Náročnost chilli paprik na světlo a teplo.

Použití osvětlení při indoorovém pěstování / předpěstování
JuraS.
Stálý člen
Příspěvky: 240
Registrován: 18 lis 2013 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele:

Náročnost chilli paprik na světlo a teplo.

Příspěvekod JuraS. » 20 lis 2013 14:09

Berte to jako moji úvahu a zkušenosti s jinými kyti.
Na chodbě v rohu kde naproti není jediné okno máme na zemi plechový kýbl a v něm monsteru deliciozu. Je to tropická popínavá liana. Vyžaduje (podle knížek) hromadu světla a teplo. Tohle je chodba ve sklepě kde se svítí jen v pracovní dny a v pracovní době. Tedy od cca 7:00 do 16:30. Pak je tma. A to i o víkendech, svátcích. A ta mrcha roste ! V kanceláři jsem měl jakýsi kaktus co rostl do výšky 2 metrů jako štíhlá pichlavá věž z 3 dl květináče ve kterém de fakto ani nebyla hlína protože se při stěhování kaktus převrhl..stál opřený o okno které v zimě bylo ledové tak, že se na něm nedala udržet ruka..prostě stará dřevěná netěsná okna. Doma v ložnici máme zavěšenou v okně orchidej. Moc na ní slunce nepouštíme protože odcházíme za tmy a že bydlíme v přízemí tak zadarmo striptýz nikomu dělat nebudu. Zalívám jí sporadicky, tak 1x za měsíc když si vzpomenu tak dostane 1/2 nádobky na vodu do žehličky. Na knihovně mám v tmavém rohu místnosti scindapsus..Taky tropiko s nároky na světlo..tam v rohu má jen stín..a roste jak zblázněná..tuhle jsem snědl cosi exotickýho z čeho mi zbyla podlouhlá tvrdá pecka..vzal jsem ji do práce, do hrnku od kafe natočil vodu a do toho ji postavil..kolegy jsem požádal ať mi zalívají kytky když jsem na druhý den odjížděl na 14 dní pryč...jako bych hrách na stěnu házel (kdo tohle pořekadlo vůbec vymyslel ?) ..když jsem se vrátil tak kaktus byl povadlý, ostatní kyti taky...ale co mě namíchlo tak pecka mezitím vyrašila a stihla i uschnout protože bez vody se to nedá...
Tak se ptám jakou skutečnou náročnost na teplo i světlo mají exotické chilli když dokáže tropická liana růst téměř v totální tmě ?
Kdo pěstujete žhavý podkovy v bytě ? V paneláku ? Nemyslím v místnosti kterou je tovární hala, učebna s okny jako kráva a metrovým parapetem..nejlíp kdyby odpověděl pěstitel co bydlí v panelákovým 2+1 bez balkonu a nebo s balkonem na východ...
Ne každej má skleník na jižní Moravě kdy mu na zahrádce dozrávají broskve...

Uživatelský avatar
Kottas
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 13 čer 2013 14:01
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Praha

Re: Náročnost chilli paprik na světlo a teplo.

Příspěvekod Kottas » 18 úno 2015 21:53

Koukám, že se tady nemá nikdo nějak k odpovědi, tak si zkusím aspon já maličko zapolemizovat. Skutečná náročnost na světlo a teplo je dost rozsáhlá otázka, protože každá rostlina se dokáže přizpůsobit určitému prostředí kde se nachází, ale samozřejmě jen do určité míry. Na příkladu pokud budeme pěstovat chilli za nedostatku světla, tak bude rostlina výtáhlá se slabým stonkem a mdlé barvy, ale pravděpodobně poroste. Pokud bude navíc mít chladnější prostředí než potřebuje tak se její růst ještě o to víc zpomalí. Když se budeme bavit o tom proč vám tropická rostlina roste i za nedostatku tepla a světla, tak je to proto, že tato rostlina se vyskytuje ve spodních patrech tropické lesa a táhne se nahoru za světlem, když má tu možnost. Do spodních pater tropických lesů proniká jen jedna část světelného spektra (ted si přesně nevzpomenu která) a díky tomu mají rostliny v nižších patrech specificky diferenciované listy, nebo adekvátně přizpůsobenou velikost a barvu listu, aby konkrétní rostlinné barvivo zachytilo konkrétní část spektra.
Vezmeme-li konkrétně chilli, tak první rozdíl je v tom, že chilli je rychlerostoucí jednoletka. Nemá jednoduše pár let čas na to narůst do optimální velikosti, ale prostě se pokusí plodit hned jak to půjde. Co z toho plyne? Že pokud jí nedáme teplo a světlo, tak paprička sice nezaplodí tak jak je v jejích schopnostech, ale praděpodobně bude žít a i malinkou úrodu bych čekal. Sám pěstuji v bytě, klíčím za oknem a následně přesouvám na balkon (východ). Je pravda že rostliny při líčení jsou vytáhlejší, ale není to nic hrozného. Úrodu mám vždy velmi pěknou a tento rok jsem dokonce nechal pár rostlin na zkoušku přes zimu na balkoně (zasklenem) a kupodivu mi jedna rostlina přežila (Jalapeno Delicias). Na druhou stranu jsem kamarádovi věnoval krásně vzrostlou rostlinu a zdravou a i přes to, že má slunný byt, tak mu rostlina odumřela. No a abych se dostal k nějakému závěru který bude mít hlavu a patu... Není problém si v bytě vypěstovat pěknou chilli rostlinku, která dá pár žhavých plodů i přes to že nebude mít pořád 30 stupnů a světlo 18/6. Při troše snahy pohoda :-)

Uživatelský avatar
Berry161
Stálý člen
Příspěvky: 308
Registrován: 06 led 2015 00:22
Reputace: 2
Obrázky: 0
Bydliště: zeměkoule

Re: Náročnost chilli paprik na světlo a teplo.

Příspěvekod Berry161 » 19 úno 2015 01:12

máš pravdu každé semínko po vyklíčení bojuje tak říkajíc o své místo pod sluncem jen jde o to co Ty od rostlinky očekáváš a jak jí pomůžeš dosáhnout svých očekávání

skWor
Stálý člen
Příspěvky: 114
Registrován: 20 led 2014 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Náročnost chilli paprik na světlo a teplo.

Příspěvekod skWor » 19 úno 2015 12:36

Vezmeme-li konkrétně chilli, tak první rozdíl je v tom, že chilli je rychlerostoucí jednoletka.
No to asi ne. Jak pak vysvětlíš že někomu papriky rostou a plodí několik let? (Za předpokladu, že sejim patřičně věnuje i v zimním období)

chillis
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: 21 pro 2014 11:55
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Náročnost chilli paprik na světlo a teplo.

Příspěvekod chillis » 19 úno 2015 16:36

JuraS. píše:Berte to jako moji úvahu a zkušenosti s jinými kyti.
Na chodbě v rohu kde naproti není jediné okno máme na zemi plechový kýbl a v něm monsteru deliciozu. Je to tropická popínavá liana. Vyžaduje (podle knížek) hromadu světla a teplo. Tohle je chodba ve sklepě kde se svítí jen v pracovní dny a v pracovní době. Tedy od cca 7:00 do 16:30. Pak je tma. A to i o víkendech, svátcích. A ta mrcha roste ! V kanceláři jsem měl jakýsi kaktus co rostl do výšky 2 metrů jako štíhlá pichlavá věž z 3 dl květináče ve kterém de fakto ani nebyla hlína protože se při stěhování kaktus převrhl..stál opřený o okno které v zimě bylo ledové tak, že se na něm nedala udržet ruka..prostě stará dřevěná netěsná okna. Doma v ložnici máme zavěšenou v okně orchidej. Moc na ní slunce nepouštíme protože odcházíme za tmy a že bydlíme v přízemí tak zadarmo striptýz nikomu dělat nebudu. Zalívám jí sporadicky, tak 1x za měsíc když si vzpomenu tak dostane 1/2 nádobky na vodu do žehličky. Na knihovně mám v tmavém rohu místnosti scindapsus..Taky tropiko s nároky na světlo..tam v rohu má jen stín..a roste jak zblázněná..tuhle jsem snědl cosi exotickýho z čeho mi zbyla podlouhlá tvrdá pecka..vzal jsem ji do práce, do hrnku od kafe natočil vodu a do toho ji postavil..kolegy jsem požádal ať mi zalívají kytky když jsem na druhý den odjížděl na 14 dní pryč...jako bych hrách na stěnu házel (kdo tohle pořekadlo vůbec vymyslel ?) ..když jsem se vrátil tak kaktus byl povadlý, ostatní kyti taky...ale co mě namíchlo tak pecka mezitím vyrašila a stihla i uschnout protože bez vody se to nedá...
Tak se ptám jakou skutečnou náročnost na teplo i světlo mají exotické chilli když dokáže tropická liana růst téměř v totální tmě ?
Kdo pěstujete žhavý podkovy v bytě ? V paneláku ? Nemyslím v místnosti kterou je tovární hala, učebna s okny jako kráva a metrovým parapetem..nejlíp kdyby odpověděl pěstitel co bydlí v panelákovým 2+1 bez balkonu a nebo s balkonem na východ...
Ne každej má skleník na jižní Moravě kdy mu na zahrádce dozrávají broskve...
. Pekne tyranie rastlin :thumbup:

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3658
Obrázky: 0

Re: Náročnost chilli paprik na světlo a teplo.

Příspěvekod MartinS » 19 úno 2015 16:42

Reagovat na rok a ctvrt stary prispevek mi projde skoro zbytecne :-D. Tj Otevirat stare tema jen aby nekdo odpovedel...

Uživatelský avatar
Kottas
Nováček
Příspěvky: 4
Registrován: 13 čer 2013 14:01
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Praha

Re: Náročnost chilli paprik na světlo a teplo.

Příspěvekod Kottas » 24 úno 2015 21:38

No to asi ne. Jak pak vysvětlíš že někomu papriky rostou a plodí několik let? (Za předpokladu, že sejim patřičně věnuje i v zimním období)
Nerikam ze nejde rostlinu udržet pri životě dele nez rok. Sam mam zive rotliny kterým tahne na druhý rok. :-) Každopádně jeji přirozený cyklus je jednoletý. Ale určitě budou i nějaké vyjímky. Treba Manzano Rocotto. A vysvětlení jsi napsal sám - patřičné věnování se rostline behem zimního období? :-) Co.myslíš?

skWor
Stálý člen
Příspěvky: 114
Registrován: 20 led 2014 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Náročnost chilli paprik na světlo a teplo.

Příspěvekod skWor » 25 úno 2015 07:03

Tak hlavne zalevani.
Sry, pisu z mobilu


Zpět na „Použití osvětlení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů