Otázka: Přesadit, či nepřesadit bonchi po druhé ??

Pokročilé techniky pěstování chilli
Uživatelský avatar
HabaneroXXX
Stálý člen
Příspěvky: 50
Registrován: 21 lis 2011 20:19
Reputace: 2
Obrázky: 0

Otázka: Přesadit, či nepřesadit bonchi po druhé ??

Příspěvekod HabaneroXXX » 06 led 2016 21:50

Zdravím Vás

Na konci minulé sezony jsem si „upatlal“ jednu rostlinku na bonsai s chilli zvané Rocoto. Vše šlo podle plánu: zastřihl jsem ji, zkrátil kořeny apod. Uběhlo pár týdnů a mne docházelo, že jsem udělal drobnou chybu a to, že jsem kořeny zastřihl trochu méně a zasadil rostlinku do většího květináče, než je vhodné. Samozřejmě jsem nechtěl zasahovat přes zimu a počkal jsem si na období sadby semen tj. teď. Napřed chci ale souhlas zkušeného pěstitele, zda je to vhodné a jestli mám znova zastřihávat větvičky. Také chci vědět, jestli by nebylo lepší jí nechat volně růst s mými ostatními rostlinami letošního roku. Zkrátka jestli to má smysl jí trápit.

PS: přidávám fotky pro lepší ohodnocení situace :)

27981

27980

Díky za hezké i nehezké odpovědi. S pozdravem HabaneroXXX

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Otázka: Přesadit, či nepřesadit bonchi po druhé ??

Příspěvekod Erben61 » 06 led 2016 22:17

Rostlinka v pohodě, jen si říkám že na bonchi je 30cm docela vysoká.Ono to není jednoduchý mě ze tří rostlin přežila jedna, pravdou je že mám mělčí misky. Takže když to beru čistě teoreticky, rostlina vyrostla a vytvořila si přiměřený kořenový systém. My ten systém zmenšíme a s minimem zeminy chceme po ní aby dál prospívala. Samozřejmě to chce hnojit, ale není to sranda. Osobně si myslím, po tom co jsem to letos zkusil, že je lepší tu rostlinu tvarovat do podoby bonsaie od sazenice a během vegetačního období. Zkrátka a jednoduše jí nepustit růst do výšky. Ovšem je to jenom můj názor a letošní zkušenost. Tohle je moje potvůrka
27913 :tiphat:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Otaku
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 12 říj 2015 10:02
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Otázka: Přesadit, či nepřesadit bonchi po druhé ??

Příspěvekod Otaku » 06 led 2016 22:50

Tých 30 cm nie je problém, sú aj bonsaje do 1 m vysoké, rastlinka je ale vzhľadom k svojej výške pomerne tenká a má nie veľmi zaujímavý rovný kmeň. Takže ja by som doporučil skúsiť tzv. vzdušné potápanie (po česky vzdušné hřížení), kde sa rastline skráti kmeň tým, že sa obalí hlinou a z kmeňa vypučia nové korene, starý koreňový bal ktorý je nižšie sa potom odstráni a takto sa dosiahnu lepšie proporcie rastliny.

Viac info o tejto technike tu:
http://www.bonsaivigi.cz/clanky/tvarova ... izeni.html

Pozor pri čili by som neolupoval kôru ako je to v návode na tom linku, hlinou by som skúsil obaliť zelenú časť kmeňa bližšie ku korune. Každopádne toto je len nápad, na paprikách som túto techniku neskúšal. Je to trochu risk, ale mohlo by to fungovať.

Uživatelský avatar
HabaneroXXX
Stálý člen
Příspěvky: 50
Registrován: 21 lis 2011 20:19
Reputace: 2
Obrázky: 0

Re: Otázka: Přesadit, či nepřesadit bonchi po druhé ??

Příspěvekod HabaneroXXX » 07 led 2016 07:06

Děkuji za velmi užitečné nápady. Boudou se hodit.

Uživatelský avatar
HabaneroXXX
Stálý člen
Příspěvky: 50
Registrován: 21 lis 2011 20:19
Reputace: 2
Obrázky: 0

Re: Otázka: Přesadit, či nepřesadit bonchi po druhé ??

Příspěvekod HabaneroXXX » 10 led 2016 11:01

Otaku píše:Tých 30 cm nie je problém, sú aj bonsaje do 1 m vysoké, rastlinka je ale vzhľadom k svojej výške pomerne tenká a má nie veľmi zaujímavý rovný kmeň. Takže ja by som doporučil skúsiť tzv. vzdušné potápanie (po česky vzdušné hřížení), kde sa rastline skráti kmeň tým, že sa obalí hlinou a z kmeňa vypučia nové korene, starý koreňový bal ktorý je nižšie sa potom odstráni a takto sa dosiahnu lepšie proporcie rastliny.

Viac info o tejto technike tu:
http://www.bonsaivigi.cz/clanky/tvarova ... izeni.html

Pozor pri čili by som neolupoval kôru ako je to v návode na tom linku, hlinou by som skúsil obaliť zelenú časť kmeňa bližšie ku korune. Každopádne toto je len nápad, na paprikách som túto techniku neskúšal. Je to trochu risk, ale mohlo by to fungovať.
O této metodě silně uvažuji, jenom mne zajímá proč není dobré nenaříznout kmen, jako to bylo v linku. Proto vás žádám o objasnění resp. o krátké poučení amatéra v této metodě. :)

Otaku
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 12 říj 2015 10:02
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Otázka: Přesadit, či nepřesadit bonchi po druhé ??

Příspěvekod Otaku » 10 led 2016 18:47

HabaneroXXX píše: O této metodě silně uvažuji, jenom mne zajímá proč není dobré nenaříznout kmen, jako to bylo v linku. Proto vás žádám o objasnění resp. o krátké poučení amatéra v této metodě. :)
Odstraňovanie kôry sa robí na odhalenie lýka, z ktorého potom rašia nové korene. Myslím, ale, že čili nemá až natoľko hrubé lyko, tak by som sa obával, aby nebolo rezom poškodené. Na druhú stranu videl som ako čili dokáže vypustiť nové korene zo zelenej stonky. Takže ak by ste skúsili obaliť zelenú časť kmeňa myslím, že by to mohlo fungovať. Ako hovorím na paprike som túto metódu neskúšal, možno sa skúste poradiť s niekym, kto má aj viac skúseností s pestovaním bonsajov, než mám ja.

Uživatelský avatar
Zrzek
Stálý člen
Příspěvky: 1041
Registrován: 19 říj 2014 22:11
Reputace: 821
Obrázky: 0
Bydliště: Přerov 212m.n.m

Re: Otázka: Přesadit, či nepřesadit bonchi po druhé ??

Příspěvekod Zrzek » 10 led 2016 22:35

paprika opravdu samovolně pustí kořeny i ze stonku, stačí zasypat zeminou.

Uživatelský avatar
HabaneroXXX
Stálý člen
Příspěvky: 50
Registrován: 21 lis 2011 20:19
Reputace: 2
Obrázky: 0

Re: Otázka: Přesadit, či nepřesadit bonchi po druhé ??

Příspěvekod HabaneroXXX » 13 led 2016 16:57

Ještě drobný dotaz: Je nutné koupit ten tzn. rašeliník, nebo jej lze sehnat v lesích apod. Je nějaký specifický druh? Nebo je to jedno ? ... Každopádně díky za odpověd.


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů