Test čínskych LED páskov

Použití osvětlení při indoorovém pěstování / předpěstování
Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Test čínskych LED páskov

Příspěvekod radkiii » 15 srp 2023 18:04

Ahoj všetci.
Minulý rok som si spravil jeden test a nakoniec som sa rozhodol výsledky prezentovať, aj keď som to najskor nemal v pláne. Nemal som to v pláne, pretože moc dobre poznám "názor tohoto fóra". Ja a aj mnoho iných pestovateľov riešime, či má alebo nemá zmysel prisvetľovať pri pestovaní za oknom. Pre menej chápavých zopakujem - prisvetľovať, takže akékoľvek porovnávanie so 100% pestovaním v boxe je ak nie trápne, tak minimálne smiešne.
Ja mám za 6 rokov nejaké vlastné výsledky a moj osobný záver je, že to zmysel má (vidieť výsledky), ale není to potrebné. Obzvlášť pri skorých zimných mesiacoch pri zlom počasí je veľmi poznať rozdiel, kedy rastlinka len prežíva a kedy rastie. Keby som to mal zhrnúť, prvá úroda je skor a o pár paprík vačšia, na druhú to efekt asi nemá.

Každopádne som minulý rok nemal nič na práci, tak som si spravil taký mini test:

Budem pestovať 3 rastlinky (Aji Lemon Drop, Bhut Jolokia Choco a Giallo) v provizórnom boxe 1mesiac len pod umelým osvetlením a porovnám výsledky s tými istými rastlinami, ktoré budú pestované za oknom.
Na výrobu boxu som použil len obyčajnú krabicu a vystlal ju alu fóliou z prošlej lekárničky. Neviem, či to má nejaký efekt, proste som to spravil. Zhora potom išli 4 fialové led pásky, podľa číňana má každý pások 7W. Cena 200 Kč (link aliexpres)

Foto 3.4. 2022 - klíčenie semienok

82444

Box som dal do sklepa, pestovanie prebehlo v dubnu minulý rok, teplota v sklepe bola cca 8-10 stupňov, žiadne okno. Po zapnutí osvetlenia bola v boxe teplota cca 22-24 stupňov. Svetlo som zapínal keď som šiel do práce okolo 7:30 a vypínal večer okolo 22:00. Pravda, taký bol plán, občas som zabudol a svietil som 2 dni v kuse a naopak niekedy boli 3 dni v totálnej tme a zime. Podmienky to boli celkom drsné.

Kontrolné vzorky som sa rozhodol pestovať za severným oknom. Vybral som severné, lebo som predpokladal, že to v tom boxe moc neporastie. Inak samozrejme substrát mali ten istý, celý čas som nehnojil.

Foto 23.4. 2022

82445

Tak a výsledky - fotky 12.5. 2022

Vľavo Aji z boxu, vpravo Aji za oknom

82446

Vľavo Bhut Jolokia z boxu, vpravo Bhut Jolokia za oknom

82450

Vľavo Giallo z boxu, vpravo Bhut Jolokia za oknom

82448

Záver nebudem nejak extra komentovať, každý vidí. Škoda, že som nedal kontrolné vozrky na juh, ale čo som si pozeral staré fotky rovnakých rastlín, tak veľkosťou boli z boxu rovnaké ako keby boli na juhu za oknom. Stav inak žalostný, pokrútené, farba nezdravá. Možno nie úplne vhodné farebné spektrum svetla ale hlavne asi tie sparťanské podmienky, čo som už spomínal.
Bhut Jolokia mi inak presne toto niekedy robieva v lednu, že sa jednoducho zastaví a presne v týchto momentoch, keď som pridal svetlo, tak obživla a začala rásť.
Ja teda budem prisvecovať aj naďalej, keď už tie svetlá mám, prečo nie. Tu som si sám sebe nejak dokázal, že keď to rastie len s týmto bez Slnka, akoby to mohlo nepomocť, keď ešte pridám Slnko.

Tak Ahoj, snáď zase niekedy.
Naposledy upravil 1 dne radkiii; celkem upraveno 16x.

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2206
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4526
Obrázky: 0

Re: Test čínskych LED páskov

Příspěvekod Pedro » 16 srp 2023 21:07

Moc fajn čtení. Díky Ti. Já svítím obyč zářivkami a i to má smysl, protože pěstuji v naprosté tmě v komoře...koukám, že pásky by byly jěště o kus lepší.
Hezké dny a ať Ti to roste.


Zpět na „Použití osvětlení“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů