Teplota u sazenic po vyklíčení (+obecne info pro sázení)

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
maty
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 22 bře 2015 23:04
Reputace: 0
Obrázky: 0

Teplota u sazenic po vyklíčení (+obecne info pro sázení)

Příspěvekod maty » 22 bře 2015 23:25

Zdravím všechny :)

Koukal jsem, že po vyklíčení se mají sazenice přesunout na místo s nižší teplotou cca z 30°C -> 20°C a dát na světlo.
Proč zrovna tak nízká teplota? Bude sazenicím vadit pokud je nechám na teplém místě dejme tomu 25-28°C s dostatkem vláhy a světla?

Taky bych se rád ještě ujistil, že nedělám něco vyloženě špatně, postupoval jsem následovně:
Zasadil jsem semínka do Jiffy tablet, dal je do průhledné plastové krabičky od rajčat a na akumulačky do skleněného akvária a sazenice dostatečně zavlažoval. Teplota v akváriu je typuji mezi 25-30°C, větrané je dost (otevřené ze shora).
Semínka mi vyklíčila, objevily se první lístečky, mezitím jsem dokoupil zářivku Narva 18W (5800 K) a dal ji nad akvárium a prozatím nechal sazenice tam.
Je tedy teď nutnost sazenice dát na studenější místo, nebo je můžu nechat v tom teplém akváriu, popř. co se stane když je tam nechám?

Pěstuji poprvé, tak bych nerad něco pokazil hned ze začátku.

Díky za rady :)

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3594
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3874
Obrázky: 0

Re: Teplota u sazenic po vyklíčení (+obecne info pro sázení)

Příspěvekod MartinS » 23 bře 2015 00:16

Ahoj, vitam te.
Ja bych je tam klidne nechal az do doby kdy budes presazovat do nejakych malych kvetinacu.
V zasade to nicemu nevadi. K oknu na parapet bych to daval jen pokud mas moznost okna na Jih.
Pokud nemas tak si dovolim tvrdit ze pod tou Narvou mas lepsi podminky nez kdybys to vyndal nekam jinam nez na nejaky idelani parapet.

Ja jsem mel loni prvni sezonu a nejake papricky byly v parniku az do 3. patra pravych listku, ale to uz je trochu extrem. Kazdopadne jsem jim nesvitil ani netopil. Ale to jsem mel obycejne druhy relativne.

Jde o to ze pokud mas teplotu vyssi nez je idelani, budou rostlinky vytahlejsi nez je ideal. Ale zase nekdy lepsi, nez je mit nekde vedle na policce v polostinu. Nahod nejake fotky kdyztak.

Pokud jiz nejake prorustaji jiffy koreny a maji i prave listky, tak bych je klidne presadil do kelimku/kvetinace a dal na parapet.

Napis jake mas podminky co se tyce umisteni, jinak tu budeme varit z vody :-)

maty
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 22 bře 2015 23:04
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Teplota u sazenic po vyklíčení (+obecne info pro sázení)

Příspěvekod maty » 23 bře 2015 01:28

Díky za odpověď :)

Posílám fotky, tady jsou první lístky: (čtvrtek 19.3.)
Obrázek

Tady jsou foto z dneška(neděle 22.3.), ale musím podotknout, že jsou v lehce dezolátním stavu a nyní v procesu křísení. Byl jsem na víkend(pá,so) pryč a nechal jsem přítelkyni, aby se starala o sazenice, ale bohužel je nechala skoro vyschnout (včera večer jsem myslel, že už je po nich..)
Obrázek

Obrázek

V krabičkách jsou nové sazenice na vyklíčení (Vyklíčené jsem dnes vyndal mimo akvárium a odizoloval kartonem)
Obrázek

(Všechny vyklíčené jsou Ring of Fire, další přikryté a dnes zasazené jsou Habanera a Jalapenos)

Teď co se týče světla, tak máme okno pouze do dvora/vnitro-bloku (3 patrové činžáky), takže to už samo o sobě zhoršuje světelné podmínky, ale zase je na jihovýchod. Přes den dovnitř svítí slunce. U okna je malý parapet na pár rostlinek.
Co se týče akvária se zářivkou, tak to je na protější straně místnosti, na akumulačkách, které velmi lehce konstantně přitápí. Jsou vidět na obrázcích..
(Po doklíčení všech sazenic mám v plánu pod akvárium vrátit kus prkna pro odizolování a snížení teploty od akumulaček a nechat sazeničky uvnitř)

Jinak jak jsem zmiňoval to téměř vyschnutí, máte někdo zkušenosti se samo-zavlažováním v jakékoliv formě? Přes týden se o ně můžu starat nonstop, ale na víkendy jezdím pryč, tak bych potřeboval něco co mi je spolehlivě zavlaží.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3594
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3874
Obrázky: 0

Re: Teplota u sazenic po vyklíčení (+obecne info pro sázení)

Příspěvekod MartinS » 23 bře 2015 09:28

Tech kamen muzes vyuzit jinak nez ted. Do akvarka bych dal par cm vody a pak nejakou podlozku s nozickami a na to bych dal ty jiffy a ty pak prikryt.
Aby jiffy nestaly ve vode, ale zaroven jak se bude odparovat voda diky topeni, tak tam bude vlhko coz je na kliceni dobre.

Lepsi by skoro bylo mit akvarko zakryte sklem normalne. Aby jsi mohl vytvorit idelalni klima na kliceni v celem prostoru.

Co se tyce vyschnuti. Pokud bude v akvarku voda a jiffy jeste pred odjezdem na vikend vezmes rozprasovacem, melo by to byt naprosto v pohode.

Zkus udelat neco na zpusob tohodle:
otazky-ohledne-seti-a-sazenic/rychle-a- ... t2846.html" onclick="window.open(this.href);return false;

S tim ze ty misto toho ohrivace mas vlastne ty kamna pod tim akvariem.

Ty jiffy bych klidne jeste v tom parniku nechal. Pokud ti myslis ze subjetivne budou mit vice svetla tam nez jim muzes dat jinde.

Pokud dobre koukam na fotky tak Jiffiny ti ted primo sedej na tom ohratym skle od topeni, to je jasne pak ze ti to rychle vyschne.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů