Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Pokročilé techniky pěstování chilli
Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod OMO » 30 kvě 2016 12:02

lobo píše:Tohle je přesně případ toho Naganero F1 kterej se vyvedl si myslím úplně špičkově - velký výnos, velké plody, brutální pal co víc si přát a navíc ta F1 co mám letos vypadá uplně stejně jako ta loňská.Pravda semínka jsem použil ze stejného plodu jako u té loňské ale to taky nikdy neni záruka že to bude stejné ale zatím to vypadá že se povedlo , takže doufám že bude mít i stejné plody.
Na tu F2ku jsem hodně zvědavej jaký plody bude mít, jestli bude z čeho vybírat na selekci
Teoreticky u F2 50% plodů bude stejných jak F1, zbylých 50% bude rozstřel na všechny strany. Samozřejmě tato fiktivní statistika funguje třeba u 10.000 rostlin. Takže v reálu překvapení šéfkuchaře :dunno: Ale taky jsem zvědav co budeš mít. Já doufám že moje F1 budou jako ty tvé :angry1: Ale není důležitý cíl, ale cesta. Třeba to stihnem do důchodu stabilizovat.
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod JurassicChilli » 30 kvě 2016 12:37

Tiež by som si chcel tento rok vyskúšať nejaké krížence. Neplánujem sa púšťať do "žádných větších akcí", pretože na seriózne šlachtenie nemám priestor a ani čas. Proste len F1 hybridy a ďalej sa ukáže podľa toho aké zaujímavé papričky z toho vzniknú. Len by som sa rád od skúsenejších v tomto obore dozvedel, na ktorého z rodičov sa bude prípadný F1 hybrid viac podobať. Bude to na matku, alebo na otca? Alebo sa to nedá odhadnúť? V živočíšnej ríši a aj u ľudí sa zvyknú deti väčšinou podobať na otca. Napríklad, keď je matka beloška a otec černoch, tak dieťa má zvyčajne viac černošské rysy, ako belošské. Dosť by mi to pomohlo, keby som vedel na ktorú z rodičovských paprík sa bude F1 hybrid podobať, aby som vedel aké kombinácie rodičov zvoliť. Napríklad, keď skrížim guľatú papriku Korál (matka A) s úzkym, dlhým a špičatým Cayenne (otec B), tak bude výsledná paprička viac podobná mame guľatému Korálu, alebo bude podlhovastá ako otec Cayanne? Mám podobné ambície ako Erben61. Tiež by som chcel nejakú väčšiu, hrubostennú papriku podobnú kápii ktorá by pálila. Takže asi šmrncnem sladkú kápiu nejakou ostrejšou chilli papričkou. Napríklad Cayenne, Scotch Bonnetom, alebo rovno Trinidad Moruga Scorpionom. :thumbup:

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod OMO » 30 kvě 2016 13:07

Záleží na recesivních a dominantních genech. V ideálním případě je to takový medián obou rodičů viz "naše" Naganero. Pokud jsou rozdílné barvy tak většinou červená i hnědá zválcuje žlutou a bílou atd. Ale může to být čistá loterie. Pro představu si můžes projet topic3614.html jak to funguje v praxi.

něco málo teorie

http://www.chilepepperinstitute.org/con ... 281%29.pdf
http://www.plantsciences.ucdavis.edu/vc ... PPERrd.htm
http://thehotpepper.com/topic/40168-col ... ng-colors/
http://kdcomm.net/~tomato/gene/genes2.html
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod BigVD » 30 kvě 2016 14:46

Je to hodně informací. :D Četl jsem i odbornější článek, ale ten mi v tom akorát udělal guláš. :D
Vidím to tak, že si založím deníček a vše si budu důkladně zapisovat a tvořit fotodokumentaci. Zkusím dva křížence a každoročně vysadit 10-15 křížených samic + 2 čistý samce.. Což máme 24-34 sazenic ročně. :D
Letos zkřížím jen pár plodů, od F1 nechám několik plodů samosprášně a několik plodů budu upevňovat geny B.. Vysadím oboje a u F3-4 uvidím kterým směrem se dám. :)

A jak zde tvrdíte, tak by bylo potřeba opravdu obrovské množství sazeniček každý rok a cíleně vybrat vždy pár nej kousků. Takže v mých podmínkách je to buď a nebo.
Ideální je tedy křížit papričky stejného rodu a 100% čistoty, jinak by tam ještě figurovaly geny C. Proto jsem se rozhodl pro Padrón x Ring of Fire a zkusím zariskovat Dorset Naga (Chinenses) x Aji Lemon (Baccatum).
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Breeding - Jak na šlechtění chilli paprik

Příspěvekod Erben61 » 30 kvě 2016 15:29

Ahoj vážení Mičurinci. Chtěl bych poděkovat panu JurassicChilli za to že můj nápad nazval ambicí :-) :-D Samozřejmě , že jsem tady na fóru někdy i několikrát denně, chytám novinky a informace a někdy se pokouším nějaký nápad zapasovat do svých podmínek a použít. Popravdě na tenhle nápad mě přivedly dvě věci. Zaprvé jsem nikdy nepěstoval ,,Kápii´´ a byl jsem překvapen jak bombasticky mi roste.Zadruhé, když se na zmíněných Palermech objevily první květy, které se svou velikostí a jakousi masivností nabízí k podobným věcem jako je jejich,,mrzačení´´ v zájmu vědy. A vlastně za třetí vloni se mi na rostlinách, které byli původně Fireflame a vyséval jsem je opakovaně už ze svých semen objevovaly některé plody které svědčily o sprcnutí se s Jalapeňem SH, což by odpovídalo, pro nedostatek místa byly v předešlém roce v jednom truhlíku.Osobně bych se asi ubíral, pokud bych měl ty ambice spíše k papričkám s mírným palem, u kterých trochu postrádám tu bombastickou tvarovou specifiku těch vykroucených milionovek.Taky se mi hodně líbí černý nebo hnědý plody, dosud jsem třeba neměl Black pearl a na těchto druzích mě fascinuje ta barevná metamorfoza. Ještě jsem si vzpomněl na jeden znak, který mě přivedl na nápad s tou ,,Kápií´´ je to nosnost tý annumky.Tím myslím i stonek protože takovou tyč u tak mladý rostliny to se u chilli nevidí. :jalapeno: :jalapeno: :thumbup:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Uživatelský avatar
BlueShark
Stálý člen
Příspěvky: 1139
Registrován: 18 zář 2014 07:49
Reputace: 252
Obrázky: 0

Re: NAGANERO

Příspěvekod BlueShark » 04 čer 2016 15:00

Ještě pitomej dotaz, proč je to F2? F1 vznikla v tomto případě z Habanera a Dorset Nagy, F2 pak vznikne z plodu rostliny tohoto hybrida F1, pokud se opilí s bráchou F1, je to tak? F1 se tedy udrží jak, aby byla stejná kvalita? Kdybych měl kytku 1xF1 jedinou na poli kde nic neroste a opilila se tedy sama od sebe, tak je to snad F1 nebo taky už F2?

Jestli tedy je to pak vždy F2, ať už sousední F1 mezi sebou nebo sama sebe, tak všechny F1 co se prodávaj tedy musí být čerstvý kříženec.
Jde mi o to že kdyby pokazlili nějak křížení, nějak nevyšlo tak vlastně nemám to co chci, oni to nemaj jak odzkoušet, pač je to až další rok ze semen předchozího kŕížení... :jalapeno:

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2206
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4527
Obrázky: 0

Re: NAGANERO

Příspěvekod Pedro » 04 čer 2016 15:45

F1 je první generace hybridů. F2 druhá atd. Jak jsem pochopil, tak musíš vybírat plody a rostliny s vlastnostmi, které chceš, aby měly. Popřípadě upravit tyto vlastnosti přídáním genů od jednoho z rodičů do generace F1 a F2. Snad jsem to popsal správně a srozumitelně.
Popřípadě můžeš přidat další genetiku od jiné odrůdy, ale pak začíná zase od začátku.
Třeba u akvarijních ryb se F1 označuje první generace dochovaná v zajetí. F2 druhá atd. Tyto ryby mají skvělou genetiku a jsou plodnější než další generace.

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2206
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4527
Obrázky: 0

Re: NAGANERO

Příspěvekod Pedro » 04 čer 2016 15:47

Pedro píše:F1 je první generace hybridů. F2 druhá atd. Jak jsem pochopil, tak musíš vybírat plody a rostliny s vlastnostmi, které chceš, aby měly. Nevím proč by jsi kříži F1 s F2, ale možné to jistě je. Popřípadě můžeš upravit tyto vlastnosti přídáním genů od jednoho z rodičů do generace F1 a F2. Snad jsem to popsal správně a srozumitelně.
Popřípadě můžeš přidat další genetiku od jiné odrůdy, ale pak se začíná zase od začátku.
Třeba u akvarijních ryb se F1 označuje první generace dochovaná v zajetí. F2 druhá atd. Tyto ryby mají skvělou genetiku a jsou plodnější než další generace.
Chtěl jsem příspěvek jen doplnit, ale místo toho jsem ho zkopíroval a upravil. Sorry.


Zpět na „Pokročilé techniky pěstování chilli“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů