Aká chineska na začiatok?

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Cipollini
Stálý člen
Příspěvky: 51
Registrován: 04 črc 2022 06:49
Reputace: 15
Obrázky: 0

Aká chineska na začiatok?

Příspěvekod Cipollini » 04 črc 2022 07:14

Ahojte,

dúfam že nebudem hneď po prvej správe zdrbaný, musím povedať že ako začiatočník fórum posledné dni intenzívne čítam, ale aj tak v pár veciach nemám jasno.
Pár mesiacov už (myslím) s úspechom pestujem na balkóne okrem rajčín, feferónov, baraních rohov, paprík aj jalapeño a čokoládové a červené habanero kúpené na trhu zo sadeníc. Hnojil som raz týždenne Kristalonom plod a kvet a teraz používam už iba Agro Natura...malo by byť BIO.
Myslím že rastlinky nevyzerajú zle, tak som premýšlal k nim pridať aj niečo viac :firychil: .
TSM je vraj náročná na priestor a teplotu, akú odrodu teda zvoliť?
Carolinu, nejakú Jolokiu, prípadne predsa skúsiť tú Morugu?
Možno by som pár sadeníc dal aj do zeminy von za chalupu a spravil im z palíc a zo strečky provizórny mini skleník. Na balkóne by som to videl na max. 10l kýblik na rastlinku.
Ešte dotaz, keď budem kupovať sadenice, ako by v tomto období mali jednotlivé odrody vyzerať ( výška, kvety, atď.)?
Ďakujem vopred za rady a trpezlivosť.
79213
79214
Naposledy upravil 1 dne Cipollini; celkem upraveno 4x.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aká chineska na začiatok?

Příspěvekod Tea Racer » 04 črc 2022 08:58

Ahoj vítej.
Určítě bych nehnojil Kristalonem atd.... je to hodně náročné na dávkování, zasolíš půdu, přehnojíš.
Zkus organické, tekuté kravské nyní, protože peletky jsou lepší, ale to bys musel nyní trochu zahrabat. Výhoda je ta, že dáš vše co potřebují rostliny, nepřehnojíš a pomalu a stále se uvolnují živiny. Pak až budou větší plody a chceš aby to dozrálo tak dáš tekutý slepičák. Na to je měsíc čas minimálně.
Chinesky už pěstuješ (habanera).
Z tech super pálivek to je asi jedno, řezem se dá rostlina udržet měnší. :-) Je to hodně zavislé na umístění atd... třeba Moruga mi šla parádně, ale Carolina vůbec a Jolokia tak nic moc. Musíš zkusit.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3570
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3817
Obrázky: 0

Re: Aká chineska na začiatok?

Příspěvekod MartinS » 04 črc 2022 08:59

Ahoj, ta vlevo urcite Haba Chocolate nebude.
Ta vpravo podle tvaru papricky klidne nejake haba byt muze.
Na posledni fotce mas nejaka Jalapeno.

Ja myslim ze na prvni sezonu proc asi ne? Neni potreba jit hned do Morug. Obcas jsou i narocnejsi na pestovani.
Vypada to ze mas vse v nejakych malych kvetinaccich. Pokud bys chtel vetsi kytku s treba 200 plody, urcite to chce neco kolem 15l, i pak kvuli stabilite a zalevani. Maly v lete moc rychle schne.

TSM a podobne uz muzes jedine pristi rok pridat, ted uz je pozde pokud bys pestoval ze seminek. Pokud nekde sezenes vzrostlou sazenici, tak asi proc ne? Ale za me je to zbytecny mordor na prvni sezonu.
Urcite spise ocenis neco co hezky plodi a je malo narocne. 100K SHU ma treba Ring of Fire - velmi vdecna papricka a neni to Chinenses tedy.

Nicmene Habanero jako na zacatek bych rekl ze z chinenses uplne staci. To vpravo snad Haba bude. Tu Cokoladu klidne vrat, to je nejaka okraska co prodava Lidl za 30Kc :-D

Cipollini
Stálý člen
Příspěvky: 51
Registrován: 04 črc 2022 06:49
Reputace: 15
Obrázky: 0

Re: Aká chineska na začiatok?

Příspěvekod Cipollini » 04 črc 2022 09:33

Ďakujem pekne obom.
Nejaký tip na to tekuté kravské hnojivo? Kristalon som už vysadil, to Agro Natura nie je vhodné v tejto fáze?

S tým Haba chocolate ste ma úplne dostali, normálne som nas...ný na predavača, keby som sa s tým nenarobil a neminul kopec času a peňazí tak mu to idem vysypať na hlavu :bashead:
Neviete poradiť čo konkrétne by to malo byť? Aby som vedel či to bude vhodné na konzum, alebo či sa s tým už nenamáhať a vysadiť to pri chalupu a nech si to rastie ako chce a nezaberá miesto na balkóne?
Namiesto toho by som prikúpil sadenice Habanera od iného zdroja a prípadne niečo ostrejšie.

Tie superpálivky by som videl v prípade viac kusov na cca 10l kýbel, bývame na severozápade Slovenska, chladnejšia klíma, ale balkón je pekný slnečný orientovaný na juh.
Či to vyjde, alebo nie chcem to aspoň skúsiť, štipľavé milujem :thumbup:
Vezmem teda povedzme Jolokie viac kusov do menších kýblov? Alebo radšej TSM/Carolinu 1-2 ks a dať im poriadny 20l kýbel?
Prípadne to skúsiť s tým streč-fóliovníkov na záhrade vonku?
Samozrejme zo semienka už teraz nie, ale našiel som predavača sadeníc. Má Carolinu, TSM Red/Yellow, Scotch Bonnet Red/Yellow, Naga Jolokia Morich, nejaký 7 Pot...

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3570
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3817
Obrázky: 0

Re: Aká chineska na začiatok?

Příspěvekod MartinS » 04 črc 2022 09:52

Ja jsem se to snazil najit, nejaka takova podobna okraska uz tu byla se jmenem neco jako Salsa. Nedokazu to ted najit. 100% to ale neni Haba Choco.
Mozna nekdo dalsi najde nebo urci rychleji. Nicmene takovych to podobnych je vice druhu, takze s urcitosti to asi nerekne nikdo.

Klidne to nech dojet, treba nebude tak hrozna na chut. Nejakou extra peci bych tomu ale nedaval.

Cipollini
Stálý člen
Příspěvky: 51
Registrován: 04 črc 2022 06:49
Reputace: 15
Obrázky: 0

Re: Aká chineska na začiatok?

Příspěvekod Cipollini » 04 črc 2022 10:27

,,Okraska" vo mne evokuje niečo čo by sa nemalo ani náhodou skúšať jesť :-D neklepne ma z toho keď to vyskúšam?
Skúsil by som ochutnať 1ks už teraz.

Máte pravdu, to napravo zrejme Habanero red bude, ale tie tmavé vyzerajú inak ako by mali.
Podozrenie som mal tým že rastú dohora, ale plody pekne tmavli tak som to neriešil.
No nič, mám ich síce 7ks, ale idú na dvor, kúpim radšej reálne habanerá.
Radšej neskôr ako nikdy.
Ešte že ma stáli len 1€/ks, ale aj tak ich skúsim reklamovať.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3570
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3817
Obrázky: 0

Re: Aká chineska na začiatok?

Příspěvekod MartinS » 04 črc 2022 10:35

To vpravo klidne Haba red byt muze. Tam bych tomu sanci dal. Nicmene tvarove spis pripomina Orange, uvidis no.

To vlevo Haba Choco na 100% neni.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Aká chineska na začiatok?

Příspěvekod Tea Racer » 04 črc 2022 10:45

Tekuté kravské, najdeš kdekoliv.
https://www.zbozi.cz/vyrobek/forestina- ... rianta=1-l
Mnohdy prodejci neví, co prodávají. :-)

Viz moje stálice ebay. :-)
Naposledy upravil 1 dne Tea Racer; celkem upraveno 4x.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů