Jak upravit kyblík na květináč?

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Wlk
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 23 úno 2017 14:53
Reputace: 0
Obrázky: 0

Jak upravit kyblík na květináč?

Příspěvekod Wlk » 01 bře 2017 12:57

Pořídil jsem za pár kaček 20l stavební vědra na letošní sazenice (33 Kč / kus, o poznání masivnější než jakýkoliv květináč koupeno ZDE) a chtěl bych se pozeptat ohledně toho, jak je předělat na květináče.

První mě napadlo klasicky je provrtat dole, aby přebytečná voda vytekla a hotovo. Pak si říkám když už si s tím můžu vyhrát, co nasimulovat efekt podtácku, tedy nevrtat do dna, ale z boku pár centimetrů výše. Takže dole vznikne prostor na vodu, třeba 4-5cm, vysypu ho keramzitem a budu tak mít rezervu, aby květináč nevysychal tak rychle. Zároveň dole bude voda v keramzitu a ne v substrátu, takže kdyby náhodou něco prorostlo až tak hluboko (přijde mi že papričky stejně mají většinou mělčí kořeny), nebude tam úplně bahno kde by kořeny hnily díky keramzitu.

Co na to nějaký zkušenější pěstitel?

A ještě jedna ohledně těch stavebních kžblů, rozebíralo se tu v jiném vlákně jestli někdo netuší jak je to s bezpečností, je u toho psáno že to není na skladování potravin. Ale nikdo se nevyjádřil. Poptával jsem známého chemika, je to vyrobeno z recykovaného PE - tedy to co se hází do kontejnerů na recyklovaný odpad. Říkal, že vodu by v tom neskladoval, ale jinak že je to nejspíš jedno a upozornění bude jen kvůli směrnicím. Ale jestli s tím má někdo nějaké větší zkušenosti?

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Jak upravit kyblík na květináč?

Příspěvekod Kendy » 01 bře 2017 13:45

Toho plastu bych se nebál. Kořeny ti koncem sezóny stejně prorostou až dolů. Keramzit zabere místo substrátu. Vyvrtal bych díru dole.

Wlk
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 23 úno 2017 14:53
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Jak upravit kyblík na květináč?

Příspěvekod Wlk » 01 bře 2017 13:59

Loni jsem právě tahal klasické papriky co jsem měl v květináčích a ty měly kořeny tak 20cm maximálně i když to byly rostliny vysoké metr metr a půl? Jako kořen byla veliká koule ale do hloubky to tolik nešlo no...

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Jak upravit kyblík na květináč?

Příspěvekod Kendy » 01 bře 2017 14:14

A nebyl ten květináč taky 20 cm hluboký?

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Jak upravit kyblík na květináč?

Příspěvekod JurassicChilli » 01 bře 2017 14:28

Ak máš rastliny chránené pred dažďom, tak nemusíš diery ani vŕtať a všetka voda a živiny ostanú pre rastliny. Akurát je to už trochu "vyšší dívčí" a musíš mať cit na polievanie aby si neprelial. Ja týmto spôsobom pestujem hlavne rajčatá, ale už som tak pestoval aj chilli a tiež to fungovalo.

Wlk
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 23 úno 2017 14:53
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Jak upravit kyblík na květináč?

Příspěvekod Wlk » 01 bře 2017 14:36

Kendy píše:
01 bře 2017 14:14
A nebyl ten květináč taky 20 cm hluboký?
Nejsem úplná trubka :thumbup: , velká 40cm vysoká potvora. https://1drv.ms/i/s!AhakS_u94avaged_U_0-ehUJji0rxA

Dvě rostliny na květináč, každá dala tak 10-15 paprik, keříky tak metr. Ale kořeny fakt koule 20cm a dolů to nešlo ani náhodou. Je pravda, že to bylo v celkem těžké hlíně, v podstatě čistý kompost, ale stejně...

Wlk
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: 23 úno 2017 14:53
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Jak upravit kyblík na květináč?

Příspěvekod Wlk » 01 bře 2017 14:45

JurassicChilli píše:
01 bře 2017 14:28
Ak máš rastliny chránené pred dažďom, tak nemusíš diery ani vŕtať a všetka voda a živiny ostanú pre rastliny. Akurát je to už trochu "vyšší dívčí"
No bude to u zdi domu, takže to neschytá všechno, ale chráněné to nebude úplně. Zatím se kloním k dírkám z boku cca 2-3cm ode dna, keramzitu aby to zakrylo. To zas tolik neubere a zachová to nějakou tu rezervu?

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Jak upravit kyblík na květináč?

Příspěvekod Kendy » 01 bře 2017 14:58

Mám rostliny v 8 a 15 litrových květináčích. Když je na podzim likviduju, tak jsou komplet prorostlé s kořeny prorůstajícími do podmisek.

Edit: Na ten obrázek se nemůžu podívat.. Co jsi to pěstoval, že ti to dalo jenom 10-15 paprik na rostlinu?


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů