Kříženci silnější originálu?

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
locki
Nový člen
Příspěvky: 36
Registrován: 29 čer 2012 22:08
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Český Brod

Kříženci silnější originálu?

Příspěvekod locki » 21 srp 2012 10:35

Obrázek

Na obrazku jsou dve papricky ze stejne rostliny. Vlevo je klasicka Naga Morich tvarem, velikosti, barvou. Vpravo je neco, co zrejme vzniklo zkrizenim s vedle stojicim Oranz. Habanerem. Na te rostline Nagy je takovych papricek vic. Nicemu bych se moc nedivil, jen si nejsem jisty nekterymi vecmi.

1. Jen pro jistotu. Je bezne, ze se projevi u paprik takhle vyrazne krizeni hned na plodu vzniklem opylenim z jine rostliny. Podle vsech mych znalosti jo, ale kdyz mi to zkusenejsi potvrdi a napisou par zkusenosti, budu rad. Mozna je to ale jen variabilita tvaru dana mym nekultivovanym stylem pestovani.

2. To podstatnejsi...ta papricka vpravo nedozrava do uplne cervene barvy, coz z fotky neni az tak extra patrne. Zustava na pul cesty mezi oranz. a cervenou. To by taky potvrzovalo krizence, ale jak je sakra mozny, ze pali jeste vic, nez klasicke plody Nagy? Udelal jsem predevcirem peknou pitomost a tohodle krizence zhruba o prumeru 1,5 cm jsem si dal pro veselejsi vecer. Trpaslik neuskodi, rikal jsem si. Delam to obcas s Habanery, ale nijak moc, prece jenom jsou lepsi zpusoby konzumace, nez samotne papriky.

To co se pak delo jsem nezazil a to uz za sebou mam opravdu vyzivne zazitky se samotnymi Naga Morich. Ta mala bestie me uplne polozila...15 minut paleni v ustech a krku bych snad jeste nejak dal i kdyz to bylo to nejdrsnejsi, co jsem zazil. Jenze pak jsem prolezel s pekelnou bolesti zaludku dalsi vic nez hodinu(pravda, nebyl jsem predtim extra najedeny, moje blbost) a jeste asi hodinu po usnuti jsem se vzbudil bolesti bricha. Byl uz jsem parkrat vykolejenej, prave treba z Nagy, ale abych tak trpce litoval snedeni papriky, to se mi jeste nestalo. Mate tedy nekdo zkusenost, ze by se Vam zkrizily dve odrudy, ktere znate co do palivosti a vzniklo z toho neco jeste horsiho, nez jsou rodice? Jasne, jit to musi, takhle se delaji extra palivi hybridi, ale prece jenom, cekali byste to od Naga Morich vs. Oranzove Haba? Ja osobne teda ne. Diky predem za Vase pripominky.

PS: Paratko ma 6 cm, pro predstavu realne velikosti. :wave:
Neboj se a sněz tu Nagu celou. My se budem smát, až se budeš za břicho popadat.

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2130
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2442
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kříženci silnější originálu?

Příspěvekod gandalf » 21 srp 2012 13:11

Já bych řekl, že ta menší je méně vyvinutý plod téhož. Takovéto plody se občas objeví po opylení prvních květů, když je rostlina ještě slabá a většinu energie věnuje na růst. Ten pal je asi tím, žes toho prcka dal celého a k té velké přistupuješ opatrně. Zkus stejně velký kus a uvidíš :-) Kříženec se projeví až v příští generaci /geneticky semenem/. V letošním roce to na plod nemá vliv, lusk je jen obal semen a geny jsou v nich.

locki
Nový člen
Příspěvky: 36
Registrován: 29 čer 2012 22:08
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Český Brod

Re: Kříženci silnější originálu?

Příspěvekod locki » 21 srp 2012 15:30

No, ja prave snedl i standardne vyvinute kousky. Fakt ale je, ze ono to taky cloveku v ruznych dnech ruzne sedne. Taky uvazuju o tom, ze jsou to jen variace plodu, ale vznikly az nedavno mezi normalnimi plody, ktere jim predchazely a vyviji se i po nich. Muze se stat - pocasi apod. Je jasny, ze genetika je v semenech, takze mas zrejme pravdu v tom, ze na samotny plod nema vliv co ho opyluje. Uvazuju o tom jen proto, ze tyto plody jsou velmi podobne vedle stojicim oranzovym haba a i kdyz zustanou na rostline dlouho, nejdou do plne cervene barvy. Prave ted tady v praci mlati jedna z tech malych bestii kolegou. :-) Pali to opravdu mimoradne dobre...
Neboj se a sněz tu Nagu celou. My se budem smát, až se budeš za břicho popadat.

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Kříženci silnější originálu?

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 22 srp 2012 14:10

locki,

jak píše gandalf, jsou to první nevyvinuté plody, bez semen a nemaj nic společného s tvarem pěstovaného druhu. Je to sice zvláštní, ale někdo s botanickou znalostí Ti jistě odpoví.

locki
Nový člen
Příspěvky: 36
Registrován: 29 čer 2012 22:08
Reputace: 0
Obrázky: 0
Bydliště: Český Brod

Re: Kříženci silnější originálu?

Příspěvekod locki » 23 srp 2012 22:02

Diky, premyslel jsem o tom a jsem proste blb, samozrejme mi melo dojit, co pise gandalf...krizeni nema vliv na bobuli. :-) Zda se, ze jedna z mych Nag trpi variabilitou plodu vseho druhu. Jedna paprika vypada jako Haba, druha jako Naga a treti jako maly banan. Je to legracni. Kazdopadne ty male, "nedovyvinute" plody jsou zrejme dusledek toho, ze pestuju bez vetsich zasahu do rostliny a zda se, ze nasadila pres ramec a nektere plody zustaly nevyvinute. No zadna skoda to neni, pali vic nez dostatecne a aspon je co davat nevericim na ochutnavky. Diky, priste se ponekud vic zamyslim, nez se na neco zeptam.
Neboj se a sněz tu Nagu celou. My se budem smát, až se budeš za břicho popadat.


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů