Proč moje Chilli nepálí?

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
Uživatelský avatar
Still
Stálý člen
Příspěvky: 91
Registrován: 09 bře 2015 19:46
Reputace: 0
Obrázky: 0

Proč moje Chilli nepálí?

Příspěvekod Still » 29 zář 2015 18:24

Ahoj všem, v únoru jsem zasel, svítil, po celý rok se poctivě staral, hnojil,zalýval. Přežili jsme mšice a mravence,bouřky i krupobití a teď, když přišel čas sklizně a prvních ochutnávek jsem zjistil že mám krásné sládké šťavnaté Jalapenos a Haba BMJ, které pálí asi tak jak by měli pálit ty Jalapena.Nevíte čím to může být? Ještě divnější je to, že jednou nepálili, o týden dýl jsem jsem utrhl další a ta byla skvělé ostrá a pak zas nic,stejně jak Jala, tak i Haba. Hnojil jsem GHE Floranova Grow/Bloom, rostlinky byly na balkoně s orietnací na západ. Za každou radu budu rád. Přikládám foto aktuálního stavu.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

:dunno:

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2122
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2411
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč moje Chilli nepálí?

Příspěvekod gandalf » 29 zář 2015 19:32

Vidím, že to máš venku - já jsem si všiml, že chlad má na plody tenhle vliv /alespoň v mém případě/. Druhy, které mám venku za chladného počasí nepálí, když se oteplí, tak se pal vrátí skoro na původní hladinu. Bůh ví, co ten metabolismus rostliny při ochlazení s těmi kapsaicinoidy dělá, rostlina je zřejmě stáhne, přepracuje, nebo je to tím stresem z chladu ...... /u utržených to neplatí/. Stálo by to za vědeckou práci nějakého studenta :-)

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Proč moje Chilli nepálí?

Příspěvekod Kendy » 29 zář 2015 20:14

No já teda nevím..

Ale u Jalapenos (mám Telica) se mi běžně stává, že si utrhnu k večeři 3 plody ze stejné rostliny a každý pálí úplně jinak. A dokonce některé plody nepálí vůbec.

To třeba Italská pepperoncina jsou v tomhle naprosto vyrovnaná. Všechny plody pálí +- stejně.

Nehledal bych v tom žádná kouzla. Smířil jsem se s tím, že Jala (minimálně ta Talica) mají prostě nevyrovnaný pal.

Hnojením to myslím nebude. Ani chladem. Pal v plodech se dá údajně zvýšit tím, že před sklizní tak 14 dní nezaléváš a necháš kytky skoro uschnout. Ale nezkoušel jsem to.

Edit: Málem jsem zapomněl. Moc hezké kytky a pěkná úroda. Gratuluji.

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2122
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2411
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč moje Chilli nepálí?

Příspěvekod gandalf » 29 zář 2015 20:26

Já to pozoruju u několika "volně" rostoucích druhů několik let.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: Proč moje Chilli nepálí?

Příspěvekod MartinS » 29 zář 2015 20:29

Jeden ker vypada jako Haba BMJ, ale ta druha zluta paprika vypada jako nejaky hybrid se sladkou paprickou.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Proč moje Chilli nepálí?

Příspěvekod Kendy » 29 zář 2015 20:30

Mám venku všechno.

Jala si pálí jak chtějí. Na všech rostlinách. Large Red Cherry taky, ale ty by neměly moc pálit tak jako tak.

Peperoncina jsou vyrovnaná, Long Slim cayene taky.

a pak mám dva nechtěné hybridy Pepperoncin, které nepálí vůbec a to tak že nepálí žádný plod.

Uživatelský avatar
Still
Stálý člen
Příspěvky: 91
Registrován: 09 bře 2015 19:46
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Proč moje Chilli nepálí?

Příspěvekod Still » 29 zář 2015 20:31

gandalf

to bych viděl i možná reálně, vím že konopí to má podobně. Při vysokých teplotách "vytahuje" pryskyřici to květů a tím se chrání proti spálení od sluníčka. Ale proč by to dělalo i chilli? Možná tím stresem? Zkusím to nějak otestovat. Třeba dát jedno Jala stejného druhu za okno na parapet a druhé nechat venku....

Kendy

minulý rok jsem měl chilli na druhém balkoně tj. na východ a dopadlo to podobně. z šesti druhů pápili pouze tři, přisuzoval jsem to nedostatku slunce a tepla, z toho důvodu jsem je letos nasadil na druhý balkon a výsledek vypadá stejně. Každopádně díky za pochvalu :)

Uživatelský avatar
Still
Stálý člen
Příspěvky: 91
Registrován: 09 bře 2015 19:46
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Proč moje Chilli nepálí?

Příspěvekod Still » 29 zář 2015 20:51

MartinS

jo máš pravdu, už jsem si toho taky všiml to prostřední haba je trochu jiný má světlejší barvu listů i trochu jinačí plody,jak tvarem tak víc žluté než ty zbylé dvě.

Obrázek

Obrázek

plody tmavšího Haba
Obrázek

a světlejšího
Obrázek


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů