2018 14:29

No.. Já na podzim celý bal s kořeny opravdu ořežu a přesadím do menšího (tak litr). Přezimuju ve studeném. Rostlina nemá nijak růst.. Jenom hibernovat.

Na druhou stranu.. Netvrdím, že se mi to studené zimování dvakrát daří. Mám tak 30-40% úspěšnost. Přičítám to ale spíš prostředí (teplota-vlhkost), než metodě. A taky tomu, že buď zapomenu tak dva měsíce zalít, nebo to dopadne obráceně a zaleju já i manželka. Což je při studeném přezimování dost problém.

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod honzek86 » 17 bře 2018 15:25

Takže je to v tom úvodu myšleno až po přezimování? Tj. přezimuji a na jaře přesadím a zmenším bal, pokud je moc velký?
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Tea Racer » 17 bře 2018 22:17

Záleží jak co a kde zimuješ.
Pokud dás kytku do chladu, tak hybernuje, nestačí ani růst, ani zacelit rány po řezu, jak koruny tak kořenů. Koruna se řeže predem a koreny na jare pri presazovaní (pokud to nejaké nevzladly, nebo z toho chces udelat bonchi). Pochopitelně to je na tobe, jak co budes delat. Jestli budes rostlinu dále nechávat růst, nebo zimovat chladne. Kořeny jsou přímo umerné korune, pokud ořežeš funkční kořeny, tak bud zakrátit korunu, nebo rostlina bude stradat. Odstranení odumřelych korený, je jako odstranení vetví odumřelých, to je uplne jedno.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli paprik

Příspěvekod Kendy » 18 bře 2018 10:44

honzek86 píše:
17 bře 2018 15:25
Takže je to v tom úvodu myšleno až po přezimování? Tj. přezimuji a na jaře přesadím a zmenším bal, pokud je moc velký?
V úvodním příspěvku se píše o hybernaci. Ořežeš celou rostlinu jenom na 10-15 cm stonek s minimem listí, nebo i bez listí. A ořežeš i kořenový bal. Otázka je jak moc. Já ořezávám hodně. Přesadím do litrového květináče. Rostlina nemá růst. Přechází do "zimního spánku". Musíš ale zimovat v chladu.

Ono je to o tom, že najdeš dobré místo na zimování s tou správnou teplotou a vlhkostí. Zkusil jsem tou už na dvou místech. To jedno bylo pro tento postup naprosto nevyhovující. Moc teplo a vlhko. Druhé je lepší. Větší zima, nižší vlhkost.

Ale mívám problém se zaléváním. Ono se má zalévat jenom velmi málo. Kytka "spí" a skoro žádnou vlhkost nebere. Je tam nějaký přirozený odpar a to minimum, co si vezme kytka. Stačí tedy opravdu zalévat jednou za několik týdnů. Třeba i jednou za měsíc. A ne moc. Jenom trochu. Aby substrát nepřeschl.

Mě se daří na to buď zapomenout a zaleju tak jednou za dva měsíce, nebo zaleju já a pak mi to někdo z rodiny vylepší a kytku mi přeleje.


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů