Domestikované druhy chilli paprik

Informace o papričkách, odkud pochází, proč pálí?
Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1200
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 35
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Domestikované druhy chilli paprik

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 13 srp 2010 22:59

Druhy a odrůdy

Chilli bylo nejprve kultivováno obyvateli Střední a Jižní Ameriky kolem roku 7000 př.n.l. a nyní jich je svojí škálou více než 3000 známých odrůd od nejméně až po ohnivě palivé odrůdy, jako např. Bih Jolokia

Botanický rod, do kterého chilli patří, je Capsicum (CAP-see-coom), z řeckého kapto 'na skus'. Rod Capsicum je také členem širšího Solanaceae, neboli rodu lilkovitých, a proto jsou chilli papriky úzce spojeny s jejich geneticky příbuznými rajčaty, bramborami, tabákem a lilkem.

Capsicum se skládá z pěti domestikovaných druhů a dvaceti tří volně žijících druhů.


Domestikované druhy

Pět domestikovaných druhů: Annuum, Baccatum, Chinese, Frutescens, Pubescens jsou nejčastějimi druhy.


Chinense až 970.000 SHU
Frutescens až 150.000 SHU
Annuum až 100.000 SHU
Pubescens až do výše 50.000 SHU
Baccatum až 30.000 SHU


Capsicum Annuum (ANN-you-um)

4788

Annuum znamená 'výroční' a to je vlastně nesprávné označení za předpokladu, že chilli jsou trvalky, při vhodných růstových podmínkách. Tento druh je nejběžnější a široce rozšířený pěti domestikovanými druhy a zahrnuje:

Ancho, Bell Pepper, Cayenne, Cherry, Cuban, De Arbol, Jalapeno, Mirasol, Ornamental, New Mexican, Paprika, Pimiento, Pequin, Serrano, Squash a Wax pod druhy.

Annuum je rozděleno do dvou kategorií, sladké (nebo mírně pálivé) papriky a pálivé chilli papriky.Capsicum Chinense (chi-NEN-viz)

4791

Chinense znamená 'z Číny' - je to také nesprávné pojmenování, tento druh vznikl v Amazonii; je dnes běžný po celém Karibiku, Střední a Jižní Americe a také v tropech.

Tento druh zahrnuje mnoho světových nejpálivějších kultivarů, včetně:

Habanero, Scotch Bonnet a legendární Red Savina. A pod druhy, stejně jako rostliny jsou velmi rozdílné i u tohoto druhu, mají charakteristické a výrazné ovocné aroma, často označované jako meruňka.

Chinense jsou tropické druhy, nejlépe se jim daří v oblastech s vysokou vlhkostí. Jedná se o relativně pomalu rostoucí rostliny, s delším vegetačním obdobím než u mnoha jiných druhů. Semena mohou velmi dlouho klíčit.Capsicum Baccatum (bah-COT-tum or bah-KAY-tum)

4789

Baccatum ve smyslu 'berry-like' se skládá z kultivarů z Jižní Ameriky známých jako Aji. Jsou téměř stejně pálivé jako druhy rodu Annuum.

Baccatum se obvykle odlišuje od ostatních druhů žlutými nebo světle hnědými fleky na okvětí a žlutými prašníky. Mnohé druhy jsou vysoké, často dosahují 1,5 metru na výšku, a lusky jsou obvykle vztyčené.Capsicum Frutescens (fru-TES-enz)

4790

Frutescens znamená 'křovinatý' nebo 'chundelatý', není široce kultivovaný, s výjimkou druhu Tabasco, který je od roku 1848 používán při výrobě světově proslulé omáčky. Další slavná odrůda je Malagueta, která roste v Amazonii a Brazílii.

Frutescens rostliny jsou kompaktní, mají mnoho stopek a narůstají mezi 1 - 4 metry, v závislosti na místních podmínkách. Květiny mají zelenobílé okvětí bez skvrn a fialové prašníky. Tyto typy jsou méně pestré než ostatní druhy (s výjimkou Pubescens). Plody jsou často malé, špičaté a rostou vzpřímeně. Tento druh je obzvláště dobrý pro pěstování v květináči a jedna rostlina může produkovat 100 a více lusků.Capsicum Pubescens (pew-BES-enz)

4792

Pubescens znamená 'chlupatá', má pravděpodobně nejméně společné s pěti domestikovanými druhy a je jediným domestikovaným druhem Capsicum bez divoké podoby. Nicméně dva druhy volně žijících 'Cardenasii' a 'Eximium' jsou v úzké souvislosti s tímto druhem. Pubescens má kompaktní růst (podobné vinné révě) a může vyrůst až 2,4 metrů vysoko, i když výška 60 cm je pro tento druh více obvyklá. Má purpurové okvětí, fialovo bílé prašníky, a stojí vzpřímeně z listů. Lusky jsou obvykle ve tvaru hrušky nebo jablka.

Zajímavé poznamenat, že druh je 'izolovaný' z jiných zdomácnělých druhů, protože je nemůže opylovat a křížit se s nimi. Dalším charakteristickým rysem tohoto druhu jsou černá semena plodů. Odrůdy, k nimž patří peruánské 'Rocoto' a mexické 'Manzano'.

Zpět na „Všeobecné informace o chilli papričkách“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host