Fušerina 2022

Naše chilli papričky v roce 2022
Fušer
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 18 pro 2021 21:11
Reputace: 44
Obrázky: 0

Fušerina 2022

Příspěvekod Fušer » 04 led 2022 00:10

Zdravím vás, milí chilli šialenci.

Po krátkom predstavení zakladám svoje premiérové vlákno na túto sezónu, ktorú sa pokúsim čo najlepšie monitorovať. Budem rád za všetky vaše pripomienky a názory.

V prvom rade, ešte predtým než prejdem k samotnému zoznamu odrôd na túto sezónu, považujem za nevyhnutné určiť si ciele na tento rok a spomenúť rôzne faktory, ktoré by mohli pestovanie ovplyvniť. Chcem sa vyhnúť výberu rastlín a vysádzaniu len tak "od oka," zároveň mi jasne určené očakávania pomôžu robiť veci poctivo a zodpovedne.

Čo teda od tejto sezóny očakávam?
1) Veľkú časť úrody by som rád pozbieral už v priebehu leta, pretože od septembra budem mať na záhradu čas iba sporadicky.
2) Pestovať papriky, ktoré majú zmysel. Nemá pre mňa význam pestovať obrovské množstvo superhotov, z nich stačí niekoľko rastlín. Väčšinu playlistu by mali tvoriť jemne až mierne pálivé odrody, ktoré budú vhodné aj pre bežných ľudí. Všestrannosť využitia je veľké plus, dobrá chuť takisto.
3) Hnojiť organickými hnojivami namiesto minerálnych a dbať na kvalitu pôdy. Aj v malom záhone tiež môžem využívať princípy ako intercropping a zelené hnojenie.
4) Postupne aklimatizovať sadenice na rôzne podmienky. Chcem sa vyhnúť priveľkému stresu z popálenia a krátkych poklesov teplôt.
5) Experimentovať s pestovaním v menších kvetináčoch, prípadne aj fľašiach po vzore Khang Starr na youtube.

Aké vonkajšie faktory budem brať do úvahy?
1) Teplota. Žijem v najteplejšej oblasti Slovenska, na troch zamrznutých tu nečakáme. Ako môžeme vidieť na dátach z najbližšej meteostanice, je veľmi nepravdepodobné, že by od začiatku mája ešte prišli nejaké mrazy. Zároveň je však potrebné načasovať výsadbu tak, aby rastlinám presadenie do voľnej pôdy prospelo.
77156
2) Plochy na pestovanie. "Paprikový záhon" má kapacitu najviac tak 15 rastlín. Voľne do záhrady sa ďalších 5 rastlín zmestí určite. Využiť tiež môžem 8 kvetináčov s objemom cca 20 litrov. Na vnútorné pestovanie poslúžia kvetináče rôznych objemov, maximálne 6 litrov, minimum nie je obmedzené (cieľ 5). Optimálnych je tým pádom približne 30 rastlín.
3) Straty. Predpokladám, že sa presádzania na finálne miesto dožije tak 50-60% vysiatych paprík. Rátam s nedokonalou klíčivosťou, škodcami, problémami so závlahou, darovaním sadeníc známym a podobne.

Vzhľadom na klimatické podmienky a snahu o skrátenie sezóny som sa rozhodol pre risk a veľmi skorý výsev. Prvé kolo som vysieval koncom decembra, druhé kolo vysievam zajtra (4.1.). Navyše mám niekoľko prezimovaných rastlín z minulej sezóny. Prvé rastliny som vysieval do jiffov (nikdy viac), zajtrajší výsev pôjde do osvedčeného substrátu od Forestiny. Teplota nie je regulovaná, ale v miestnosti je viac-menej stabilných 23 stupňov. Svetlo je zabezpečené južným oknom, umelé osvetlenie a podobné vychytávky v tejto fáze používať neplánujem, v tomto smere pestujem skôr štýlom "na pankáča" :punk: .

No a konečne sa po dlhom obkecávaní dostávam k zoznamu odrôd, ktoré budem v tomto roku pestovať. Nie je vylúčené, že sa k nim neskôr nejaká paprička pridá, ale toto snáď bude tohtoročné "pevné jadro."
77164

Ešte krátky komentár ku výberu odrôd.
Jalapeňo papričky som zvolil najmä kvôli krátkemu vegetačnému obdobiu a skvelej chuti, na zaváranie sú úplne ideálne. Na varenie a každodenné používanie poslúžia čokoládové habanera a Jamaican red. Žltá Moruga a Naga Morich budú fajn na mletie a omáčky, ak prežije prezimovaná Jolokia (ktorá sa očividne s niečím skrížila), tak to bude milý bonus navyše.
Cereja de Amapá, Pimenta Morango a Love of Sun mi jednoducho pripadali zaujímavé a vyhovujúce popisom chuti a pálivosti, tak som zvedavý, čo z nich bude. Ak s nimi má niekto skúsenosti, budem rád ak sa o ne podelí.
Papričky označené ako "neznámy cross" sú veľmi chutné a výnosné baranie rohy neznámeho pôvodu, ktoré som v predminulej sezóne skrížil s cayenne z Kauflandu. F1 generácia mala v minulej sezóne najvyšší výnos zo všetkých rastlín, tak uvidíme aké budú F2-ky. Je to skôr taký malý experiment než reálna snaha o vyšľachtenie odrody.

Koniec koncov, hoci tých rastlín v porovnaní s inými borcami nebude veľa, dúfam že táto sezóna bude zaujímavá a prinesie mnoho zábavy, fotiek a hlavne paprík.

trewis7
Stálý člen
Příspěvky: 383
Registrován: 17 led 2021 14:27
Reputace: 824
Obrázky: 0
Bydliště: Milevsko

Re: Fušerina 2022

Příspěvekod trewis7 » 04 led 2022 00:35

Fušer tak nech sa daří..

Fušer
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 18 pro 2021 21:11
Reputace: 44
Obrázky: 0

Re: Fušerina 2022

Příspěvekod Fušer » 04 led 2022 00:45

No a rovno pridám svoje prvé tohtosezónne fotky.

Na parapete v kvetináčoch mám prezimované jalapenko, Peito de Moca a jednu Jolokiu, ktorá očividne nie je čistá Jolokia. V minulej sezóne sa táto Jolokia nedostala ani ku kvitnutiu, ale bolo mi ju ľúto vyhodiť, tak som jej dal šancu na prezimovanie. Očividne som urobil dobre, na začiatku decembra zakvitla a zatiaľ sú na nej tieto dve agresívne vyzerajúce papričky.

77161 77162 77157 77158

PdM je kapitola sama o sebe, stále plodí ako o život, papričky vyzerajú krásne a sú veľmi chutné, mierne pálivé a typicky aromatické ako iné chinensky. Jedinou nevýhodou je, že sú také malé.

Prvé kolo výsevu prinieslo radosť aj sklamanie. Spomedzi Morugy, čoko habanera, Nagy Morich a červenej Jamajky nevyklíčilo iba jedno habanero. 15 rastlín zo 16 semien za dva týždne považujem za úspech.
77159

Neznámy cross mal skvelý štart, po týždni vyklíčilo 5 rastlín zo 6 semien. Bohužiaľ sa ukázala slabá stránka jiffov. Jeden deň som nebol doma, 30 hodín bez závlahy stačilo na to, aby vyschli. Po poliatí sa mi podarilo oživiť dve rastlinky. Hoci viem, že keby som ich mal spolu s ostatnými v parenisku tak by sa to asi nestalo, ale aj tak už ďalší výsev pôjde radšej do normálneho výsevného substrátu.
77160

Fušer
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 18 pro 2021 21:11
Reputace: 44
Obrázky: 0

Re: Fušerina 2022

Příspěvekod Fušer » 04 led 2022 00:47

trewis7 píše:
04 led 2022 00:35
Fušer tak nech sa daří..
Ďakujem, takisto prajem veľa zdaru :thanx:

Uživatelský avatar
Faboš
Stálý člen
Příspěvky: 1675
Registrován: 05 črc 2018 13:49
Reputace: 5904
Obrázky: 0

Re: Fušerina 2022

Příspěvekod Faboš » 04 led 2022 09:13

Problém není v jiffech jako takových, ale v tom žes to málo zalil.
Já takový prťata v jiffech zalívám tak že je šoupnu do misky s vodou ať se jiff pořádně nacucá... a toto se mi ještě nikdy nestalo, i když jsem třebas nebyl doma den - dva.....

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3658
Obrázky: 0

Re: Fušerina 2022

Příspěvekod MartinS » 04 led 2022 10:59

Peito de Moca jsou super, Vyborne jsou nakladane. Ony maji i cerstve, mirne nakyslou chut co si pamatuji.
Je to hrozne vdecna kytka. Nebo treba do salatu jsou prima, takovy ptaci zob co ma ale i chut. Na rozdil od mene palivych okrasek.

Thomas
Stálý člen
Příspěvky: 70
Registrován: 19 říj 2021 10:25
Reputace: 255
Obrázky: 0
Bydliště: Holešov

Re: Fušerina 2022

Příspěvekod Thomas » 04 led 2022 13:26

Ať se ti daří a hezky to roste. Máš to pěkně popsané.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Fušerina 2022

Příspěvekod Bacula » 04 led 2022 21:54

Přeji mnoho radosti při pěstováni.
Bacula


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2022“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti