Vhodné médium pro hydroponií

Vše o hydroponickém pěstovní, v živném roztoku
Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1200
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 35
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Vhodné médium pro hydroponií

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 08 čer 2011 20:37

Vhodné médium pro hydroponiíMinerální vlna - rockwool

Toto médium je vyrobeno z hornin čediče a křídy. Ty jsou poté roztaveny za vysokých teplot a stočena do vláken. Na trhu můžeme najít různé výrobky, od kostek nebo kostiček, které jsou nejpopulárnější v rozmnožování, díky jeho udržení vlhkosti a velké vzdušnosti. Jeho použití je většinou, malá kostka ve které zakoření či vyroste rostlina a ta se vloží do větší kostky nebo rohože. Závlaha je provedena kapilárama, drip systémem, kapénkovou závlahou.

Keramzit

Keramzit je umělý materiál, netěží se přímo v v přírodě, ale získává se ze zvláštního druhu jílu výrobou za vysokých teplot ve speciálních rotačních pecích. Díky nim pak získává mechanicky i esteticky zajímavý kulatý tvar, který připomíná valounky kačírku nebo dekorativní kameny či štěrk. Keramzit má zvláštní vnitřní pórovitou strukturu, výrazně se lišící od té na povrchu. Jedná se oblíbené půdní substráty, kterými lze nahradit všechny hydroponické systémy. Výhodou, že po sklizni lze keramzit znovu použít.

Vermikulit

Vermikulit je velmi univerzální nerost. Je čistý, bez vůně a zápachu a je odolný plísním. Dá se využít v mnoha odvětvích - většina z nich ho vyžaduje exfoliovaný (tepelně zpracovaný). Jakmile vermikulit projde exfoliací, je sterilní díky vysoké teplotě, které je vystaven při výrobě. Díky tomu lze použít jako pěstební médium. Má také dobrou schopnost udržet vlhkost, ale je lepší používat spíše ve směsích jako je např. perlit 50/50.

Perlit

Expandovaný perlit je přírodní, jemně zrnitý prášek šedobílé barvy. Vyrábí se tepelným zpracováním horniny sopečného původu - perlitu, jehož chemické složení a vlastnosti jsou podobné jako sklo. je velmi lehký a dokáže udržet vlhkost. Perlit je často vídán ve směsích se substrátem, aby se zabránilo zhutnění. Perlit lze použít přímo v pěstebních systémeme s Drip zalvažováním.

Kokosové vlákno

Kokosová vlákna mají relativně dobré izolační vlastnosti a umožňují difúzi. Vlákna jsou vysoce elastická, velmi odolná proti mechanickému opotřebení a vlhkosti, jsou uvnitř dutá a obsahují až ze 65 % vzduch. Dále jsou odolné vůči bakteriím a houbám. Balí se jako volná vlákna nebo mírně stlačené desky. Vlákno má otevřenou strukturu, posyktuje prostory pro živiny a vzduch. Není běžně používán jako propagační médium, ale pro pěstování v kapkových zavlažovacích systémech.

adom
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 07 úno 2012 14:19
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Vhodné médium pro hydroponií

Příspěvekod adom » 04 dub 2012 22:33

Ahoj,

otazka ohladne keramzitu. Aka je najlepsia frakcia keramzitu? Neviem sa rozhodnut medzi 2-6 mm a 8-20mm.

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1200
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 35
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Vhodné médium pro hydroponií

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 05 dub 2012 12:18

adom píše:Ahoj,

otazka ohladne keramzitu. Aka je najlepsia frakcia keramzitu? Neviem sa rozhodnut medzi 2-6 mm a 8-20mm.
Koukni po zahraničních fórech či webech, kde už někdo pěstoval v hydru. Pak dej vědět jak jsi dopadl a v čem pojedeš Ty sám.

papagee
Stálý člen
Příspěvky: 51
Registrován: 27 zář 2012 20:30
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Vhodné médium pro hydroponií

Příspěvekod papagee » 27 lis 2012 18:10

Kolega mi vyprávěl že jeho otec pěstoval ve skleniku/na vesnici /přísady na prodej.Vytápěl ho odporovým drátem vedeným do země,měl prý automatickou oborávačku(wtf?).No a tento pán přidával do půdy drcený polystyren...Kdoví co se z něj v půdě uvolnuje,ikdyž na druhou stranu ty vaničky co v nich prodávají jídlo jsou také polystyren..Osobně bych to do substrátu nedal.Já používám perlit,je drahý pokud kupujete malé balení,125l pytel se da pořídit kolem 600kč.3l pytlik za 35kč.


Zpět na „Hydroponie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti