Zřejmě opožděné květy

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
-ROOKiE-
Nový člen
Příspěvky: 40
Registrován: 09 čer 2011 14:32
Reputace: 0
Obrázky: 0

Zřejmě opožděné květy

Příspěvekod -ROOKiE- » 09 čer 2011 14:42

Ahoj,
pěstuji prvním rokem na balkóně Kozí rohy. Vše jde v pohodě. Mám krásných 16 rostlin z 20 sazeniček. Jsou bujné, zelené, kratší, rozvětvené a pěkně zelené. Dokonce mají pupeny, z kterých budou pravděpodobně květy. Jenže to je problém, máme už červen a já jen čekám, kdy rozkvetou. Bojím se, že to nestihnou a pak mi nedozrají plody.
Z počátku jsem mladé rostlinky hnojil tekutými slepičinci z obchodu, ale i když jsem dávkoval méně, než doporučovali, zřejmě jsem je přehnojil a jsem vůbec rád, že jich 16 přežilo (trpěly listy, kroucení, apod.). Napadla mi je taky plíseň, ale té už jsem se také zbavil - bílý povlak na listech.
Rostlinky mají stále více listů a rostou velmi bujně, i když jsem dlouho nehnojil. Takže nevím. Teď mé otázky.

1) mám rostlinky prostříhat ? listů mají opravdu hodně ... (pošlu fotky, kdyžtak)
2) co mám dělat s těmi květy ? Co dělám špatně ? Sousedka už má květů 5 a nehnojila vůbec a dokonce ji semínka vzešla o měsíc později než mě.

Díky za rady

Uživatelský avatar
zrizenec
Stálý člen
Příspěvky: 63
Registrován: 02 čer 2011 14:48
Reputace: 3
Obrázky: 0

Re: Zřejmě opožděné květy

Příspěvekod zrizenec » 09 čer 2011 15:07

Fotky urcite posli, mozna se priste ani neptej. Jak dlouho uz mas pupeny? Kvitky jeste nerozkvetly? Jak velky mas kvetinace...

-ROOKiE-
Nový člen
Příspěvky: 40
Registrován: 09 čer 2011 14:32
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Zřejmě opožděné květy

Příspěvekod -ROOKiE- » 09 čer 2011 17:47

Takže fotky jsem hodil do alba zde gallery/album.php?album_id=464" onclick="window.open(this.href);return false; . Bohužel makro snímky pupenů kazí vodoznak fóra, takže se to chce zadívat. Pupeny mám 14 dní. Jsou různě velké. Během focení jsem si všiml, že asi 4 pupeny jsou hodně "nateklé" a vidím tam počátky bílých nebo žlutých kvítků. Dle babské rady jsem použil místo květináče plastové kbelíčky. Aspoň vidím, jak jsou na tom kořeny a vláha. Řídím se podle orosení na stěnách. Když zmizí, zalévám :) Protože přelévání, jak jsem zjistil, jim nesvědčí a nějaká pravidelnost tu nehraje, někdy pijou holky hodně někdy méně.

Jsem zvědav co za domestikovanou odrůdu Capsicum Annuum se z toho vyklube. Teď to asi nepoznáme, ale snad to budou ty mé kýžené Kozí rohy :)

5478

5477

5476

5470

5471

5472

5473

5474

5475

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Zřejmě opožděné květy

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 09 čer 2011 18:48

Nějak bych se květů a vůbec dozrávání plodů nebál. Jsme teprve na začátku vegetační fáze (růstu). Rostlina potřebuje nejprve udělat dostatek zelenýho, aby byla schopna vůbec pojmout dostatek plodů. Pro pochopení půjdu do extrému:

20 cm rostlina (která by normálně měla dorůst 80 cm) nasadí květ a plodí (i když stále roste, tak mnohem pomaleji než bez plodů). Ani kořenový bal a zelená hmota nedokáže vytvořit tolik energie a tak plody rostou pomalu a zakrslé. Nejlepší je nechat narůst zelenou hmotu do její přirozené výšky a potom teprve začít hnojit živinami s vyšším obsahem PK.

Paprika v substrátu může růst s hnojivem vyváženého poměru NPK makroprvku, ale nebude mít takové výnosy jako když ji dodáme na růst NK a na plod PK. Více informací se dá dočíst zde: Výživa a živiny v hydroponii - Výživa

Ještě bych podotknul, že papriky vypadají zdravě, možná by snesly trochu více dusíkatého hnojiva (chybí jim trochu zelené barvy). A doporučil bych udělat v kyblíkách drenáž, jen tak se vyhneš dálším problémům se zasolováním substrátu a uhníváním kořenů.

-ROOKiE-
Nový člen
Příspěvky: 40
Registrován: 09 čer 2011 14:32
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Zřejmě opožděné květy

Příspěvekod -ROOKiE- » 09 čer 2011 19:09

Ok, drenáž zajistím a udělám dírky do kbelíčků. Díky za cenné rady.
Slepičince mají NPK v poměru 5-10-5 ... původně jsem chtěl použít Kristalon, ale prý nepříjemně ovlivňuje chuť plodů.
Nevím však, jak často mám hnojit a dávkování na obalu se mi už nechce věřit - umím si to namíchat, ale podle mě to mají moc silné, zatím to vypadá dobře když dám 1/3 doporučené dávky za 2-3 týdny. Zase opět podle citu a hlavně vzhledu rostlin, jelikož ani v tom mi ta pravidelnost hnojení dle návodu nesedí.

Marek
Obrázky: 0

Re: Zřejmě opožděné květy

Příspěvekod Marek » 10 čer 2011 15:37

mopslik píše:Nějak bych se květů a vůbec dozrávání plodů nebál. Jsme teprve na začátku vegetační fáze (růstu). Rostlina potřebuje nejprve udělat dostatek zelenýho, aby byla schopna vůbec pojmout dostatek plodů. Pro pochopení půjdu do extrému:

20 cm rostlina (která by normálně měla dorůst 80 cm) nasadí květ a plodí (i když stále roste, tak mnohem pomaleji než bez plodů).
Ahoj,kedy myslíš,že je najvyšší čas nechať chilli pestované na balkóne rozkvitnúť,aby stihlo dozrieť?Mám nejaké habanera,ktoré majú cca od 20 do 40cm a kvety som im nenechal.Ale snažia sa kvitnúť aj naďalej.Hnojím ich len rastovým,ale zdá sa mi,že namiesto vytvárania zelenej hmoty sa im páči skôr kvitnúť :whistle: Teda listy vytvárajú,len pomalšie.Viem,že nie sme veštci a nevieme koľko bude pekných slnečných dní do konca sezóny,ale skúste mi zhruba poradiť nejaký najvhodnejší termín +-,po ktorom už mám ponechať kvety.Dík.

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Zřejmě opožděné květy

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 10 čer 2011 22:23

Marek píše:
mopslik píše:Nějak bych se květů a vůbec dozrávání plodů nebál. Jsme teprve na začátku vegetační fáze (růstu). Rostlina potřebuje nejprve udělat dostatek zelenýho, aby byla schopna vůbec pojmout dostatek plodů. Pro pochopení půjdu do extrému:

20 cm rostlina (která by normálně měla dorůst 80 cm) nasadí květ a plodí (i když stále roste, tak mnohem pomaleji než bez plodů).
Ahoj,kedy myslíš,že je najvyšší čas nechať chilli pestované na balkóne rozkvitnúť,aby stihlo dozrieť?Mám nejaké habanera,ktoré majú cca od 20 do 40cm a kvety som im nenechal.Ale snažia sa kvitnúť aj naďalej.Hnojím ich len rastovým,ale zdá sa mi,že namiesto vytvárania zelenej hmoty sa im páči skôr kvitnúť :whistle: Teda listy vytvárajú,len pomalšie.Viem,že nie sme veštci a nevieme koľko bude pekných slnečných dní do konca sezóny,ale skúste mi zhruba poradiť nejaký najvhodnejší termín +-,po ktorom už mám ponechať kvety.Dík.
Např. u Habanero papričky se uvádí doba zrání 55 - 90 dní od doby, kdy rostlinu zasadiš. Přesně určit dobu květu a plné zralosti plodu je v závislosti na několika věcech - sluneční svit, vzdušná vlhkost, médium ve kterém pěstuješ, výživa, pH, kde papriky jsou pěstovány atp. Pokud máš rostliny za oknem (kde sice nejsou ideální podmínky, ale nehrozí mrazíky), nebál bych se jim otrhávat květy do konce června, vzhledem k tomu, že mrazíky který jsou schopný rostlinu spálit (fóliovník) přišli minulý rok ca 10. řijna. 60+ dní je podle mě dostatek času pro dozrání plodů. Za oknem je to ale něco jiného, sklizeň podle mě probíhá spíše najednou (zřejmě díky nedokonalým podmínkám). Ve skleníku, fóliovníku na několikrát.


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů