Extremnejsi fyziologicke projevy pri konzumaci chilli

Povídání o chilli papričkách
TashonkaWitko
Stálý člen
Příspěvky: 67
Registrován: 23 srp 2012 09:27
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Kuřim u Brna

Extremnejsi fyziologicke projevy pri konzumaci chilli

Příspěvekod TashonkaWitko » 26 srp 2012 17:39

Bych se rad optal na pro me zajimave ... jake mate vlastni zkusenosti s konzumaci takoveho chilli, ktere je tak nejak "na vasi osobni hranici", pripadne kousek za ... ted nemyslim bezna konstatovani ze PALI a moc ... zajimaji me dalsi projevy (pokud jsou) ... neocekavane, nebo ne okamzite ... Dovolim si dva priklady z vlastni praxe. (Uvodem - hodne ostre (z pohledu vetsiny populace) jim skoro cely zivot. Hodne ostre (pro me subjektivne) zas ne moc dlouho) :

1) Habanero Yellow/Orange (koupeno v Globusu) - na me osobne je to docela dost - nekolik minut po konzumaci cele papriky mi da docela zabrat. Nicmene jsem si vsiml zajimave veci - krome beznych efektu (pali) - zacnu take citit jakoby tlak v usich (lehce pulsujici) - skoro jako bych se potapel. Je to az trosku neprijemne - jako byvaly potapec jsem zvykly podobny pocit okamzite resit "vyrovnavacim manevrem", ktery zde ale nejak nefunguje. Znate to nekdo ?

2) Vcerejsi echt zazitek - lehky obed - Jalapenos Poppers obalovane ve slanine a na grilu. Jen par kousku papricek - zbytek od vcerejska. Pohoda. Krome Jalapenos jsem si takto nachystal i jednu zbyvajici Haba. Snedl jsem ji na zaver. Chutnala dobre. Palila take tak :-) Nicmene vse v bezne norme. Byl to pohodovy obed, takze jsem to zajedl nachystanou jogurtovou raitou. Po par minutach klasiky - lehke poceni, paleni, litovani sama sebe - vse do normalu tj. pohoda. Pak jsem behem odpoledne (prace na zahrade) vypil asi pullitr cerstveho mlika a snedl jednu varenou kukurici. Vse OK. Asi po 3 hodinach (od obeda) jsem najednou nabyl dojmu, ze nejsem uplne OK. Lehky pocit :-) Asi za hodinu me najednou, behem chvilky (cca 5 minut) zkroutily krece v brise .. rychly a silny nastup - docela "maso" ... nasledovalo silne poceni, bolest v brise se stupnovala .. jediny co jsem dokazal bylo skrcit se na zachode do klubicka a po par marnych pokusech ze sebe nakonec neco malinko vydavit vrchem ... co to presne bylo jsem moc nestudoval :-) Bylo to zluty (nevim zda Haba nebo kukurice ??). Zpocenej jako prase ... nasledovala uleva a navrat do normalu. Po pul hodce vse OK. Jen doprovazeno prujmem, nicmene tyto strevni potize jsem mel uz par dni - tipoval jsem to na ty horka a nijak to predtim neresil.

Nevim co bylo pricinou - Ted momentalne nemam k nicemu zadnou averzi ... klidne bych se znovu zakousl do Haba, kukurice, klidne bych vypil mliko .... proste nic z toho, co jsem predtim pozrel ve me nevyvolava nechutenstvi - coz je u me jinak jasny zpusob jak poznat po cem je mi blbe.

a na zaver ... nejzajimavejsi a nejdivnejsi ale je, ze pote, co to vse vicemene skoncilo, jsem mel pocit, ze jsem se celou tou neprijemnou anabazi zbavil neceho divnyho, blbyho, co ve mne "strasilo" delsi dobu a nemelo tam co delat ( ted nemyslim to chilli :-) ) ... je to jen pocit. Naopak, prujem zda se zmizel ....

Toz tak .. TW

Matesak
Nový člen
Příspěvky: 29
Registrován: 29 kvě 2012 17:58
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Extremnejsi fyziologicke projevy pri konzumaci chilli

Příspěvekod Matesak » 27 srp 2012 18:37

Cau,

pokud si snedl chilli, slaninu, jogurt, kukurici a zapil si to pullitrem mlika, tak se ani nedivim ze ses poblil a po... :-D

TashonkaWitko
Stálý člen
Příspěvky: 67
Registrován: 23 srp 2012 09:27
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Kuřim u Brna

Re: Extremnejsi fyziologicke projevy pri konzumaci chilli

Příspěvekod TashonkaWitko » 27 srp 2012 20:07

Matesak píše:Cau, pokud si snedl chilli, slaninu, jogurt, kukurici a zapil si to pullitrem mlika, tak se ani nedivim ze ses poblil a po... :-D
napadlo me, ze to mozna az zjednodusujes, ale co kdyz mas nakonec pravdu ??? :jalapeno: na to mliko si dam priste pozor !!! :thumbup:

Uživatelský avatar
Findejs
Stálý člen
Příspěvky: 140
Registrován: 21 srp 2012 22:16
Reputace: 4
Obrázky: 0

Re: Extremnejsi fyziologicke projevy pri konzumaci chilli

Příspěvekod Findejs » 27 srp 2012 20:16

taky se nedivím,že ti bylo zle. Výčet toho co jsi snědl,mi připomíná recept dortu od pejska a kočičky :sm:
Po tý extrémní mě velmi nepříjemně zaskočil šílenej pal a křeče ve střevech,poté co paprička opustila žaludek a sestoupila níž.

TashonkaWitko
Stálý člen
Příspěvky: 67
Registrován: 23 srp 2012 09:27
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Kuřim u Brna

Re: Extremnejsi fyziologicke projevy pri konzumaci chilli

Příspěvekod TashonkaWitko » 14 zář 2012 09:57

tak hodnoceno zpetne. Pote, co jsem se zucastnil Mistrovstvi v Brne (jako DIVAK, pochopitelne), jsem dospel k zaveru, ze ma osobni zkusenost neni nic vyjimecneho. Imho vetsina soutezicich odstoupila ze souteze kvuli problemum se zaludkem, a mohu-li soudit, zazivali velmi podobne intenzivni krece v brise, jako ja tehdy - nekteri asi i dost horsi. Podle toho co jsem videl.
Takze to vypada na obecnejsi problem pri konzumaci ostrejsich veci. Ten zaludek bude slabe misto :-) Ja si na akci dal jeden vzorek - myslim ze cislo 4 nebo 5 z 11. Rekl bych pohoda, trochu palilo, trochu slz ale nic extra .. jen, opet, asi za pul hodky se dostavily neprijemne bolesti v zaludku. Nastesti sly "vysedet"a za chvili bylo OK.

Pravda je, ze jsem cely den nic nejedl (vzorek jsem sezral az kolem pate odpoledne), a tak me napadlo ze zrat silne chilli na lacny zaludek neni asi nejlepsi napad. Mozna by to chtelo ho predtim nejak rozumne nastartovat. Nejake rozumne jidlo, at to nedostane takhle zcistajasna. ..

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Extremnejsi fyziologicke projevy pri konzumaci chilli

Příspěvekod stankar » 14 zář 2012 12:39

Jo, to potvrzuju, sezral jsem 2 habanera na lacno a taky me bolelo bricho, celkem zajimave krece, chvili bolest, chvili nic, chvili bolest a chvili zase nic a postupne to odeznelo, ale po najedeni nebo k jidlu sezeru 2 habanera v pohode :)

TashonkaWitko
Stálý člen
Příspěvky: 67
Registrován: 23 srp 2012 09:27
Reputace: 1
Obrázky: 0
Bydliště: Kuřim u Brna

Re: Extremnejsi fyziologicke projevy pri konzumaci chilli

Příspěvekod TashonkaWitko » 14 zář 2012 15:04

no já, jak koukal na ty soutěžící na tom Mistráku, tak 90% odpadlo jen a právě kvůli "pajšlu" (tipuju, protože jsem se jich neptal). Prostě sedí, jí horší a horší kousky, vypadají jakž takž v poho, že vydrží .. pak najednou hotovo, technické KO a za minutku se válí na trávě a drží si břuch. Snesl bych, že to pálí, snesu, že mě hučí v uších, třesou se mi ruce, nevidím, škytám, jsem mimo, ale to v3echno nějak jde .. ale jak začnou křeče v bříše, tak mě přejde chuť a morál. ... Napdlo mě, co zda by v takto extrémních případech (jdu jíst fakt nějakou hrůzu) pomohlo, kdybych do sebe těsně předtím napráskal třeba litr jogurtu, nebo tak něco nebo něco mastnýho, nevím .. ale ať ten zatracenej žaludek má nějakej doping a dá pokoj :-)

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Extremnejsi fyziologicke projevy pri konzumaci chilli

Příspěvekod stankar » 15 zář 2012 09:22

No lidsky zaludek toho podle me taky nevydrzi staly napor tech papricek, tak bych to dal na nejake etapy podle palivosti a mezi nema pauzu tak 2h na jidlo a piti, kde bude mit to telo alespon trosku moznost ulevy. Jeste nevim, proc si to ti lidi delaji, ze lezou do souteze a ani nevi, kolik vydrzi, to bude stejne jako s jakoukoliv jinou soutezi, tvrdy trenink a testovani, kolik toho sneses a pri soutezi radeji neprekracovat limit, myslim, ze uz tak jsou to pro vetsinu lidi borci :-)


Zpět na „Pokec o chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů