Micro pěstování (PC-growbox)

Vše o hydroponickém pěstovní, v živném roztoku
Uživatelský avatar
pajus
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 27 bře 2014 18:40
Reputace: 0
Obrázky: 0

Micro pěstování (PC-growbox)

Příspěvekod pajus » 26 dub 2014 14:34

Ahojte,
Rozhodl jsem si ze starého počítače udělat micro growbox s klasickým bubblerem a v něm si vypěstuju nějaké malé pálivé chilli papričky. Tady napíšu něco o tom, jak jsem to provedl.

Stavba boxu:
Použité součástky:
  • Skříň od starého PC (Vnitrni rozměry 440x410x185mm)
  • Zářivky Philips Tornado Spiral 23w (2x 6500K, 2x2700K)
  • Vetracky od PC
  • Mylar folie, bila folie
  • Truhlík s podložkou
  • Vzduchovací motorek s vzduchovacím kamenem
  • Drobnosti typu draty, akumulatory, objimky na zarovky ...
Moc jsem se s tím neštval, prostě jse vykuchal skříň od PC. Nejhorsi bylo vyvrtat tezko pristupne nyty. Vystlal jsem to mylarem, nektere desky potahl bilou zahradkarskou folii. Trosku odhlucnil takovou tou odrazovou folii, co se dava za topeni. Svetla jsem dal na suchy zip, tak abych je mohl posouvat nahoru a dolu.
17245

17246

17247

Uživatelský avatar
pajus
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 27 bře 2014 18:40
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Micro pěstování (PC-growbox)

Příspěvekod pajus » 26 dub 2014 14:51

Predpestovani:
Vsechny seminka jsem ze zacatku volzil do jiffy tablet nebo do rockwoolu, po vykliceni jsem je vsechny dal do boxu, svitil na ne 18/6 usporkama pro rust. Normalne jsem zalival odstatou vodou, co si kytky rekly. Jednou za tyden jsem prihnojil polovicni davkou Chilli focus. Svetla jsem se snazil drzet cca 5cm nad listama.

Svetlo zpusobilo, ze sazenicky byly pomerne silne, listy plne a celkove kytky vypadaly docela zdrave. Bohuzel jsem je nechal v malem prostoru jiffy a rockwool kostek asi o tyden dele, nez je zdravo a nektere, zejmena Jolokia a Jalapeno neprezily :(. Takze rada zni: Do vetsiho prostoru presazovat za vcasu!

17248

Uživatelský avatar
pajus
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 27 bře 2014 18:40
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Micro pěstování (PC-growbox)

Příspěvekod pajus » 26 dub 2014 15:02

Zacatek hydra

Asi po trech tydnech (doporucuji drive, spise po dvou mozna po tydnu a pul) jsem sazenicky presadil do kvetinacu a tri jsem si vybral do micro-hydro pestovani:
  1. Blast pepper
  2. Habanero Yellow
  3. Fairy lights
17251

17250

17252

Roztoku se mi do pripraveneho truhliku vejde 4.5litru, coz neni zadna slava. Udrzovat PH na 5.6 je celkem porod. Zkusil jsem pouzivat normalni Chilli Focus podle doporuceni 5ml na 1l roztoku. Ve vysledku jsem EC drzel na takovych 3000[uS] (Coz je sakra moc!). Kytky nemaji zrovna moc mista, ale pro muj ucel to staci.

17249

-- 26 dub 2014 15:08 --

Pokracovani

Nejake dalsi obrazky po jednom tydnu:
17254

17255

17256

17257
Na Blast pepper uz se zacinaly delat kvety, tak jsem je otrhal.

Jeste nejake foto korenu:

17258
Naposledy upravil 1 dne pajus; celkem upraveno 26x.

Uživatelský avatar
pajus
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: 27 bře 2014 18:40
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Micro pěstování (PC-growbox)

Příspěvekod pajus » 26 dub 2014 15:22

Pokracovani

Doufam, ze se neblizi konecna :( Nemel jsem moc cas se v posledni dobe o sve micro hydro starat a pri prechodu na kvet jsem nechal kytky dlouho prehnojene, az uschly. Nemam ani moc fotek.

17259

Snazim se je vyflushovat vodou, znicene listy jsem oddelal a doufam, ze se neco zahrani, koreny jsou docela zanesene hnojivem, tak jsem se je snazil vodou ocistit, uvidime jak se zadari.

Co se tycek k vyberu odrud: Na micro pestovani se z tech tri co jsem zkousel nejlepe hodi Fairy Lights. Pekne se rozrusta, kosati a vypadalo, ze bude mit i hodne plodu.
Naopak Habanero potrebuje uplne jine podminky, ma velike listy, takze akorat zabira misto. Listy sice vypadaly moc pekne, zdrave i stonek je mohutny, ale tato rostlina potrebuje daleko vice prostoru a hlavne dozrava pozdeji nez ty druhe dve.
Od Blast peper jsem ocekaval, ze bude fajn, kdyz se jedna o zakrslou formu do malych kvetinacu. Chyba! Listy rostou tak moc huste, ze se neda poradne zastrihavat, ohybat, temer nic. Je z toho proste maly husty kericek. Plodu ale vypadalo, ze by mohlo byt dost. Ovsem oproti tem druhym dvoum to je maly mrzacek.

17263

17262

Doufam, ze se z toho jeste vsechny vzchopi a budu moct pokracovat, kdyz ne, tak to rozjedu znovu. Tentokrat uz bez Habanera, a dam nejspise 2x Fairy Lights nebo zkusim jinou odrudu. Muzete nekdo neco doporucit treba.

17260

KutyChillus
Stálý člen
Příspěvky: 54
Registrován: 25 čer 2014 20:34
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Micro pěstování (PC-growbox)

Příspěvekod KutyChillus » 29 čer 2014 23:31

Zdravím,
jak se tak koukám tak ses dal do micro pěstování v PC boxu jak to hodnotíš po nějakém tom pátku?
Také sem ti chtěl trošku tak nabídnout skus kapenkové závlaží nahoru ke kytkám.

Ať se daří a promiň ,že sem píšu .. Chilli ZDAR :firychil:

Pavel_Franta
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: 28 črc 2015 18:14
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Micro pěstování (PC-growbox)

Příspěvekod Pavel_Franta » 03 srp 2015 10:02

Nějaké pokračování ?

Sice jsme neoslavili dokonalé výsledky pěstování, ale varování a zkušeností plné hrsti, což se cenní.

T.oM.aS.
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 01 pro 2015 19:27
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Micro pěstování (PC-growbox)

Příspěvekod T.oM.aS. » 03 led 2016 11:41

tak jsem se do toho začetl..... jedu v malé skříňce v kokosu a teď se pouštím do hydra s kapkama........
jak to teda dopadlo? mád led žárovku s velkou převahou červené a rostou teda dost pomalu..... momentálně zkouším i přezimovat penis peter peper a bolívíjskou duhu pod tím-zatím se daří.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3659
Obrázky: 0

Re: Micro pěstování (PC-growbox)

Příspěvekod MartinS » 03 led 2016 14:39

Teple LEDky 2800-3000K jsou na pestovani k nicemu. Maji zejmena hodne zlute a zelene barvy. Modre trosku a cervene na kvet take malo
To nema vubec vyznam, lepsi koupit studenou CFL treba:
https://www.eva.cz/zbozi/69643/zarovka- ... a-studena/

Na rust pokud mas maly prostor budto Osram/Philips Tornado a jim podobne micro CFL. 23-24W mivaji 1500-1700lumenu.
Tech znacek je vice(dalsi treba Silvania, Elektrox...), ale co se tyce ceny tak Osram a Philips je na tom asi nejlevnejsi.
Charakteristika neni vubec spatna. Sice opet maji i spicku v zelene barve, ale idelaniho nic neni.
A dve bys mohl uchladit. Pokud bys sel do LED, tak na grow se daji pouzit, protoze treba 6500K LED maji docela slusnou porci modre diky technologii.
Bohuzel ma i dost zeleneho svetla ale diky te modre se da pouzit.
Do vetsich boxu jde pouzit Narva T8 patice...

U Ledky nema vyznam nic pod 15W a to jeste minimalne 2ks i na maly prostor. A idelane nejake novejsi chipy aby ta ledka mela.
kde bude dobrej pomer watt/lumen.

U rustu mas moznost budto studena CFL nebo studena LED. Pripadne grow LED, ale vsechno na ebay jsou podvody a bohuzel i firmy co to prodavaji u nas jsou fake. Misto 54W treba 10W, misto 30W treba 4W atp... ver mi uz jsem si toho par objednal a zatim zadna kvalita. Samozrejme jsem nezkousel grow led svetla za 4 a vice tisic. Tam uz treba nejaka kvalita bude.
Nekde dokonce tvrdili ze tam je 18x3W LEDka a svetlo melo dokopy 10W..takze jedna ledka kolem pul wattu, coz je naprd penetrace kytkou.

Z ebaye jsem objednal dokopy 4 objednavky za par stovek aby to tolik nebolelo kdyz to bude fake.
U vsech jsem bral kombinace kde byly cervene a modre diody.
Ledka 10W mela 4W, Ledka 30W mela 4W, Ledka 18W mela 7W a jeste mam na ceste 1x24W a u ni ocekavam maximalne kolem 10W.
Jako na male kytky jsou pouzitelne, ale jinak k nicemu.

Pak jsem si koupil za 2000Kc Grow ledku z Ceskeho shopu a dalsi den ji tam sel vratit:
Tady jsem ji koupil a rovnou vratil:
http://www.nakupledky.cz/54w-led-zarovka-64.html
Mela 10W...

Mam pomerne presnej wattmeter do zasuvky. Treba tady prodavaji kvalitni ledky za dobre ceny: http://www.smdledzarovky.cz/led.zarovky ... cd.studena

Wattaz odpovida a LEdka zere 9W a sviti taky slusne. Tyhle dve do maleho boxu by klidne na zacatek stacily.
Levneji vyjdou ale 2-3ks usporky vyse jmenovane. Samozrejme vydej tepla bude o dost vyssi. Nicmene porad to bude uchladitelne.

Do grow boxu bych se nebal pouzit treba 30W LED reflektor. Akorat radsi MCOB nez COB radsi. Protoze si nejsem jist jestli jedna dioda na 30W by nebyla prilis silna a kytku nespalila, vzdalenost by tam podle me musela byt vetsi od toho reflektoru, nez kdyz bude mit reflektor multi(chip on board) treba 30x1W. Nemam to ale vyzkousene.


V LED je urcite budoucnost, ale nefejkove jsou zatim opravdu drahe a nebo bys to musel risknout a objednat jen chipy v urcitych vlnovych delkach a udelat si to sam.
Malokdo riskne si objednat z ciziny Grow ledky resp hotove reseni za 6000Kc, kde take z puvodnich 200W udavanych muze byt taky jen treba wattu 20.

Az to prestanou sidit, udelaji kvalitni pasivni chlazeni, budou pouzivat kvalitni ledky s vykonem 3-5W na kus a bude tam pekne namixovane spektrum a pripadne uzivatelsky vypinatelne casti svetla, bude to fajn. Zatim ale tato reseni jsou v cenach nad 10tisic.

Kazdej rok je ale v LED technologii obrovskej posun, takze stejne jako mobily, tablety, televize i grow ledky za par let budou dostupne.

Momentalne mohu doporucit pouze klasicke ledky studene na rust a predpestovani. Na kvet a plod se cast studenych klidne muze nechat, ale je treba pridat 2700K CFL treba v pomeru 2teple na 1 studenou.

Ze studenych vybirat nejlepe v rozmezi 6000-6500K a aby tam bylo spise mene silnejsich ledek nez mraky slabych.

Osobne pujdu do neceho jako je toto:
http://www.smdledzarovky.cz/led.zarovky ... cd.studena

Koupil jsem od nich 30W variantu, ktera uz se nedela, ale blikala a byla vadna, takze si obj tu 20W.
To bylo poprve co neco nefachalo, jinak jsem si ledkama od te firmy jiz vyzdobil cely byt :-D
Lustry, podsviceni pod linku paskem co ma 1200lumenu na 1m(super misto 3x20W halogen jen 12W spotreba)
Takze jsem se do LED tak trochu zblaznil a kdyby nekdo chtel doporucit do obyvaku treba, tak tahle je fakt super:
http://www.smdledzarovky.cz/led.zarovky ... tepla.bila


sorry ze jsem se tak rozepsal :-D


Zpět na „Hydroponie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti