Zřízení vlastního boxu

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Sxmanek
Nový člen
Příspěvky: 28
Registrován: 05 lis 2012 13:49
Reputace: 1
Obrázky: 0

Zřízení vlastního boxu

Příspěvekod Sxmanek » 11 lis 2012 16:25

Ahoj chtěl bych poradit jak si mám žřídit box. Mám skříň 60x60x150 a plánuju tam mít tak 2-3 rostliny. Chci se zeptat jestli mám dát na stěny nějakou odrazovou folii kvuli svetlu, jelikož sem četl že když tam jsou tyto folie tak je velká pravdepodobnost že se rostliny spálí a jinde zase že čím víc světla tím líp. Pro růst by jsem použil 2x15W (4100k a 870lm) a potom bych koupil jiné. A do horní poloviny bych přidělal větrák.

TashonkaWitko
Stálý člen
Příspěvky: 67
Registrován: 23 srp 2012 09:27
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Kuřim u Brna

Re: Zřízení vlastního boxu

Příspěvekod TashonkaWitko » 14 lis 2012 08:53

Ber to jako muj osobni nazor - imho je 30W malo. Do takovyho boxu byh dal minimalne 125W CFL, a mozna i vic - klidne kombinovanou a nemusis se dal o nic starat. Odrazovou folii urcite, kazda troska svetla dobra, obzvlaste pri takove vysce. + dobrej odrazec - reflektor. Vlivu odraz.folie na spaleni bych se asi nebal. I dobra folie ma pri odrazu ztraty - takze primy svetlo bude vzdy silnejsi nez odrazeny. Ja nejaky kytky pod CFL200W trochu spalil, ale myslim, ze ne kvuli folii. BLbec jsem tam nastrkal maly prtata po presazeni a na nektery to bylo moc (Habanera). Paradoxne stejne stary 7Pot a Moruga si na stejnym miste vyslovene "chrochtaji"...

JInak rika se, ze na ctverecni stopu by melo byt cca 40-50W. U tebe to jsou 4 stopy takze mi vychazi 160 az 200W. Anebo bych se zkusil podivat po LED = treba 90W UFO .. lidi si to chvali a rikaji ze tech 90 W v pripade LED bohate staci.

Sxmanek
Nový člen
Příspěvky: 28
Registrován: 05 lis 2012 13:49
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Zřízení vlastního boxu

Příspěvekod Sxmanek » 14 lis 2012 12:19

ok díky moc :) to ufo nevím no 6 000kč se mi za to dávat nechce když si to chci pěstovat jen tak pro radost, světlo teda koupím jiné, když říkáš že to je málo..jeste mám dotak kdyz budu mít dvě žárovky tak se ten svetelný tok sčítá nebo je jedno kolik tech zarovek tam budu mit a ten tok bude furt stejny.

TashonkaWitko
Stálý člen
Příspěvky: 67
Registrován: 23 srp 2012 09:27
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Kuřim u Brna

Re: Zřízení vlastního boxu

Příspěvekod TashonkaWitko » 14 lis 2012 12:40

na me nedavej .. ja nejsem zadna autorita :-) Rikam jen svuj nazor - jen v okne mam 2x36W jako prisviceni. Kdyz tak si nekde vymelduj dalsi nazor - uvidis. Mozna ti nekdo zkuseny rekne, ze zbytecne prehanim. Pripadne si prolez growersky fora, tam je tech zkusenosti s indorrem asi nejvic. Obecne tam najdes doporuceni na "strasny dela" - vybojky 1000W a tak - nekteri jsou sileni extremisti :-), ale jsou tam i lidi co uspesne pestuji pod vyrazne slabsim osvetlenim. Ale nejakou hodnotu to mit musi. BTW toto je tabulka vytazena ze serialu, ktery ti doporucuju (odkaz je nize)
Abyste získali představu o potřebné úrovni osvětlení, mrkněte na tabulku.

Úroveň osvětlení FAR Wattů/m2 Vhodné pro
Nízká 2 - 25 Doplňkové osvětlení pro skleníkové rostliny.
Střední 26 - 60 Dostatečné pro indoor pěstování okrasných rostlin a šlechtění.
Vysoká 61 - 100 Vynikající pro indoor.
Velmi vysoká 101 - 135 Extrémně teplomilné rostliny v uzavřených prostorách.

Podotykam, ze je to FAR (tedy svetlo musi byt vyuzitelne pro kytky) - neni to prosty vykon. Ale pro zakladni orientaci to staci.
Az vice zarovek - no podle me se ten tok scita. Proc by nescitalo - zarivka se taky pridava k venkovnimu svetlu, kdyz je venku posmourno.
Ale .. nejde jen o silu svetla, jde taky o spektrum. Kytky vnimaji svetlo jinak nez lidi. Svetlo, ktere ti muze pripadat strasne silne, muze byt v extremnim pripade pro kytku "skoro tma". A naopak ... napr LED panely, ktery lidem subjektivne pripadaji slaby, muzou byt pro kytku "hojnost svetla"

... hezky je to popsany v serialu Neprůhledné světlo. Je toho 7 docela obsahlych dilu - k nalezeni na http://www.magazin-legalizace.cz/cs/art ... 17#content" onclick="window.open(this.href);return false;. Precti si to a uvidis ...

a co se penez tyka .. obavam se, ze jakykoliv smysluplny pokus o plne indoor pestovani, bude doprovazen financnimi naklady. Na druhou stranu CFL125W se da poridit do 1000 Kc, 200W pak cca o polovinu vic. Odrazec kolem 1000. Ano, LEDky jsou drahy .. je to vetsi investice a mensi naklady. Taky toho na trhu zacina byt babilion - Cinani to chrli v tunach, ale problem je se v tom trosku vyznat a ne kazdy LED svetlo je smysluplne postaveny. Na forech jsou o tom tuny prispevku ..

Mas o cem premyslet :-)

TW

Sxmanek
Nový člen
Příspěvky: 28
Registrován: 05 lis 2012 13:49
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Zřízení vlastního boxu

Příspěvekod Sxmanek » 14 lis 2012 20:40

Co si myslíte o tomhle http://www.nasebarvy.cz/products/primal ... -75l-bila/" onclick="window.open(this.href);return false; čet sem nekde ze bílá je lepš něž nějaký folie.

papagee
Stálý člen
Příspěvky: 51
Registrován: 27 zář 2012 20:30
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Zřízení vlastního boxu

Příspěvekod papagee » 24 lis 2012 19:52

Sxmanek píše:Co si myslíte o tomhle http://www.nasebarvy.cz/products/primal ... -75l-bila/" onclick="window.open(this.href);return false; čet sem nekde ze bílá je lepš něž nějaký folie.
Jak píše výše tashonka,v tom seriálu Neprůhledné světlo,konstatoval autor že bílý pěstební box /homebox/ má lepší odráživost nežli stříbrná/dražší verze/ téhož,údajně to testoval ve státní zkušebně neboco.
Almara po babičce vytřená sebebělejší barvou asi nedosáhne parametrů ani toho nejhoršího growboxu,ale myslim,že pokud je dostatečná watáž,paprika to nepozná.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů