Capsicum eshbaughii

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Capsicum eshbaughii

Příspěvekod michalsiegel » 10 bře 2022 14:23

Po delším výpadku jsem si říkal, že by nebylo od věci být na tomto fóru trošku aktivní. Kdo m zná, tak ví, že moje specialita jsou divoké druhy chilli. Poslední nákup semen z Brazílie nedopadl slavně, protože všechna semena byla mrtvá. Každopádně se mi podařilo na letošní sezónu získat řadu zajímavých rostlin. Nyní bych rád představil první z nich.

Druh Capsicum eshbaughii je vzácný endemit rostoucí na jediné lokalitě v oblasti Samaipata v Bolívii. Zde jej také našel můj dobrý kamarád Rich Blood (alias Pepper Guru). Rostlinou je hustě spletitý keř dorůstající výšky okolo 2 metrů. Asi nejnápadnějším znakem jsou kališní zuby. Těch je 10 a jsou opravdu velmi dlouhé. Připomínají spíše malé chobotnice nebo pavoučky. Květ je nejvíce podobný druhu Capsicum baccatum, je bílý se zelenožlutým středem. Květy taky mají velmi dlouhou a kontrastní, tmavě fialovou čnělku.

Prozatím přidávám fotografii klíčící rostlinky, postupem času budu přidávat další fotografie. :wave:

77732

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Capsicum eshbaughii

Příspěvekod michalsiegel » 16 bře 2022 14:24

Rostlinky jsou dost malé, ale rostou rychle. Přikládám fotku prvních pravých lístků.

77783

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Capsicum eshbaughii

Příspěvekod michalsiegel » 16 bře 2022 14:27

Tento druh má také žláznaté trichomy, což je u papriky velmi vzácné. Není známá jejich přesná funkce. Rich i Chris Fowler potvrzují, že listy po rozmělnění mezi prsty lepí. Rich také publikoval video, kde se na těchto trichomech přichytila a zahynula smutnice. Nicméně o fytokarnivorii se rozhodně nejedná, protože rostlina není schopna takto lapenou kořist trávit.

77782

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3570
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3817
Obrázky: 0

Re: Capsicum eshbaughii

Příspěvekod MartinS » 17 bře 2022 08:51

Krasne fotky a zajimave informace.

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Capsicum eshbaughii

Příspěvekod michalsiegel » 28 bře 2022 20:26

Děkuji :-) Podařilo se mi vypiplat okolo 10 rostlin. Druh má droboučké listy a je dost huňatý, i když to tak z dálky nevypadá. Roste ale doslova před očima. Než se nadějeme, budou květy. Zatím se pěstování zdá opravdu velmi snadné.

77905

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Capsicum eshbaughii

Příspěvekod michalsiegel » 01 dub 2022 14:02

Semenáčky již chytly vítr do plachet a rostou jako o život. Začínají také ve velkém nasazovat pupeny budoucích bočních větví. Aktuálně mají největší semenáčky okolo 7-8 cm, zbytek se nachází někde mezi 3-5 cm. Zezačátku rostou relativně pomalu díky jejich malé listové ploše (aktuálně není čepel delší, než 25 mm), nicméně po nárůstu zelené biomasy začínají růst před očima. Při pohledu na rostlinky každopádně mnohdy přemýšlím, jestli mám doma papriku nebo droseru :-)

77971

michalsiegel
Stálý člen
Příspěvky: 75
Registrován: 23 říj 2020 23:25
Reputace: 254
Obrázky: 0

Re: Capsicum eshbaughii

Příspěvekod michalsiegel » 07 čer 2022 19:34

Po delší odmlce také update k tomuto vláknu. Pěstování se zatím jeví jako relativně snadné. Trochu problém je s přechodem na různá klimata, například po přesunu z pěstírny ven se všechny stávající listy miskovitě zkroutili směrem vzhůru. Nové listy jsou už OK. Celkový charakter rostlin je spíše chaotický, stonky jsou relativně slabé a napůl poléhavé. Kdo pěstoval, tak bych to přirovnal třeba k C. cardenasii nebo C. tovarii. Jak Rich avizoval, listy jsou skutečně drobné, jen okolo 3-4 cm dlouhé. Celkově působí rostlinky minimalistickým dojmem. Na první rostlině jsou již patrná nápadná poupata, takže v příštích dnech očekávám rozkvět.

78711

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Capsicum eshbaughii

Příspěvekod Tea Racer » 07 čer 2022 20:07

Jak to chutná, měl jsem mnoho divošek, některé výborné jako Praetermissun, CAP489 nějaké totálně bez chuti, plody jako antiperle...
Měl jsem toto, snad jsem nevynechal nic.
Duke Penguin
Dundicut
Florida Wild Bird
Peruvian Wild
Ekirike
Flexuosum
Charapita
Cat 489
Machas Praetas
Praetermissun Cumari


Zpět na „Volně žijící druhy chilli papriček“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů