Přezimování chilli paprik

Pokročilé techniky pěstování chilli
Uživatelský avatar
zrizenec
Stálý člen
Příspěvky: 63
Registrován: 02 čer 2011 14:48
Reputace: 3
Obrázky: 0

Přezimování chilli paprik

Příspěvekod zrizenec » 07 čer 2011 22:07

Přezimování jednoduše popisuje proces udržování vašich rostlinek při životě i přes zimu. Pokud takto učiníte, nebude vaše příští sklizeň záviset jen na rostinách na jaře vypěstovaných ze semínek.
Většina lidí si špatně myslí, že chilli papriky jsou výhradně jednoletky a žádná rostlina papriky nepřežije zimu. To je ovšem špatně – se správnou péčí je snadno možné, udržet vaše rostliny živé i několik let.
Nejenže vás určitě potěší na jaře vidět vaše rostliny znovu bujet životem, ale také můžete očekávat první sklizené papričky mnohem dříve než z rostlin ze semínek.

Proč přezimovat vaše chilli papriky?
Pokud se vám povede udržet vaše rostliny naživu přes zimu, budou mít obrovský náskok oproti rostlinám, které se pokusíte vypěstovat ze semínek. Největší výhodou je však plně rozvinutá kořenová struktura. To znamená, že budete mít mnohem vyšší výnosy plodů a zároveň budou rostliny plodit po delší dobu příští rok. To je obzvláště užitečné u odrůd jako je naga nebo habanero, které můžou mít velice krátké období plodu svůj první rok života.
Další skvělý důvod pro přezimování je, že to pro vás může být výzva a taky zábava pro nedočkavé jedince, které nebaví sledovat semínka jak klíčí.

Jak přezimování funguje?
Více méně je to jako když zvíře přes zimu hybernuje. Rostlina reaguje na sníženou teplotu a menší množství světla které se zimou přichází a tak efektivně zastaví veškeré růstové fáze, že vymizí veškeré známky života. Po dlouhou dobu může rostlina vypadat jako by nepřežila. Tento proces pomáhá rostlině chránit se před svým novým, chladným a temným prostředím a snižuje nároky rostliny na živiny a světlo. Jen co se podmínky zlepší následující jaro, proces hibernace se obrátí a rostlina by měla vytvořit nové větývky a znovu ožít.
Výše popsaný proces ukazuje, jak rosliny reagují v teplejších klimatech jako je Asie a Jižní Amerika. Studené evropské zimy by v přírodě rostliny chilli zabily. Aby jsme se zvýšily pravděpodobnost, že naše rostliny přežijí zimu v našich podmínkách a na jaře se vrátily k vegetaci plnou silou, je zapotřebí provést určité kroky.

Jak přezimovat vaše chilli papriky.
  1. Ne všechny vaše rostliny zimu zvládnou. Předpokládejme že stejně jako většina ostatních lidí máte omezený prostor, kde můžete nechat rostliny přezimovat (skleník, okno, či jiné místo kde nemrzne!!!), takze k přezimování vybereme pouze ty nejzdravěji vypadající rostliny.
  2. Jak se léto blíží ke konci, pečlivě prohlédněte všechny rostliny po známkách chorob nebo škůdců. Jakmile cokoliv najdete, nakažené rostliny separujte od ostatních, aby jste co nejdříve zamezily nákaze ostatních rostlin. Pokoušejte se přezimovat pouze vaše nejsilněji vypadající rostliny, ostatní mají mnohem menší pravděpodobnost na přežití. Když noční teploty klesnou (okolo 10°C), měli by jste začít myslet na přípravu na přezimování. Ve střední evropě bývá tato doba pohybuje kolem konce října.
  3. Ujistěte se, že je rostlina zbavena všech plodu, otrhejte i nezralé, některé vám můžou ještě na sluníčku (např. za oknem) dozrat.
  4. Zasřihávání. Po skoro roce živení a starání se o vaše krásné rostliny to může vypadat krutě zkrátit je tak moc. Nicméně kvůli zvýšení šance na přežití je dobré roslinu ke konci sklizně občas zastříhnout. Při zazimování pak každou rostlinu zastřihněte tak, že zbyde 10-15cm hlavního stonku. Možná vám to příjde surové, nicméně je to nezbytné aby rostlina nezkoušela jeste bitvu vyhrát a uchýlila se radši k zimnímu spánku.
  5. Přesazení. Po zkrácení vaší rostliny je dobrý nápad ji vyndat z květináče, lehce oklepat hlínu z kořenového balu a znovu zasadit do nové zeminy. To pomůže obnovení růstu na jaře. Pokud máte rostliny ve velkých květináčích (více nez 30cm) můžete také kořeny zastřihnout a přesadit do menších, což pomůže koncentrovat energii.

    Přesazení
    5451

  6. Jak už víme chilli papriky mají rády teplo. Šanci na přežití výrazně zvýšíte přesunutím rostliny alespoň do skleníku, lépe někam dovnitř, v ideálním případě na slunné okno. To pomáhá ochránit kořeny před mrazem.
  7. Stejně jako v létě chceme předejít přelití rostlin. Pamatujte, že kvůli nižším teplotám bude trvat mnohem déle, než rostlina spotřebuje vodu, kterou ji dáte. Proto je důležité, snížit frekvenci zálivky oproti létu aby jsme zabránili plísni. Rostliny kontrolujte jednou týdně, zalévejte pouze v nutnosti, což může být jednou za 2-3 týdny.
  8. Buďte trpěliví. Jen co příde jaro, potrvá to možná pár týdnů než se rostlina probere zpátky k životu. Takže pokud se zadaří, rostliny budou mít dobrou kořenovou strukturu, která umožní plodit mnohem dříve než rostliny začínající ze semínka

Vše hotovo
5450

přeloženo z http://www.thechilliking.com" onclick="window.open(this.href);return false;

fka82
Nový člen
Příspěvky: 49
Registrován: 22 říj 2010 18:04
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod fka82 » 09 čer 2011 14:02

Letos mám taky pár přezimovaných, ale lépé jsou na tom ty , které jsem neostříhala, začali dříve plodit než ty zastřižené, které museli ještě obrůstat, ale zas zaberou dost místa no:(

Uživatelský avatar
zrizenec
Stálý člen
Příspěvky: 63
Registrován: 02 čer 2011 14:48
Reputace: 3
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod zrizenec » 09 čer 2011 14:53

fka82 píše:Letos mám taky pár přezimovaných, ale lépé jsou na tom ty , které jsem neostříhala, začali dříve plodit než ty zastřižené, které museli ještě obrůstat, ale zas zaberou dost místa no:(
zaroven se tim snizuje i sance na preziti. nezastrihnuta rostlina ma mnohem vetsi pozadavky a nedostane se do stadia "hibernace", ktere ji pomaha prezit i v hosrich podminkach. s obrustanim je to taky slozitejsi, sama od sebe by rostlina zacala vyrazet celkem pozde. je ale mozny uz treba v lednu zazimovany rostline pomoct, zvysenim teploty, lepsim svetlem(da se prisvicovat usporkou) a prihnojenim. pokud das tedy rostline dobre podminky, urcite zastrizeni nemusis litovat.

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 09 čer 2011 18:25

zrizenec píše:zaroven se tim snizuje i sance na preziti. nezastrihnuta rostlina ma mnohem vetsi pozadavky a nedostane se do stadia "hibernace", ktere ji pomaha prezit i v hosrich podminkach.
Musím toto tvrzení potvrdit, rostlinám jsem nechal poměrně dost větví... i když na jaře se jevily, že jsou stonky živé, nenasadily ani jeden pupen s listovým.

kutas71
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: 23 kvě 2011 20:20
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod kutas71 » 09 čer 2011 19:44

V jake teplotě přezimuji ?

Uživatelský avatar
zrizenec
Stálý člen
Příspěvky: 63
Registrován: 02 čer 2011 14:48
Reputace: 3
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod zrizenec » 10 čer 2011 01:33

Ja jsem je mel ve stabilnich 15°C ve stinu, zalivka jednou za 14 dni. Vic svetla by prospelo. Nebylo ale misto kde by nemrzlo kam bych je moch dat. Jinak idealne by teplota nemela klesnout pod 10°C.

Uživatelský avatar
TATA
Nový člen
Příspěvky: 20
Registrován: 15 zář 2011 10:07
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod TATA » 11 led 2012 21:35

Já ty svoje kočky měl taky v 15°C .
Průšvih ale je v tom, že jsem si špatně přečetl výše uvedené rady a od cca listopadu, kdy jsem je zastřihl na zmíněných 10 - 15 cm jsem až do včerejška nezalil. Jsem vůl.
Má vůbec nějaký smysl je zalévat a věřit v přežití nebo je mám zrovna vyhodit a věnovat se jen novým semenům.
Děkuji.

Uživatelský avatar
Hami
Stálý člen
Příspěvky: 448
Registrován: 19 čer 2011 21:44
Reputace: 3
Obrázky: 0
Bydliště: Mělník

Re: Přezimování chilli rostlin

Příspěvekod Hami » 11 led 2012 22:20

Myslím, že pokus o zalévání je marný. Pokud byla rostlina 3 měsíce bez vody, je nepravděpodobné, že by přežila :-(


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů