Pěstování - bude z toho něco?

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Haskra
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 13 čer 2017 12:07
Reputace: 0
Obrázky: 0

Pěstování - bude z toho něco?

Příspěvekod Haskra » 13 čer 2017 12:30

Zdravím,

jsem takovým kozlem zahradníkem a zde na fóru jsem také poprvé. Letos poprvé jsem se pustila do pěstování papriček na balkoně, nasazeny mám tři odrudy - Stumpy, Loco a Medusa. Sadila jsem v dubnu do obyčejného výsevního substrátu, ač vím, že pěstování z jiffů je výhodnější. Ze začátku růst stagnoval, nejspíš z nedostatku světla. Po trvalém umístění na balkoně začaly papričky růst poměrně rychle. Má otázka je - jsou nyní dostatečně velké na to, aby tuto sezonu stihly plodit? Jak jim případně můžu pomoci? Hnojím cca jedenkrát za deset dní obyčejným nechemickým hnojivem v zálivce. Rostlinky jsem nepřesazovala, je potřeba je umístit do větších nádob?

Předem díky všem za rady a prosím, buďtě shovívaví - jsem opravdu kozel zahradník! :thumbup: :chilli11:

(Bohužel se mi nepodařilo nahrát fotky do galerie, proto posílám takhle: http://leteckaposta.cz/520678788)

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstování - bude z toho něco?

Příspěvekod petr.polasek » 13 čer 2017 12:51

Jsou to Anuumky, jednu úrodu by mohly stihnout. Je dobré je už dát do finální nádoby, aby se nebrzdily. I když slovo úroda je napůl zavádějící (jsou to okrasky).

EDIT: pěkné sazeničky
Naposledy upravil 1 dne petr.polasek; celkem upraveno 13x.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Pěstování - bude z toho něco?

Příspěvekod petr.polasek » 13 čer 2017 12:52

Jinak návod na vkládání obrázků zde:
faq-vseobecne-pokyny-chilli-fora/topic637.html

Haskra
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 13 čer 2017 12:07
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Pěstování - bude z toho něco?

Příspěvekod Haskra » 13 čer 2017 12:57

petr.polasek píše:
13 čer 2017 12:51
Jsou to Anuumky, jednu úrodu by mohly stihnout. Je dobré je už dát do finální nádoby, aby se nebrzdily. I když slovo úroda je napůl zavádějící (jsou to okrasky).

EDIT: pěkné sazeničky
V tomto ohledu opravdu nemám zkušenosti a odrůdy jsem vybírala s ohledem na údajnou vhodnost pěstování na balkóně. Mohou být tedy papričky konzumovány, ačkoliv jsou to primárně okrasky?

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Pěstování - bude z toho něco?

Příspěvekod Kendy » 13 čer 2017 12:59

Rostlinky jsou v pořádku, není důvod, proč by letos neměly zaplodit.

Jsou to okrasky 20-40 cm vysoké. Dají se pěstovat i v truhlíku za oknem, nebo v malých květináčích. Tak 3-4 litry substrátu na kytku řekněme. Když jim dáš víc, tak tím lépe. Nicméně počítej s tím, že vzhledem k jejich velikosti z každé košík paprik nevymámíš. Spíš tak malou hrst. Všechny okrasky jsou jedlé, ale dost z nich je šlechtěno na krásu a ne na chuť. Takže mohou chutnat i dost hnusně. Já je nepěstuju, takže nevím, jak je to zrovna s těmi tvými.

To v čem to máš mi připadá docela velké. Asi není nutné přesadit hned. Zkus jednu převrátit v dlani a podívej se na kořeny jak moc jsou už prorostlé substrátem. Jestli jich už bude hodně po obvodu (hustě prorostlé) tak už je čas na přesazení.

Tady je postup na vkládání obrázku do galerie.
faq-vseobecne-pokyny-chilli-fora/topic637.html

hudobnik
Stálý člen
Příspěvky: 164
Registrován: 10 črc 2016 14:52
Reputace: 35
Obrázky: 0
Bydliště: Brno

Re: Pěstování - bude z toho něco?

Příspěvekod hudobnik » 13 čer 2017 13:07

Co sa tyka okrasiek, ja som mal napr. minuly rok medusu -> link: http://www.seminka-chilli.cz/naschzipfel-medusa-46.html
Chutne to moc nebolo :-D Akoze da sa, ale je to mala paprika, clovek citi akurat tak stenu :-D

Uživatelský avatar
Golonka
Stálý člen
Příspěvky: 434
Registrován: 07 čer 2016 15:30
Reputace: 1316
Obrázky: 0
Bydliště: Praha

Re: Pěstování - bude z toho něco?

Příspěvekod Golonka » 13 čer 2017 13:15

Jak píše Kendy, jsou to okrasky a celkově vzrůstem malé a ani moc náročné. Mám doma jednu Stumpy, abych mohl čas od času uzobnout.
Hodil jsem ji do kilovky od Ramy a pak pěkně šup na jižní okno a během pár dní se neskutečně rozvětvila a postupně přidávala květy a plody. Neboj, v září budeš sklízet.
39082
Čím blbější sedlák, tím větší :chilli11: :dance2:

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Pěstování - bude z toho něco?

Příspěvekod Kendy » 13 čer 2017 13:36

Haskra píše:
13 čer 2017 12:57
V tomto ohledu opravdu nemám zkušenosti a odrůdy jsem vybírala s ohledem na údajnou vhodnost pěstování na balkóně.
K tomuto bych se ještě rád vrátil. Prodejci takto "vhodné na balkón" či obdobně, označují malé nenáročné odrůdy (okrasky), kterým stačí pár listrů substrátu v nějakém truhlíku (kde může být i několik rostlin), nebo malém květináči.

V principu lze ale na balkóně pěstovat cokoliv. I na malém panelákovém balkóně. Tam jde spíš o orientaci balkónu (jih a západ jsou super) a případně stínění. Dá se pěstovat i třeba na balkóně orientovaném na východ, ale ideální to už není. Ale i tam to jde.

Polovina lidí tady pěstuje na balkóně nebo nějaké terase. Tam jde jenom o velikost a kolik se tam toho vejde. Běžným menším odrůdám (zhruba tak 60-80 cm vysoké kytky) stačí tak 7-8 litrové květináče. Všechny jalapenos a polovina ostatních odrůd. Větší kytky potřebují květináče 10-15 litrů. V 15 litrových jsem měl kytky 170cm na výšku (i s květináčem). Je to individuální. Některé odrůdy se tahají víc do výšky, jiné do šířky.

Asi bych se vyvaroval Ajin a podobným, které zabírají hrozně místa, ale jinak na balkóně můžeš pěstovat co chceš.

Kolik místa jsi ochotná obětovat? I na malinký panelákový balkón se 4-6 normálních rostlin (které zaplodí několik kilogramů paprik) určitě vejde.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů