Klíčenie

Ptejte se vše kolem semen a sazenic
mmx123
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 15 črc 2014 16:36
Reputace: 0
Obrázky: 0

Klíčenie

Příspěvekod mmx123 » 01 dub 2015 21:45

Ahojte,
tento rok mám veľmi úbohú klíčivosť. mal som semienka aj na vatičke no ani tam nejak nepustili korienok. dokonca niektoré keď vyklíčili narástli tak 2-3cm a nedokázali sa vyklbať z toho semienka. :dunno:

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: Klíčenie

Příspěvekod MartinS » 01 dub 2015 22:24

Ahoj. Me letos take spatne klicily papricky. Pomohlo az jim poradne zatopit pri tom kliceni.
Musis udrzet tak 26-30°C a 80-90% vlhkosti v parniku, treba 1-4 tydny aby vyklicily i narocnejsi druhy.
Pokud klicis jen na vate pri pokojove teplote, tak to bude zasadni problem.

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Klíčenie

Příspěvekod OMO » 08 dub 2015 13:09

Důležité je teplo. Jinak vata je úplně na pikaču. Ta je dobrá tak na Velikonoce na řeřichu (žeruchu). Díky vláknům můžem ulomit kořínek i vlhkost se ve vatě špatně hlídá. Dalé se v ní rostlinka nemůže zbavit "helmy". Když nechceš klíčit v jiffách nebo v substrátu, zkus vlhký hadr. Jak to pukne, přesuneš do pěstebního média dle tvého výběru.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
sasa.veliky
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: 23 črc 2014 20:06
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Klíčenie

Příspěvekod sasa.veliky » 06 kvě 2015 11:59

Relativně bezbolestné klíčení je jiffy namokřit (nepřemokřit), umístit semínko, dát do krabičky od zmrzliny (pokud možno průhledné) s víčkem, dát na teplé místo (např. pod topení, nebo nechat nahřát topení, vypnout a umístit tam "inkubátor" + průběžně opakovat), čekat a vyklíčivší holky odebírat. S tou teplotou samozřejmě opatrně.. Touhle technikou mi vyšlo 23/25.. :tiphat:

Uživatelský avatar
Jox
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 22 dub 2015 10:33
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Klíčenie

Příspěvekod Jox » 07 kvě 2015 10:48

Mě se osvědčila hlavě vyšší a konstantní teplota.
Semínka sem namočil na necelej den v Lignohumátu a pak rovnou do subtrátu.
Ten sem pro jistotu propek v troubě, aby v něm nebyli nějaký hajzlové (smutnice, atd.) malý kytky prej dokážou zlikvidovat.

Na topení teplota dost kolísá tak sem do pařníku dal desku pro plazy do terária
a držel jim konstantních 28°C
Viz. fotky: https://joxcz.zonerama.com/Album/669196" onclick="window.open(this.href);return false;
A klíčivost byla dost dobrá první lezli po tejdnu zbytek byl venku do cca 14 dnů.

Uživatelský avatar
sasa.veliky
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: 23 črc 2014 20:06
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Klíčenie

Příspěvekod sasa.veliky » 07 kvě 2015 12:57

Teplota by neměla být o moc vyšší než 35°C a nižší než 20°C - co je mezi tím už je věc přirody. Konstantí teplota je fajn, ale "must have" to taky není, venku teplota také neustále kolísá.

Mě to i s pikslou od zmrzky, 80-90% vlhkem a topením vylezlo do týdne (c. chinense, c. bacatum, c. pubescenc - tj. druhy, kterým to obyčejně trvá). :tiphat:

Uživatelský avatar
Jox
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 22 dub 2015 10:33
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Klíčenie

Příspěvekod Jox » 07 kvě 2015 15:04

Záleží jak jede topení, já měl brzo ráno i pod 19° když pak topí tak vylítne teplota v pařníku ke 30°C .
Ale záleží na další hromadě věcí. Tak sem se snažil mít ideální alespoň to topení. Vlhkost sem neměřil, ale pařník se zevnitř rosil :)


Zpět na „Otázky ohledně setí a sazenic“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů