Blixa 2022

Naše chilli papričky v roce 2022
Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Blixa 2022

Příspěvekod Blixa » 08 lis 2022 10:04

Faboš píše:
05 lis 2022 11:21
Omlouvám se Blixovi za plevelení... :dunno:
V pohode Faboš, každý postreh/rada sa ráta :tiphat:
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Baron z Žop
Stálý člen
Příspěvky: 1365
Registrován: 09 srp 2012 18:40
Reputace: 3318
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: Blixa 2022

Příspěvekod Baron z Žop » 22 lis 2022 05:24

Zdarec :tiphat:
Všechno nejlepší k dnešním narozeninám :punk: :jalapeno:

Uživatelský avatar
lazar
Stálý člen
Příspěvky: 926
Registrován: 11 srp 2020 12:38
Reputace: 3000
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: Blixa 2022

Příspěvekod lazar » 22 lis 2022 09:01

Všecko nejlepší k narozeninám.. :beer2:
Každé sousto je lepší než to poslední.. :angry1:
> foto 2021 < - > foto 2022 <
> foto 2023 < - > foto 2024 <

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Blixa 2022

Příspěvekod Blixa » 22 lis 2022 12:22

Vďaka páni za priania. :thanx:
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Blixa 2022

Příspěvekod Blixa » 21 úno 2023 16:57

Ahojte,
konečne som sa dokopal k tomu, aby som uzavrel toto vlákno. V prvom rade vďaka všetkým za príspevky a rady, veľa krát mi pomohli a povzbudili ma v pestovaní a všetkým ostatným za sledovanie, naozaj ma prekvapil počet zobrazení tohto vlákna. Záver sezóny som už išiel dosť na voľno, bez záznamov a dokumentácie, takže na všetko si už dobre nespomeniem.

Začnem s tým čo úplne prepadlo. 7 Pot Bubblegum nasadil neskoro plody, po daždivom septembry/září zhnili a nemal som z neho vôbec nič. Aji Charapita Red zopár zelených plodov ale dážď jej dal tak zabrať že tiež odišla, takže nič. Kraken a Trinidad Scorpion Butch Taylor čo som daroval kolegovi tiež nestihli dozrieť (išli ešte do vyššej nadmorskej výšky ako u mňa), takže taky nič. Rocoto Cristobal Colombo nasadil plody koncom augusta/srpna, nič nestihlo dozrieť, ale rastlina to bola obrovská. Ako sa toho tu už veľa popísalo, rocotá sú na viac rokov. B.O.C. x 7 Pot Primo mal problémy už od začiatku, narástol tak na 20cm výšky, mal zlú polohu, celý ho zakrylo Habanero Lemon vo vyvýšenom záhone, dva zelené plody mi potom dozreli doma. Naglah Brown sa vo vyvýšenom tiež zasekol, ale dva plody stihli dozrieť na rastline, takže aspoň trochu korenia.

Teraz ale príjemnejšie. Na to že 7 Pot Apocalypse bola vzrastom nie moc veľká tak plodov nasadila hafo, nádherný vzhľad aj vôňa. 7 Pot Spartan Orange a Red boli ešte menšie ale plodov veľa. (7 Pot Apocalypse x JPGS) x Moruga Blackjack bola nádherná rastlinka so všetkým čo k tomu patrí. Od sadenice cez krásne kvety a sfarbovanie sa plodov až po nádhernú arómu korenia. Jedna z top túto sezónu. Jolokie (vybral som k veľkej spokojnosti), Citron je skvelá, na oko krásne plody v plnej zrelosti, usušená hrá tiež farbami a ten pomletý prach z nej, nádhera. Z Jolokií bola najplodnejšia. Salmon tak isto nádherná rastlina, neplodila ako Citron ale nasušeného z nej je dosť. Chocolate klasika poteší hlavne farbou korenia. Vzrastovo boli Jolokie na úrovni 7 Potov. Habanera (tiež slušný výber), Golonka, Lemon a Red Savina sa predbiehali kto bude vyšší a väčší. Na Golonka a Lemon mega plody mega množstvá, Red Savina tiež dosť nasadila ale už nestihlo všetko dozrieť. White Jellybean bol pri nich ako škôlkár, rastlinka má malý vzrast, skôr išla do šírky ako do výšky. Veľmi plodná, skúsil som ju aj čerstvú, pal ako regular Habanero. Nagy vo vaničke (Dorset a Morich) trochu doplatili na zlú pozíciu vaničky, tienili im dva malé stromky v priebehu obeda, predpokladám že keby nie, rastlinky sú o dosť väčšie. Inak rastlinky aj plody nádherné, plodov nie až tak veľa, takých asi 20 z každej. Naganero F4 moc nestihlo dozrieť ale pár plodov som nasušil. Fatalii (z eshopu som dostal pomiešané semienka White/Yellow/Red) a zasadil dve. Obe boli Yellow, jedna išla na záhon druhá do nádoby. Záhonová vzrastovo väčšia, obe veľmi plodné, skvelá odroda, koštol som aj čerstvú, nasušené. Jigsaw ako najväčšia rastina zo všetkých, stonka hrubšia ako palec, veľmi plodná, z nej som robil prvý svoj chilli výrobok, pastu, už je po nej. BRMX veľmi plodná aj dozrieť stihla, vzrastovo jedna z najväčších, mega menších plodov, tiež išla na košt už za čerstva. Bahamian Goat, Peach Trinidad Scorpion, Aji Limo Rojo všetky tri boli v nádobách, Rojo sa jedlo čerstvé, slušný pal ale mňamka, Koza bola čerstvá trochu cez čiaru ale dal som, PTS je nasušený. Rastlinky pekné, Rojo trochu vyťahané do strán. Dragon's Breathe a TSM Yellow vzhľadom veľmi podobné veľké rastlinky, Dych trochu väčší, plodné tak stredne (20-30) čo nestihlo dozrieť dozrelo doma, všetko išlo na sušenie. NuMex Suave Orange skvelá odroda, ako činesky ale bez palu, naozaj úžasná chuť.

A teraz to najlepšie. Lemon Jay's, JPGS, Leopard Reaper a Erbenova kukačka sú spolu s (7 Pot Apocalypse x JPGS) x Moruga Blackjack mojich top 5 odrôd túto sezónu. Darilo sa všetkým, JPGS asi najplodnejší. Všetky majú neskutočnú arómu korenia, ale tá Erbenova kukačka, tá ma proste dostala, o malý kúsok je asi na vrchole.

Aji som mal tri, Amarillo - experiment v plechovke, začalo na záhrade ale neplodilo a dopadolo tak že je teraz doma na parapete (na vianoce som zbieral plody) a na jar pôjde z plechovky von na záhradu. Veľmi chutná paprička. Lemon Drop bol v záhone, krásne sa rozrástol nasadil veľa plodov, čo to nestihlo dozrieť ale veľká spokojnosť, stále spomínam na krásne rána keď som schrumol 2-3 ku raňajkám. Fantasy White tiež v záhone podobne ako Lemon Drop. Chuťovo z Aji asi najslabšia ale čo som zapekal tak v pohode, neurazí ani čerstvá. Sugar Rush Peach pálila najviac, stredná násada plodov skvelej chuti.

Ešte pár slov k annuumkám. Topka je Sukari, takú fajnotku som ešte nejedol, stredne plodná, krásne plody. Jalapeno Purple a NuMex Pinta skvelé na zapekanie. Grilánek, Hamík, Banana Sweet, Mini Sweet Orange sladšie ako cukor išli čerstvé na dračku. Bulgarian Carrot trošku hrýzol a mal dosť tvrdú dužinu, Tequila Sunrise, Santa Fe Grande... už ani neviem. Padrónky niešli na panvicu, moja škoda. Black Scorpion Tongue začal doma na parapete a do jesene bolo po ňom, mám nasušené 3-4 plody. Tak snáď som nezabudol na nič :)

Bola to pre mňa prvá vážna a dosť náročná sezóna, v podstate to všetko okolo len objavujem. Ale som spokojný, z celej úrody som minimálne polovicu rozdal či už čerstvé alebo nasušené. Keby sa v septembri/září tak nepokazilo počasie bolo by toho určite ešte viac. Sezóna ukázala pár odrôd ktoré určite pôjdem aj tú budúcu a aj ktoré už nepôjdem. V spracovaní, či už je to zaváranie, nakladanie, omáčky...som na tom biedne, nemám s tým moc skúseností a skillu, ale pri takejto úrode je to trochu na škodu veci. No, musím sa zlepšiť.
Úvod do pestovania chilli jak hov@do a fakt slušný záhul aký tu niektorí predvádzate :tiphat:

...ešte som si robil výstavku cez víkend :)
81370
ostala taká menšia polovica zo všetkého nasušeného a každý si pochvaluje :thumbup:

Chilli ZDAR a ideme rok 2023... :plant:
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Uživatelský avatar
accuface
Stálý člen
Příspěvky: 825
Registrován: 01 led 2019 19:39
Reputace: 2824
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Blixa 2022

Příspěvekod accuface » 21 úno 2023 19:27

Moc pěkné shrnutí loňské sezóny. Jen doufám, že ti to nadšení a objevování vydrží i nadále.

Uživatelský avatar
lazar
Stálý člen
Příspěvky: 926
Registrován: 11 srp 2020 12:38
Reputace: 3000
Obrázky: 0
Bydliště: Žopy

Re: Blixa 2022

Příspěvekod lazar » 22 úno 2023 07:58

Hezkej report... A výstavka suprová, jde vidět že to to baví... :thumbup:
Ale jak píšeš: "Padrónky niešli na panvicu" - tak to musíš letos napravit....
No a co vlastně nakonec říkáš na ten tvůj Blix@.. ? (teda nevím jestli jsme se o tom už nebavili ?...)
Mně z toho vylezla nakonec taková okraska, k jídlu to moc nebylo ▼▼▼...
79335
Ať se daří...
Každé sousto je lepší než to poslední.. :angry1:
> foto 2021 < - > foto 2022 <
> foto 2023 < - > foto 2024 <

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Re: Blixa 2022

Příspěvekod Blixa » 22 úno 2023 10:40

lazar píše:
22 úno 2023 07:58
Hezkej report... A výstavka suprová, jde vidět že to to baví... :thumbup:
Ale jak píšeš: "Padrónky niešli na panvicu" - tak to musíš letos napravit....
No a co vlastně nakonec říkáš na ten tvůj Blix@.. ? (teda nevím jestli jsme se o tom už nebavili ?...)
Mně z toho vylezla nakonec taková okraska, k jídlu to moc nebylo
Ať se daří...
Je to tak, chlap je večné decko :) :baby:
Padronky zatiaľ ale nemám v playliste :bashead:

A ohľadom Blix@ máš pravdu, čerstvé moc nie je na chrup, ale sušené neurazí. Môj vypadal skoro identicky ako tvoj.
79391

Nech sa darí aj tebe!
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2022“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů