Vybrané divoké druhy 2022

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 71
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 238
Obrázky: 0

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Příspěvekod michalsiegel » 26 zář 2022 21:12

Po delší odmlce přikládám asi poslední novinku, která letos stihne vykvést. :-) Upřímně je to jeden z absolutně TOP květů, které jsem kdy viděl, a to nejen na vlastní oči. Ačkoli jsem osivo obdržel jako C. mirabile Santa Barbara, je zde až příliš znaků, které se překrývají či naopak přímo ukazují na druh C. carassense. Úplně dopodrobna to rozebírat nebudu, tady to moc význam nemá, ale ve zkratce se jedná o krémově bílá poupata (oproti tmavě fialovým u C. mirabile), obrovské květy s průměrem 18-20 mm (botanicky stanovený průměr květu C. carassense je 13-20 mm, u C. mirabile 10-13 mm), kopinaté listy s téměř kompletní absencí řapíku (oproti podlouhle vejčitým listům s dlouhým řapíkem u C. mirabile) a 5 velmi dlouhých kališních zubů (oproti kratším u C. mirabile). Vlastně jediné, co nesedí, je absence jakéhokoli ochlupení, stonky i listy jsou absolutně lysé až lesklé (viz středně až hustě ochlupené u C. carassense). Ve finále jsou tu 4 možnosti, o co se tedy se může jednat.

  • 1. Capsicum mirabile
  • 2. Capsicum carassense
  • 3. mezidruhový hybrid z lokality, kde se populace obou druh překrývají
  • 4. o všechny tři možnosti najednou, jelikož C. carassense není samostatný druh
To poslední je pouhá hypotéza, ovšem vzhledem k extrémnímu množství endemitů a jejich úzkému rozšíření (evolučně nedává smysl) vnímám mnoho druhů jen jako rozličné populace jednotlivých druhů. Bohužel populační genetiku u papriky ještě nikdo nedělal. Jakmile budu mít všechny potřebné fotografie, pošlu vše G. E. Barzboze opět k posouzení.

Ať je to cokoli, přidávám alespoň fotku. :-)

80515

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 71
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 238
Obrázky: 0

Re: Vybrané divoké druhy 2022

Příspěvekod michalsiegel » 15 říj 2022 23:27

PROZATIMNÍ SHRNUTÍ NOVÝCH LETOŠNÍCH DRUHŮ

Roste toho tu docela dost, některé rostliny teprve čekají na určení, nicméně jsem se rozhodl shrnout všechny druhy publikované v tomto vláknu do jednoho přehledného shrnutí. Celkem přinesla letošní sezóny 4 nové druhy z Atlantického deštného lesa a zároveň alespoň 6 nových forem.

1. Capsicum flexuosum Monteiro Lobato

Druh C. flexuosum se pěstuje už dlouho, možná snad nejdéle ze všech divokých druhů. Letošní rok ale přinesl mou dlouho vysněnou formu s červenými až fialovými květy z lokality Monteiro Lobato. Je to jediné místo na světě, kde se populace s takovými květy vyskytují. Některé květy jsou spíše matné, jiné mají zářivě fialovou iridescenci v oblasti středu. Na přiložených dvou fotkách je pak krásně vidět kontrast velmi tmavě želené svrchní strany listů a světlého zbarvení dolní strany listů.

80829

80828

2. Capsicum recurvatum

Všechny ostatní druhy jsou součástí vývojové větve Atlantic Forest clade a jedná se o endemity (povětšinou) jihovýchodní Brazílie. Druh C. recurvatum se vyznačuje přítomností 5 dlouhých a až 5 krátkých zubů na kalichu a bílými květy se zeleným nebo žlutým středem.

80817

80816

3. Capsicum schottianum

Je velmi podobný předchozímu druhu, od kterého se však liší zpravidla úplnou absencí kališních zubů. Pokud jsou zuby přítomny, nejsou delší než 0,35 mm. Zpravidla také nasazuje květy ve větších trsech. Ze všech druhů se jedná o nejmohutnější rostliny, které mohou tvořit stromy s průměrem kmene až 6 cm.

80815

80814

80813

4. Capsicum friburgense

Podle posledních informací tento druh ve své původní lokalitě téměř vymřel vlivem lesních požárů. Letos se však podařilo najít novou lokalitu s populací, která vykazuje mírně odlišné znaky od známých jedinců. Jedná se zpravidla o velmi krátké až chybějící kališní zuby, více rozevřené květy, rostliny s narůžovělými až téměř bílými květy a početnější trsy květů. Dle konzultace s G. E. Barbozou se s největší pravděpodobností jedná o druh C. friburgense, připravuji pro ni však také materiál pro molekulární analýzu, která tuto skutečnost potvrdí či vyvrátí (pak by se jednalo o nový druh).

80823

80825

80821

80822

80819

80820

5. Capsicum sp. Santa Barbara

Doposud snad největší záhada, kterou nelze spolehlivě určit. Čím starší rostlina je, tím více vykazuje znaky druhu C. carassense než C. mirabile. V posledních dnech nasazuje rostlina květy s daleko delšími kališními zuby a zcela bílými poupaty a prakticky žádný znak již neukazuje na C. mirabile. Určení tak doposud zůstává nejasné.

80826

80827

To je tedy zatím vše. Další příspěvky budu posílat po menší odmlce, jakmile začne něco dalšího kvést. :-)


Zpět na „Volně žijící druhy chilli papriček“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů