Capsicum caatingae

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Capsicum caatingae

Příspěvekod michalsiegel » 11 bře 2022 17:19

Divoce rostoucí druhy se v Brazílii dostávají čím dál více do povědomí komunity pěstitelů chilli. Čím dál více lidí se vypravuje do divočiny za účelem sběru plodů divokých druhů. Identifikace některých nálezů je relativně obtížná (např. vzájemné rozlišení C. schottianum, C. recurvatum, C. cornutum, C. villosum, C. campylopodium), u některých je to však velmi snadné. Tak je tomu i v případě druhu Capsicum caatingae. Ten lze zaměnit pouze s druhem C. parvifolium, od kterého se však liší počtem květů a plodů v trsu (až 20), barvou plodů v plné zralosti (oranžová oproti červené) a barvou semen (zlatavá oproti hnědočerné).

Druh obývá xerotermní oblast zvanou Caatinga rozprostírající se v severovýchodní Brazílii. Ačkoli se jedná o druh endemitní pro tuto oblast, díky rozlehlé velikosti území a obrovské populaci není druh nikterak ohrožen. Velkou zajímavostí je samotný vzhled rostliny. Nejedná se totiž o keř, ale o strom dorůstající výšky okolo 3-5 metrů. Stonek se nevětví, větvení je dáno růstem bočních větví. Stonek také velmi rychle dřevnatí a zelené jsou pouze nově narostlé větve. Charakter stromu je u papriky známý, nejčastěji se s ním však setkáme u druhů s 26 chromozomy (C. schottianum, C. benoistii atp.).

Nádherné jsou zejména květy tohoto druhu, které doslova hrají barvami. Mají zelenožlutý střed, od kterého barva přechází přes červenou do úzkého hnědého pole. Zbytek koruny za tímto polem je fialový. Květy mají navíc výrazně bílý okraj. Nejlepší je ale květy vidět na vlastní oči (https://www.pepperfriends.org/dbpf/caps ... ae_001.asp).

Na rozdíl od předchozího příspěvku, který se týkal druhu C. eshbaughii, je C. caatingae v kultivaci prvním rokem. Podle dostupných informací by však pěstování mělo být velmi snadné. Půda v oblasti Caatinga je písčitá, což zohledním při míchání finálního substrátu. Semena zatím klíčí 18-22 dní na rockwoolu, což je velmi pěkný výsledek. Semena mám ze dvou různých lokalit, druhou várku budu teprve vysévat (ale je to už opravdu botanická úchylka, rostliny budou totožné). Semenáčky jsem zatím přesadil do běžného substrátu pro pěstování papriky (třetina rašelina = jakýkoli substrát koupený v pytli, třetina kompost, třetina zemina). Jelikož pochází z horké oblasti, ihned pod přesazení šly bez milosti pod panely na 100% výkon. V létě jim dopřeji stanoviště na plném slunci.

Na rozdíl od C. eshbaughii zatím nikdo neviděl rostliny ze semen vypěstovaných. Znamená to, že se musíme spoléhat na pravdivost tvrzení lidí, od kterých jsem je získal. Každopádně tato semena jsem získal jednak darem a podruhé výměnou, a to s člověkem, kterého delší dobu dobře znám. Jsem tak přesvědčen, že skutečně dostojí svému jménu. :tiphat:

Dovolím si trošku navnadit, pokud všechno klapne, v následujících týdnech mi bude doručen dopis obsahující semena druhu Capsicum sp. nov. GEB & CCG 3637, což je zatím nepopsaný druh. Možná se jedná pouze o variaci známého druhu (C. schottianum, C. recurvatum), možná se jedná o druh nový. Pracovní název zatím G. E. Barboza stanovila jako C. 'edentatum'. No a pokud všechno vyjde podle plánu, tak divošky, které mi pošle kamarádka s botanickým zaměřením začátkem dubna budou absolutní pecka, která na scéně neměla obdoby.

77738

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Capsicum caatingae

Příspěvekod michalsiegel » 28 bře 2022 20:28

Nestává se často, že bych dostal semínka s takovou klíčivostí, pokud se jedná o divoké druhy. A ještě k tomu druh, který nikdo dříve nepěstoval. Z 10 semen vyklíčilo 8 a dnes vyklíčilo první semínko z druhého zdroje. Nejstarší sazenice zatím nasazuje čtvrtý pravý list. Roste relativně pomalu, ale není kam spěchat. Na takovou nádheru si člověk počká víc než rád.

77904

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Capsicum caatingae

Příspěvekod michalsiegel » 10 dub 2022 19:50

Je to pořád prcek, ale už teď vypadá ta rostlinka naprosto nádherně :-) Listy jsou velmi zajímavé na omak. Pohledově připomínají spíš C. praetermissum, nicméně na omak zase C. flexuosum, jelikož jsou kožovité a drsné.

78066

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Capsicum caatingae

Příspěvekod michalsiegel » 05 srp 2023 15:33

Trvalo to sice skoro rok a půl, ale nakonec to klaplo. Konečna vykvetly také sazenice C. caatingae. Druh se tedy konečně podařilo stoprocentně potvrdit. Co se týče trsů, květů v nich rostlina nasazuje i přes 50 a jsou opravdu mohutné. V tuto chvíli zatím nedochází ještě k násadě plodů, pouze u kolegy ve Finsku. Druh tady pro násadu plodů pravděpodobně preferuje spíše chladnější období roku. Přikládám několik fotek. :thanx:

82361
82358
82359
82355
82354
82353
82357


Zpět na „Volně žijící druhy chilli papriček“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů