Skvrny a poškození na plodech

Choroby rostlin paprik, škůdci, identifikace, likvidace!
mglaedr
Stálý člen
Příspěvky: 69
Registrován: 12 zář 2014 18:51
Reputace: 0
Obrázky: 0

Skvrny a poškození na plodech

Příspěvekod mglaedr » 02 zář 2016 10:33

Zdravím,
po delší době bych potřeboval pomoct. Mám doma Bonda Ma Jacques a na ní už nějakou dobu plody. Nechal jsem to tak, abych pak sklidil celou kytku, protože tady někdo psal, že se plodům nic nestane.

Dneska jsem to chtěl sklidit, ale ukázalo se, že část paprik vypadá takto: http://anony.ws/image/Nu6f

Mám v úmyslu to prozatím zamrazit, ale nevím co způsobilo takové škody :( Napadají mě jedině berušky a vedro. Kytka je na jihovýchodním balkóně.

Nevíte, co by to mohlo být? Byly tam ty papriky moc dlouho nebo je to nějaký škůdce?

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Skvrny a poškození na plodech

Příspěvekod Kendy » 02 zář 2016 11:34

Nejdřív jsem si myslel, že to bude klasické poškození nedostatkem vápníku. Ale tam je poškození většinou od špičky. Ty dva plody vpravo vydají spíš jako prasklé.

Dost pochybuju, že by to byl škůdce. Tipl bych si, že praskly z vlhka. Z přemíry vody v substrátu. Ale jistý si tím dvakrát nejsem.

Uživatelský avatar
franco
Stálý člen
Příspěvky: 255
Registrován: 13 led 2016 14:14
Reputace: 134
Obrázky: 0
Bydliště: Villa Fudemus

Re: Skvrny a poškození na plodech

Příspěvekod franco » 02 zář 2016 11:48

mglaedr píše:Zdravím,
po delší době bych potřeboval pomoct. Mám doma Bonda Ma Jacques a na ní už nějakou dobu plody. Nechal jsem to tak, abych pak sklidil celou kytku, protože tady někdo psal, že se plodům nic nestane.

Dneska jsem to chtěl sklidit, ale ukázalo se, že část paprik vypadá takto: http://anony.ws/image/Nu6f

Mám v úmyslu to prozatím zamrazit, ale nevím co způsobilo takové škody :( Napadají mě jedině berušky a vedro. Kytka je na jihovýchodním balkóně.

Nevíte, co by to mohlo být? Byly tam ty papriky moc dlouho nebo je to nějaký škůdce?
Tie "jazvy" to mám aj ja na Habanero Bonda Ma Jaques ale len na tých plodoch, čo dlho ostali na kríku a začali sa zmršťovať. Na chuť to nemá vplyv. Nie je to žiadny škodca ani choroba. :-)

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3588
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3872
Obrázky: 0

Re: Skvrny a poškození na plodech

Příspěvekod MartinS » 02 zář 2016 14:54

Me to prijde jako prezrale. Ale ty vlevo jak naklovane od ptaku.

Scoville heat unit
Stálý člen
Příspěvky: 249
Registrován: 19 čer 2014 16:40
Reputace: 113
Obrázky: 0

Re: Skvrny a poškození na plodech

Příspěvekod Scoville heat unit » 20 zář 2016 10:45

Zjistil jsem, že se na 2 papričkách Dorset Naga vytvořily šedé měkké suché skvrny.

34779

34780

34781

Papričky jsou stále ještě na rostlině, tak o vnitřku postižených papriček nic nevím. Kromě Dorset Naga mám dalších 5 rostlin i druhů a ty vypadají v pohodě. Je ale pravda, že Dorset Naga je v nejvlhčím rohu. Mám podezření buď na nedostatek vápníku nebo na plíseň. Jak to vidíte Vy?

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Skvrny a poškození na plodech

Příspěvekod Kendy » 20 zář 2016 11:35

Jsem poměrně přesvědčený, že jde o nedostatek vápníku. Na druhou stranu vzhledem ke změně počasí bych to už neřešil.

Ochladilo se, zpomalil se růst a rostlina teď začne s vápníkem stíhat. Ty poškozené plody sleduj, jestli se do nich nedostala plíseň. Poškozená místa jsou na to dost citlivá. Snaž se je sklidit co nejdřív.

Uživatelský avatar
Zrzek
Stálý člen
Příspěvky: 1041
Registrován: 19 říj 2014 22:11
Reputace: 821
Obrázky: 0
Bydliště: Přerov 212m.n.m

Re: Skvrny a poškození na plodech

Příspěvekod Zrzek » 26 zář 2016 12:25

Letos mi na to moc trpí Cherry Chocolate a nepomohl ani krystalon s vápníkem ani Wuxal mě toho úplně nezbavil.

Scoville heat unit
Stálý člen
Příspěvky: 249
Registrován: 19 čer 2014 16:40
Reputace: 113
Obrázky: 0

Re: Skvrny a poškození na plodech

Příspěvekod Scoville heat unit » 27 zář 2016 01:32

Minulý týden jsem aplikoval poslední hnojení vápníkovou složkou Kristalonu zdravé rajče a paprika a vše vypadá v cajku. Skvrny jsou stále stejné, tj. nezvětšují se a nejeví známky napadení plísní. Před sklizní přecházím na bio hnojivo Natura pro celou zahradu. Tam pravděpodobně bude vápníku méně, tak doufám, že se to nezhorší.


Zpět na „Choroby a škůdci chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů