Automatické zalévání - Do it Yourself

Pokročilé techniky pěstování chilli
Uživatelský avatar
zrizenec
Stálý člen
Příspěvky: 63
Registrován: 02 čer 2011 14:48
Reputace: 3
Obrázky: 78

Automatické zalévání - Do it Yourself

Příspěvekod zrizenec » 29 črc 2012 18:28

Určitě nejsem jediný, kdo má pár chilli rostlin v květináči za oknem a čas od času není nazbyt, musíte je prostě na nějakou dobu opustit a není poblíž nikdo, kdo by Vaše "děti" krmil :chsauce:. Já tento problém řeším, protože studuji v Praze, ale přes prázdniny na můj studentský byt zavítám tak jednou za dva týdny. Tolik sucha by samy holky nepřežily :tumble: . Samozřejmě že samozavlažovacích systémů se dá koupit velké množství, ale ne každý do toho chce investovat sumu, kterou tyto systémy běžně stojí. Proto jsem projel internet, okouknul jak takovou situaci řeší profesionální zavlažovací systémy, a pokusil se je jednoduše, levně, ale funkčně nahradit. Jelikož jsem systém již sestavil, budu jeho zapojení popisovat pouze slovně s přiloženými obrázky hotového projektu.

Díly potřebné k sestrojení zavlažování
 • Čerpadlo
 • Nádrž na vodu
 • Spínací hodiny
 • Hadička
 • Rozdělovací kolínka
 • Drát vázací
Popis jednotlivých dílů
 • Čerpadlo:
  To je samozřejmě základ. Koupil jsem nejlevnějsí co jsem sehnal. Je to Conrad AP-333 a sehnal jsem ho na nějakém akvarijním eshopu. Bohužel už nevím kde. Údaje uvádí, že zvládne 200-300 l/h do výšky 1m,
  což je tedy naprostý blábol. Čerpadlo sotva vytlačí vodu půl metru nad hladinu v nádrži a za minutu dá půl litru, takže 30 l/h, ale pro mé potřeby to stačí. Důležité je tedy čeradlo otestovat. Toto čerpadlo me vyšlo na méně než 150Kč.
  Zde je ten muj krasavec:
  9372
 • Nádrž na vodu:
  Zde sem použil něco, co jsem našel zahrabaný v kumbálu - starý odpadkový koš. Nejdůležitější je zde vybrat nádobu o dostatečném objemu, aby voda nedošla, než se vrátíte. Případně zařídít někoho, kdo vodu doleje. Pokud voda v nádrži dojde, odejde Vám čerpadlo. To se totiž smí pouštět pouze ponořené do vody. Další důležitá záležitost je nádobu pořádně vymít, aby se čerpadlo nezaneslo usazeninami ze dna. Cena: 0Kč
  Zde je moje nádrž (na stoličkách aby se voda nemusela tlačit tak vysoko):
  9374
 • Spínací hodiny:
  Zde jsou vhodné digitální spínací hodiny, které umí spínat po minutě, aby se co nejpřesneji dalo nastavit množství načerpané vody. Na tomto dílu jsem hodně ušetřil. Digitální spínací hodiny stojí v řádech stokorun, já měl ale štěstí a v OBI jsem narazil na tyto spínací hodiny, které mají německou zástrčku, tudíž tam chybí kolík na který je napojeno uzemění. Je nahrazen kontakty po straně zástrčky. Stačilo si ale doma sestavit krátký prolužovák, ze kterého jsem kolík vyndal (nažhavil nad sporákem aby se rozehřál plast co ho drží), aby šly hodiny zapojit. Tyto spínací hodiny byly v OBI za směšnou cenu 29Kč.
  Obrázek hodin a upravené prodlužky:
  9375
 • Hadička:
  Na tomto dílu není pořádně co vysvětlovat. Musí akorát pasovat na čerpadlo a nebýt zbytečně dlouhé kvůli tlaku, které nemusí slabší čerpadla zvládnout. Cena desítky korun v každém železářví. Mě 3 metry vyšly cca na 60Kč
  Moje hadička je vidět u další součástky.
 • Rozdělovací kolínka:
  Počet kolínek závisí na počtu rostlin které potřebujete zavlažovat. Já, jelikož zavlažuji tři rostliny, koupil jsem dvě kolínka ve tvaru T, abych měl tři konce hadiček. Tady mě velice překvapila cena, dvě tyto kolínka me v OBI vyšla na 80Kč, což mi za dva kousíčky plastu příjde hodně přehnaný. Věřim že lze sehnat i levněji.
  Moje kolínko:
  9376
 • Drát vázací:
  Zde postačí jakýkoliv silnější drát, který udrží hadičku ohnutou a ve správné výšce po zapíchnutí do květináče. Já použil měděný drát, který jsem vzal ze zbytku kabelu na rozvody a oholil. Měd je hezčí než gumová izolace drátu.Cena 0Kč, kus drátu snad doma každý najdete.
Princip zavlažování:
Největším problémem, se kterým sem se při konstrukci zavlažování potýkal, bylo rozdělit aspoň trochu rovnoměrně proud vody čerpaný čerpadýlkem z nádrže. Prodávají se na to speciální rozdělovače, ale mým cílem bylo zavlažování udělat co nejlevněji. Na internetu jsem našel následující řešení.
U každé rosliny musíme na konci hadičky udělat ohyb o 180°, který upevníme drátem, tím však jeho práce nekončí. Po zpevnění ohybu drát nasměrujeme s hadičkou dolů a zapíchneme do hlíny v květináči. Toto můžete vidět na následujícím obrázku.
9378
Na dalším obrázku je pak vidět, jak se docílí vyváženého rozdělení čerpané vody. U všech tří rostlin je hrana, přes kterou se voda přečerpává, ve stejné výšce (ovlivníte tím, jak hluboko drát zapíchnete), což je na obrázku naznačeno červenou čarou. Dalším důležitým prvkem je rozdělení hadičky plastovými "Téčky". To jsem musel provést co nejblíže koncům hadiček, aby byl co nejnižší objem vody potřebný k překonání hran ohybů hadiček. Kdybych je udělal níž, moje čerpadýlko by tam asi vodu nedotlačilo.
9377
Tento obrázek ještě upravím pro lepší názornost

Na digitálních hodinách pak už jen stačí nastavit správné časy zapínaní a vypínání. To už záleží na výkonnosti čerpadla a Vámi provedeném testování. V mém případě to jsou dvě minuty jednou za dva dny. To mezi mé tři rostliny každé dva dny rozdělí jeden litr vody. Uvidím jestli to bude stačit, případně jim ještě přidám minutku.

Celý systém zavlažování mě vyšel cca na 319Kč. Hodně jsem ušetřil na hodinách. Stejně mi to příjde levnější než kupované závlahové systémy.

Věřím, že tento systém doma dokáže sestavit každý kdo má dvě ruce a aspoň jedno oko. Určitě se najdou i nějaké zlepšováky, sám se rád poučím.
Snad jsem vše pochopitelně vysvětlil, s případnými dotazy se na mě obraťte zde.

vilemk
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 24 srp 2011 12:11
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Automatické zalévání - Do it Yourself

Příspěvekod vilemk » 29 črc 2012 21:36

Toto jsem si nedávno taky vyrobil. Ale víc jsem si pohrál s těmi Téčky. Do prvního T vede hadice 8mm a vychází 2x6mm. Každá z nich se pak dělí na 2x4mm. Celkově se vždy ten průtok rozdělí skoro přesně 2x, takže voda teče krásně rovnoměrně a nehrozí, že by třeba v krajním případě tekla jen jednou hadicí :)

Uživatelský avatar
zrizenec
Stálý člen
Příspěvky: 63
Registrován: 02 čer 2011 14:48
Reputace: 3
Obrázky: 78

Re: Automatické zalévání - Do it Yourself

Příspěvekod zrizenec » 31 črc 2012 14:17

Nad tim jsem taky premyslel ale nesehnal sem Tecka s ruznyma sirkama koncu. Jednoznacne to ale bude spolehlivejsi nez moje ohyby.

vilemk
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 24 srp 2011 12:11
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Automatické zalévání - Do it Yourself

Příspěvekod vilemk » 31 črc 2012 17:58

No já vlastně taky ne. Použil jsem redukci hned za vývodem z T (4 cm trubičku, jedna koncovka je 8 mm a druhá 6 mm). Koupil jsem to v Baumarktu.

Uživatelský avatar
zrizenec
Stálý člen
Příspěvky: 63
Registrován: 02 čer 2011 14:48
Reputace: 3
Obrázky: 78

Re: Automatické zalévání - Do it Yourself

Příspěvekod zrizenec » 01 srp 2012 09:51

Rozumim, asi taky upgraduju na tvoji verzi deleni proudu.

JuraS.
Stálý člen
Příspěvky: 240
Registrován: 18 lis 2013 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 34
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zalévání - Do it Yourself

Příspěvekod JuraS. » 02 pro 2013 14:14

Nemáte někdo vyřešené kapénkové zalévání ? Potřeboval bych nějaký návod jak vyrobit kapénkové zalévání co by kontinuálně kapalo do 20+ květináčů. Kdyby se daly sehnat kapačky za pár kaček (nemám nikoho v nemocnici) tak udělám kapání do každého květináče..

Uživatelský avatar
Chilli.tk
Stálý člen
Příspěvky: 226
Registrován: 08 kvě 2011 22:35
Reputace: 1
Obrázky: 23
Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zalévání - Do it Yourself

Příspěvekod Chilli.tk » 05 pro 2013 12:11

Ahoj, máš kousek od bydliště největší growshop v čechách, zastavil bych se tam pro potřebné rady.
Obvykle mají kapénkové zalévání zmáknuté lépe než většina jiných specializovaných obchodů...

Chilli.tk

JuraS.
Stálý člen
Příspěvky: 240
Registrován: 18 lis 2013 13:39
Reputace: 1
Obrázky: 34
Bydliště: Praha - Žižkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Automatické zalévání - Do it Yourself

Příspěvekod JuraS. » 05 pro 2013 12:32

Kde ?


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti