Pestovani na strese

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
kgb
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: 25 říj 2018 14:36
Reputace: 1
Obrázky: 0

Pestovani na strese

Příspěvekod kgb » 08 kvě 2023 15:13

Zdravim, mel bych dotaz ohledne mozneho pestovani na strese. Mam garaz, na kterou dopada pomerne dost slunicka, na zbytek dvorku zadne. Napadlo me udelat tam nejake vyvysene zahony? Nevadilo by paprikam ze nebudou nicim kryte? A mate nekdo zkusenosti s vyvsenymi zahony?Ze bych tam krom paprik pestoval treba i rajcata… Jaka by mela byt jejich skladba? Dekuji

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Pestovani na strese

Příspěvekod Mikymoto » 08 kvě 2023 15:37

Pěstování na vyvýšené ploše (terasa, střecha) není problém pokud tam máš jak dostat vodu - já jsem zvažoval využití ploché střechy na baráku a padlo to právě na té vodě a pak i na přístupu - vylézat tam pravidelně po žebříku není to pravé ořechové.
Jen pamatuj na to, že papriky všeobecně nemají rády průvan, takže buď jim musíš udělat kolem alespoň nějaký větrolam, nebo se smířit s tím, že to budou spíše zakrslíci.

Uživatelský avatar
Faboš
Stálý člen
Příspěvky: 1675
Registrován: 05 črc 2018 13:49
Reputace: 5904
Obrázky: 0

Re: Pestovani na strese

Příspěvekod Faboš » 08 kvě 2023 17:14

Vyprdni se na záhony a nasaď je do kyblů. Terasa na garáži je super, čím víc slunka tím líp.
To že by papriky neměly rády větr tak toho sem si ještě nevšiml. Žádné větrolamové krytí jim nedělám, mám je na otevřená ploše a palmy mám každej rok solidní...

Uživatelský avatar
accuface
Stálý člen
Příspěvky: 822
Registrován: 01 led 2019 19:39
Reputace: 2808
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Pestovani na strese

Příspěvekod accuface » 08 kvě 2023 19:15

No s tím průvanem mám osobní zkušenost stejnou jako Mikymoto. Doma na terase, kde jsou rostliny chráněné, vyrostou vždy velké a u rodičů na zahradě, kde celkem fouká, jsou kytky poloviční. A zkoušeli jsme s tátou i ochrannou bariéru před větrem, ale moc to nepomohlo. Asi holt blbě umístěná zahrada.

Uživatelský avatar
Maxim
Stálý člen
Příspěvky: 150
Registrován: 23 zář 2011 23:00
Reputace: 73
Obrázky: 0
Bydliště: España

Re: Pestovani na strese

Příspěvekod Maxim » 08 kvě 2023 19:51

Není to spíš o teplotě než o větru? Kolik stupňů na té střeše bude v létě na slunci? Předpověď bude ukazovat 25st ve stínu, na slunci bude třeba 40. Při takové teplotě substrátu už rostlina není schopna přes kořeny přijímat vodu. Takže v lepším případě neporoste a v horším rovnou chcípne. Stačí jedno horké odpoledne, kdy to nebudeš moct kontrolovat, teplota vyleze na 50 a vše je v řiti.
Accuphase; možná je tam díky větru trochu chladno, takže skleník by to vyřešil. Myslím si, že při 30 ve stínu nebo 30 na slunci a větru papriky porostou.Jak píše Fabos, vítr by neměl být hlavní problém..
O

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Pestovani na strese

Příspěvekod Mikymoto » 08 kvě 2023 22:19

Máme zahradu mírně skloněnou na západ, odkud u nás většinou nejčastěji fučí. Papriky ve skleníku a venku v ohrádce vždy jeli pěkně. V ohrádce většinou nevylezly výš než ohrádka - cca 60 cm. Pak jsme ohrádku zrušili a nechali papriky "na pankáče" venku na záhonu bez jakékoliv ochrany - žádná z nich nepřelezla 30 cm. Troufám si tvrdit, že vítr v tom hraje největší roli. Takže letos budeme raději kutit malej foliák.

kgb
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: 25 říj 2018 14:36
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Pestovani na strese

Příspěvekod kgb » 08 kvě 2023 22:37

Aha, tak to jezajimavy.. no asi to vyzkousim, vezmu nakej kybl a frknu totam… uvidime, jak to pujde….

peret
Stálý člen
Příspěvky: 56
Registrován: 23 srp 2022 10:31
Reputace: 48
Obrázky: 0
Bydliště: Hradec Králové 230 m.n.m

Re: Pestovani na strese

Příspěvekod peret » 09 kvě 2023 15:08

u nás byla naposledy včera ráno jinovatka na autech a střechách... bez ochrany před mrazem by to bylo K.O.
Papriky co bych chtěl pěstovat v extrémních podmínkách, nejdřív musí být zvyklé na běžné venkovní prostředí.
musí se vycházet z místních podmínek
Mám ještě spoustu dobrých rad, ale Vám už docházejí... :chilli11:


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti