spomalený rast

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
FilipML
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: 04 kvě 2012 10:10
Reputace: 0
Obrázky: 0

spomalený rast

Příspěvekod FilipML » 10 črc 2013 12:28

V prvom rade pozdravujem všetkých chilli nadšencov a hneď na úvod sa chcem opýtať, či sa už niekto z Vás stretol so spomaleným rastom a vývojom rastlín. Som z toho dosť sklamaný pretože očakavám veľký výnos, ale moje plány sa prestávajú akosi napĺňať. Tohto roku som sa rozhodol pre:
- Devil's Tongue Red
- Trinidad Scorpion
- Squash Jamaican Yellow
- Bhut Jolokia Orange
- Habanero Long Hot
- Ring Of Fire
- Black Pearl
- Jalapeno Maylon
- Candlelight

Rastliny som začal pestovať od polovice Februára/Února (doma v izbe, tohto času sú už na balkóne), všetko išlo krásne podľa plánu, pravidelne kyprenie pôdy, dostatočný prístup kyslíku, postupne som začal s Lignohumátom (1x/týždeň - 5ml/l), po presadnení do finálnych vedier (10l) som po dobu 6 týždňov neprihnojoval, bál som sa prehnojenia (asi po 3 týžňoch od presadenia do finále som nariedil hnojivo na rajčata a papriky s obs. guána a nedopadlo to dobre), po spomínaných 6 týždňoch som začal už oficiálne hnojiť (1x/týždeň - 30ml/10l, bál som sa prehnojenia, preto taký pomer) a rastliny sa nesťažovali, za mesiac (cca od 15.5.-15.6.) bolo vidno podstatný rozdiel čo do výšky a šírky, pokračoval som ďalej so šetrnou formou hnojenia a rast sa ako keby zastavil, stonky sú tiež nejaké tenké, najpomalšia je Bhut Jolokia Orange, ta je už asi 2 mesiace na bode mrazu. Postupne by som prešiel na Slepičince len fakt neviem kedy, keže po budúcich plodoch ani náznak.

Pravidelne sledujem nové fotky v galérií a nestačím sa diviť aké rastliny pestujú niektorí kolegovia. Tie moje sú samozrejme krásne, zdravé, ale ani zďaleka nie sú také mohutné ako by mali byť.

Za každý dotaz veľmi pekne ďakujem.

Uživatelský avatar
Dr.Pedr
Stálý člen
Příspěvky: 1399
Registrován: 28 pro 2011 11:26
Reputace: 159
Obrázky: 0
Bydliště: KOLÍN

Re: spomalený rast

Příspěvekod Dr.Pedr » 10 črc 2013 12:41

To je to počasí....nejdříve zima, děštivo pak vedra na padnutí ..tohle kolísání teplot je na nic..s hnojením to nepřeháněj - jednou za 10 dní přidej trochu slepičáku a to je až dost !!! Pokud chceš chceš kytku trochu povzbudit k růstu použij hnojivo s aktivním fosforem (např : KRISTALON GOLD (akce Tesco 500g / 56 kč)...a ,,vitamínovou bombu,, pro kytičky WUXAL SUS KALCIUM (hnojivo na list, které je téměř okamžitě využito !!! )

Uživatelský avatar
do100L
Stálý člen
Příspěvky: 118
Registrován: 02 kvě 2013 09:37
Reputace: 7
Obrázky: 0
Bydliště: NR

Re: spomalený rast

Příspěvekod do100L » 10 črc 2013 17:32

Kedže ja naopak nie som prívržencom hnojivových diét tak ... podľa mňa rastlinám chýbajú živiny, presnejšie charakterizované - režim hnojenia v závislosti na stupni/fáze rastu ... žačal si striedmo s hnojením, čo je dobre, ... aj keď pri a tesne po výsadbe priesad je vhodné trochu rastlinu nakopnúť vyššou hodnotou fosforu kvôli rastu koreňového systému a potom sa sústrediť na postupné mierne navyšovanie dávok - je predsa logické, že ak niečo rastie tak aj potrebuje z čoho rásť, budovať hmotu, spevňovať ... diéta prospieva len ak je nadváha (v tomto prípade prebytok hnojiva) inak je kontraproduktívna ...
S tými predhnojeniami substrátov by som bol opatrný - jedine ak výrobca uvedie čo tam dal a koľko toho tam dal, inak to je taká lotéria, že či je veľa - málo alebo stačí - predsa hromadne predávaný substrát nemôže rovnako na 6 týždnov zabezpečiť živiny pre celý rozsah druhov pestovaných rastlín v rovnakej optimálnej miere ... podľa toho čo píšeš si myslím, že rastliny si to vyčerpali skôr ako za 6 týždňov, a to nespomínam aj potrebu mikroprvkov čo si myslím, že žiaden výrobca substrátov sa nebude namáhať použiť nejaké špeciálky do zmesi, ale šupne tam nejakú neutrálnu lacnú klasiku NPK a nic více ...
Ono je problém zhodnotiť to správne, môže sa zdať, že nejaké extra chyby v prísune živín sa nerobia ale stačí ak je povedzme širšia škála mikroprvkov v miernom ale dlhšom nedostatku tak sa to môže prejaviť aj obmedzeným príjmom ostatného spektra
Keďže spomínaš balkón - tipujem panelák - voda všeobecná vodovodná - pH klasika 7,5 +/-, lignohumáty vo všeobecnosti posunú pH ešte vyššie, tie tekuté hoštické hnojivá naneštastie neuvádzajú pH tak nevieš odhadovať ich vplyv ... ale možnosť, že pH je mierne vyššia ako by si rastliny optimálne priali je možná ... potom to može mať spomaľujúci efekt v príjme hnojiva ... takže skús sa pohrať s pH zálievky (ak máš merák alebo nejaký kámoš bolo by dobré)
Ak tých rastlín máš neúrekom tak by som preventívne jednu obetoval - povedzme tú najslabšiu na pohľad a bližšie sa pozrel na koreňový systém - či je zdravý, dostatočne rozvlásnený ... skontroloval zeminu s odstupom či niečo vovnútri nekvasí a tak ... vylúč maximum negatív a potom meň režim

Takto cez PC je to jak streliť od pása čo a ako presne použiť, možno prospeje, možno nie ... ale vhodne je tu pripomenuté listové prihnojovanie - to veľmi rýchlo dodá rastline doping a teda je predpoklad, že ak takýto zásah má badateľný účinok - kladný, tak bude vhodné pokračovať aj hnojivom v zálievke ...doping myslim roztok s hnojivom NPK, Ca, Mg, +ME ...
8-methyl-N-vanillyl-6-nonenamide / Liečivý efekt kapsaicínu se môže prejaviť pri dávkach 400mg - 3xtýždenne. To je množstvo odpovedajúce asi 3-8 papričkám habanera.


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů