Jak zlikvidovat housenky ve skleníku

Choroby rostlin paprik, škůdci, identifikace, likvidace!
Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Jak zlikvidovat housenky ve skleníku

Příspěvekod Chozee77 » 26 zář 2021 13:50

Ahoj všichni..
Měl bych dotaz pro ty co mají skleník a jak se dá vypořádat s havětí v něm...
Problém má jedna moje známá, má skleníček druhý rok..a letos má šílený problémy s všelijakou havěti... plísní atd..
Teď ji rostliny totálně decimují housenky..
Má ve skleničku rajčátka , papričky , okurky a nějakou drobnou zeleninu jako obyčejně, saláty atd...
Teď tam chvíli nemohla být a co se tam vrátila tak plný skleník housenek...
Dotaz č 1...
Jak je zlikvidovat ?
A hlavní dotaz č. 2.. prevence vůči tomu všemu...
Co udělat na podzim aby se jí povedlo zlikvidovat přezimující havěť v hlíně aby to příští rok nebylo ještě horší...😟
Loni když skleník byl nový tak takový problémy vůbec nebyly...tak si myslím že se to asi ta půda loni nějak zamořila tou havětí a letos to začalo řádit naplno...
Díky předem za každou radu .

Na závěr jedna info fotka co vystihuje tu spoušť...
76588
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Jak zlikvidovat housenky ve skleníku

Příspěvekod Mikymoto » 27 zář 2021 12:38

Základ je nedovolit jim vylíhnout se - takže jak najdu na listech shluk vajíček, tak to škubu a vyhazuju. Když už jsou vylíhnutý, tak nezbejvá než je po jedné posbírat. Chemii jsem nezkoušel, takže nedokážu doporučit.

Uživatelský avatar
Trixy
Stálý člen
Příspěvky: 141
Registrován: 04 bře 2018 19:18
Reputace: 80
Obrázky: 0

Re: Jak zlikvidovat housenky ve skleníku

Příspěvekod Trixy » 29 zář 2021 18:32

Zdravím, prostuduj dusíkaté vápno,na housenky nic moc nevymýšlet a použít chemii (karate)

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Jak zlikvidovat housenky ve skleníku

Příspěvekod Mikymoto » 29 zář 2021 18:53

Tím vápnem ale zlikviduje jen přezimující vajíčka škůdců (a semena plevele) v půdě - okamžitý efekt v průběhu pěstování to bohužel nemá. Já jsem ho do skleníku před zimou nasypal celkem slušné množství a plevel stejně nějaký vzešel. To Karate může být řešením - ovšem OL může být s ohledem na probíhající sklizeň celkem problémeček (OL 7 - 14 dní podle plodiny).
Asi bych se na chemii letos už vyprdlajznul, posbíral co se dá zachránit, zlikvidoval rostliny (raději odvozem) a klidně nasypal to vápno jak kolega doporučuje. Zapravit mělce do hlíny hráběma, lehce pokropit, zakrýt fólií a nechat promořit do nového roku.

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: Jak zlikvidovat housenky ve skleníku

Příspěvekod Chozee77 » 29 zář 2021 19:16

Díky kamarádi..
Předám rady dál 👍🙂
To vápno bude určitě po sezoně nutnost...
A příště se uvidí co zase příroda nachystá za klády pod nohy...😐
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 775
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2350
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: Jak zlikvidovat housenky ve skleníku

Příspěvekod vsezved » 29 zář 2021 20:40

Dusíkaté vápno dávám též. Protože nevím o lepším postupu dezinfekce a hlavně potřebuji dostat do půdy trochu vápníku. Skleník jsem měl ale přesto vždy zavšiven hned na začátku sezony. Vždy to byly mšice a svilušky. Odstranění mšic asvilušek na začátku sezony doporučuji mospilan. Housenky jsou ve skleníku vždy problém odhalit (teda na tvé fotce je to evidentní). U mně je ve skleníku vždy jedna housenka, která páchá škody v noci (žere jednu až 2 rostlinky) a maskujou se vždy na spodky listu.
Housenky z tvé fotky jsem měl v loni na záhoně na brukvovité zelenině a byla to stejná pohroma, jak na té fotce.
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Jak zlikvidovat housenky ve skleníku

Příspěvekod Bacula » 29 zář 2021 20:51

Také používám dusíkaté vápno. Také se dá dezinfikovat sirnou svící.
Bacula

Mikymoto
Stálý člen
Příspěvky: 336
Registrován: 05 srp 2021 18:50
Reputace: 986
Obrázky: 0
Bydliště: Vysoké Mýto

Re: Jak zlikvidovat housenky ve skleníku

Příspěvekod Mikymoto » 30 zář 2021 09:24

Tu svíci ovšem nutno aplikovat v prázdném skleníku! Ne jako svého času můj snaživý taťka, kterému se podařilo uprostřed sezóny dokonale zplynovat veškeré nechtěné osazenstvo skleníku, bohužel i včetně všech rostlin :laugh:
Jinak ty housenky vypadají na Běláska - já letos jeden list s hromadou žlutých vajíček "izoloval". Nebyl jsem si jistý co to je, takže jsem list po odtržení uzavřel do polystyrenové krabičky a nechal poblíž rostliny s tím, že podle toho co z nich vyleze se rozhodnu kam s nima. Nicméně se nevylíhlo nic - asi jim v tý hrabičce bylo moc teplo. Každopádně to za ně ve skleníku plnohodnotně převzaly Svilušky, což je taky zahrádkářův sen.


Zpět na „Choroby a škůdci chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů